Mapa Słowacji

Stolica Słowacji oraz najważniejsze miasta

Mapa Słowacji

Mapa Słowacji – najważniejsze miasta

Bratysława jest stolicą Słowacji. Z populacją około 460 000, jest największym miastem w kraju. Miasto położone w południowo-zachodniej Słowacji , zajmujące oba brzegi Dunaju i lewy brzeg rzeki Morawy. Graniczy jednocześnie z Austrią i Węgrami, co sprawia, że jest jedyną stolicą, która graniczy z dwoma niezależnymi państwami. Bratysława jest centrum politycznym, kulturalnym i gospodarczym Słowacji. Jest siedzibą prezydenta Słowacji oraz parlamentu. Jest domem dla wielu uniwersytetów, muzeów, teatrów, galerii i innych ważnych instytucji kulturalnych i edukacyjnych. Drugim największym pod względem liczby mieszkańców miastem są Koszyce, które są jednocześnie największym miastem we wschodniej Słowacji. Miasto leży nad rzeką Hornád, w pobliżu granicy z Węgrami. Koszyce zamieszkuje około 240.000 mieszkańców. Miasto ma rozległe połączenia kolejowe i międzynarodowy port lotniczy. Miasto Preszów, to miasto we wschodniej Słowacji, będące siedzibą administracyjną kraju preszowskiego. Z populacją około 91.000 jest trzecim co do wielkości miastem w kraju. Istotnym miastem na Słowacji jest także Żylina, położona w północno-zachodniej Słowacji, około 200 kilometrów od stolicy Bratysławy, blisko zarówno granicy czeskiej jak i polskiej. Jest czwartym co do wielkości miastem na Słowacji z populacją około 85 000. To ważny ośrodek przemysłowy.

Ukształtowanie terenu Słowacji oraz państwa graniczne

Mapa topograficzna Słowacji

Mapa topograficzna Słowacji

Słowacja to kraj w Europie Środkowej, którego powierzchnia zajmuje 48 845 km2. Graniczy z Polską, Ukrainą, Węgrami, Austrią i Czechami. Słowacja nie posiada dostępu do morza. Regiony górzyste występujące na północy, zajmują dwie trzecie terytorium kraju. Główne pasma górskie to Karpaty Zachodnie oraz Karpaty Wschodnie. Najwyższym punktem jest szczyt Gerlach w Tatrach Wysokich- 2655 m, najniższym punktem jest powierzchnia rzeki Bodrog na granicy węgierskiej na 94 m.

Mapa Słowacji – Podział administracyjny

Mapa podziału Słowacji na kraje i powiaty

Mapa Słowacji – podział na kraje i powiaty

Słowacja jest podzielona na 8 krajów (kraj), których nazwy pochodzą od ich głównego miasta. Są to kraj bratysławski, kraj trnawski, kraj trenczyński, kraj nitrzański, kraj żyliński, kraj bańskobystrzycki, kraj preszowski i kraj koszycki.
Kraje są podzielone na powiaty (okresy). Słowacja posiada obecnie 79 powiatów, które z kolei dzielą się na gminy wiejskie lub miejskie. W obecnym podziale administracyjnym jest 2883 gminy i 138 gmin miejskich. Stolica Bratysława jest podzielona na 5 miejskich powiatów a miasto Koszyce na 4 powiaty.

Transport na Słowacji – sieć drogowa

Mapa autostrad na Słowacji

Mapa Słowacji – sieć autostrad

Słowacja posiada 432 km autostrad i 288 km dróg ekspresowych. Istnieją cztery główne autostrady: D1, D2, D3 i D4 i osiem dróg ekspresowych od R1 do R8. Autostrada D1 łączy Bratysławę, Trnavę, Trenczyn, Považską Bystricę i Żylinę. Autostrada D2, biegnąca przez zachodnią Słowację, ciągnie się od przejścia granicznego Brodské – Břeclav przez Malacky do Bratysławy, gdzie na granicy z Węgrami kończy swój przebieg. Autostrada D4 jest dopiero na etapie planowania. Ograniczenie prędkości zarówno na autostradach jak i drogach ekspresowych wynosi 130 km / h.

Sieć kolejowa na Słowacji

Mapa sieci kolejowej na Słowacji

Mapa sieci kolejowej na Słowacji

Słowacja posiada dobrze rozwiniętą sieć kolejową o łącznej długości 3662 km, z czego 1577 km jest zelektryfikowana. Państwowym operatorem infrastruktury kolejowej na Słowacji jest Železnice Slovenskej republiky. Oprócz połączeń krajowych, Słowacja posiada także połączenia z krajami sąsiadującymi: Austrią, Czechami, Polską, Węgrami i Ukrainą.

Interaktywna Mapa Słowacji - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę