Mapa Grecji

Stolica Grecji oraz najważniejsze miasta

Mapa Grecji

Mapa Grecji – największe miasta Grecji

Największym miastem w Grecji są Ateny, pełniące jednocześnie funkcję stolicy kraju. To jedno z najstarszych miast na świecie, oferujące turystom najpiękniejsze zabytki kultury antycznej. Obecnie zamieszkuje w nim 655 780 mieszkańców. Zajmuje powierzchnię 389,64 km2. Drugim co do wielkości miastem w Grecji są Saloniki, stolica regionu geograficznego greckiej Macedonii. Są drugim głównym ekonomicznym, przemysłowym, handlowym i politycznym centrum Grecji i głównym węzłem komunikacyjnym dla reszty południowo-wschodniej Europy. Inne znaczące miasta zasiedlone przez powyżej 100.000 mieszkańców to Patras, Heraklion, Larissa, Volos, Rodos, Janina, Chania i Chalcis.

Podział administracyjny Grecji

Mapa administracyjna Grecji

Mapa Grecji – podział administracyjnt

Od 1 stycznia 2011 r. zgodnie z planem Kallikratis system administracyjny Grecji drastycznie się zmienił. Dawny system składający się z 13 regionów, 54 prefektur i 1033 gmin i społeczności, zastąpiono 7 zdecentralizowanymi administracjami, 13 regionami i 325 gminami. Regiony i miasta są w pełni samorządowe. Zdecentralizowane administracje są prowadzone przez sekretarza generalnego mianowanego przez rząd grecki.  Pierwszy poziom składa się z gmin, które powstały w wyniku połączenia kilku byłych gmin i społeczności. Są one prowadzone przez wójta i radę miejską, wybieraną co 5 lat. Gminy są podzielone na jednostki miejskie i społeczności. Drugi poziom składa się z regionów, prowadzonych przez wojewodę i sejmik. Regiony są podzielone na jednostki regionalne. Trzeci poziom składa się z nowych administracji zdecentralizowanych, zawierających dwa lub trzy regiony (z wyjątkiem Attyki i Krety), prowadzonych przez sekretarza generalnego, powołany rząd, wspierany przez radę doradczą.

Ukształtowanie terenu Grecji oraz położenie na Mapie Europy

Mapa fizyczna Grecji

Mapa Grecji – mapa fizyczna

Grecja położona jest w Europie Południowej, nad Morzem Egejskim, Morzem Jońskim i Morzem Śródziemnym, pomiędzy Albanią i Turcją. Całkowita powierzchnia zajmuje 131.957 km2, na którą składa się  130.647 km2 lądu i 1310 km2 wody. Zajmuje 97 miejsce na świecie pod względem powierzchni. Granice Grecji łączą się z Albanią, Bułgarią, Turcją i Macedonią. Najniższy punkt stanowi Morze Śródziemne 0 m n.p.m. a najwyższym punktem jest najwyższy masyw górski Olimp sięgający 2917 m. 80 % terytorium kraju jest górzysta. Grecja jest jednym z najbardziej górskich państw Europy.

Mapa Grecji sieć transportowa

Mapa transportowa Grecji

Mapa transportowa Grecji

Na terytorium Grecji zlokalizowanych jest 77 lotnisk. 66 z  nich posiada utwardzone pasamy startowe a 9 portów lotniczych jest bez utwierdzonej nawierzchni. Na tle świata Grecja pod względem ilości lotnisk zajmuje 69 miejsce. Większość greckich wysp i wiele głównych miast Grecji są połączone drogą powietrzną głównie z dwoma największymi greckimi liniami lotniczymi Olympic Air i Aegean Airlines. Połączenia morskie zostały ulepszone w nowoczesne szybkie jednostki, w tym wodoloty i katamarany .

Od 2010 roku, Grecja ma 1600 km autostrad, podczas gdy w 2015 r. szacuje się, że będzie ich w sumie 2800 km.
Dla ruchu kierowców, oddane jest 117.000 km dróg, w tym utwardzonych 107.406 km, zaś nieutwardzonych 9594 km.
Grecja posiada ponad 2500 podziemnych tuneli.

Interaktywna Mapa Grecji - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę