Mapa Francji

Mapa Francji – Stolica Francji oraz najważniejsze miasta

Mapa Francji

Mapa Francji – główne miasta Francji

Francja jest jednym z największych państw w Europie. Według danych z 2005 roku posiada 410 miast, których ludność zameldowana na stałe przekracza 20000 mieszkańców. Stolicą Francji jest Paryż, leżący w północnej części kraju, który jest najbardziej zaludnionym miastem Francji. W 2010 roku zamieszkiwało go 2 243 833 mieszkańców. Jest głównym centrum kulturalnym, ekonomicznym i politycznym kraju.

Drugim ważnym miastem we Francji jest Marsylia leżąca na południowo-wschodnim wybrzeżu w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Pod względem ludności zajmuje drugie miejsce z liczbą 861 900 mieszkańców. Jej powierzchnia wynosi 240,62 km2.

Równie ciekawym i atrakcyjnym turystycznie miastem jest Lyon, które jest najstarszym miastem we Francji. Jego historyczna część została wpisana na listę UNESCO. Jest stolicą regionu Rodan-Alpy. Zamieszkiwany przez 472 330 mieszkańców.

Do największych miast Francji zaliczamy także takie miasta jak: Tuluza, Nicea, Nantes, Strasburg, Montpellier oraz Bordeaux.

Mapa fizyczna Francji – położenie na mapie Europy oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Francji

Mapa fizyczna Francji

Republika Francuska będąca częścią metropolitarną, położona jest w Europie Zachodniej, zaś terytoria zamorskie należące do Francji są rozrzucone po innych kontynentach. Francja jest największym państwem w Europie Zachodniej i trzecim co do wielkości państwem w Europie. Od południa państwo rozciąga się od Morza Śródziemnego do kanału La Manche, od Morza Północnego na południu. Od strony wschodniej rozciąga się od Renu do Zatoki Biskajskiej po stronie zachodniej. Francja jest jednym z trzech państw, które swoje wybrzeże ma zarówno nad Morzem Śródziemnym, zwanym również Lazurowym jak i nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z takimi państwami jak: Andora, Belgia, Hiszpania, Luksemburg, Monako, Niemcy, Szwajcaria i Włochy.

Powierzchnia Francji zajmuje 643 801 km2 z czego część metropolitarna 551 500 km2. Ze względu na to, że jest to kraj bardzo rozległy, rzeźba, krajobraz oraz klimat jest zróżnicowany.  Większa połowa powierzchni kraju zajęta jest przez płaskie i pagórkowate niziny, których wysokość nie przekracza 200 m n.p.m. Tylko 1,5% powierzchni Francji stanowią góry sięgające powyżej 2000 m n.p.m.

Najwyższym obszarem górskim Francji są Alpy, gdzie znajduje się najwyższy szczyt nie tylko Francji ale całej Europy  – Mont Blanc. Jego wysokość to 4807 m n.p.m.

Podział administracyjny Francji

Mapa podziału administracyjnego Francji

Mapa Francji – podział administracyjny Francji

Współczesny podział administracyjny Francji wykształcił się podczas rewolucji francuskiej i obecnie dzieli Francję na regiony, z których każdy dzieli się na departamenty, okręgi, kantony i gminy. Na najwyższym szczeblu podziału administracyjnego Francji znajduje się region. Jest ich 27, z czego 5 znajduje się na terytoriach zamorskich. Organem zarządzającym regionem jest rada regionalna wybierana raz na 6 lat. Regiony dzielą się na departamenty. Na obszarze Francji jest ich 96, zaś 5 znajduje się na terytoriach zamorskich Francji. Reprezentantem władzy centralnej departamentu jest prefekt oraz rada generalna. W podziale administracyjnym Francji departamenty składają się z arrondissements, czyli okręgów, które reprezentowane są przez podprefektów. Ogółem jest ich 342. Niższym od arrondissements i departamentów stopniem podziału administracyjnego Francji jest kanton, utworzony w 1790 roku. W części europejskiej jest ich 3884, zaś w części zamorskiej 156. Kantony składają się z kilku lub kilkunastu gmin, których obecnie jest 36 679.

Wody na mapie Republiki Francuskiej

Rzeki Francji

Mapa Rzek Francji

Rzeki Francji przepływają zarówno przez wielkie miasta jak i przez wsie i są kluczowym elementem geografii Francji. Do najdłuższych rzek Francji należy rzeka Loara, której długość wynosi 1020 km. Jest to rzeka żeglowna, która w niektórych miejscach zezwala na transport statków morskich. Drugą pod względem długości jest rzeka Rodan przepływająca przez Francję oraz Szwajcarię, o powierzchni dorzecza 98 tyś. km2 i długości 812 km. Nad Rodanem znajduje się najstarsze francuskie miasto Lyon, znajdujące się na południu Francji miasto Awinion, Beaucaire leżące w departamencie Gard, Tarascon oraz miasto Arles. Najbardziej znaną rzeką Francji jest Sekwana, która przepływa przez stolicę Francji – Paryż. Należy do najdłuższych francuskich rzek a jej długość wynosi 776 km.

Parki Narodowe na mapie Francji

Parki Narodowe Francji

Mapa Francji – Parki Narodowe we Francji

Na obszarze Francji oraz w jej zamorskich terytoriach znajduje się 10 parków narodowych. Zarządzane są przez Parcs Nationaux de France. Ich łączna powierzchnia wynosi 52 988 km2 i stanowią 0,50% całego terytorium kraju. Parki narodowe Francji obejmują zarówno obszary lądowe jak i morskie. Priorytetowym ich zadaniem jest ochrona środowiska, gatunków roślin i zwierząt , krajobrazów i dziedzictwa kulturowego, których na terytorium Francji nie brakuje, gdyż jest to jedno z najpiękniejszych państw świata .Ich wyjątkowe bogactwa naturalne w ciągu roku przyciągają ponad siedem milionów turystów. Najstarszymi parkami narodowymi Francji są Parc national de la Vanoise oraz Parc national de Port-Cros powstałe w 1963 roku. Najmłodszy jest Parc national des Calanques powstały w 2012 roku. Największym pod względem zajmowanej powierzchni jest Parc amazonien de Guyane o powierzchni 33900 km2. Wyjątkowym parkiem, jest również Parc national des Cévennes, który mimo iż jest niewielkim parkiem (910 km2) jest najbardziej znanym parkiem narodowym Francji. Jego zadaniem jest ochrona wielu gatunków zwierząt.

Interaktywna Mapa Francji - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę