Stolica Chorwacji oraz największe miasta
W Chorwacji w 2011 roku istniało ponad 200 miast, które w kraju noszą również nazwę grad. Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, jest one też największy miastem kraju. Zamieszkuje go 792 875 osób. Jest to jedyne miasto, którego liczba ludności przekracza pół miliona mieszkańców. Miastami z ludnością od 100 000 do 500 tyś. są Split oraz Rijeka. Łącznie zamieszkuje je 295 505 mieszkańców. Do największych miast Chorwacji należy zaliczyć także miasto Osijek, Zadar, Pula, Sesvete, Slavonski Brod i Karlovac.
Położenie Chorwacji na mapie Europy oraz ukształtowanie terenu
Chorwacja znajduje się w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej, graniczy na północnym wschodzie z Węgrami, Serbią na wschodzie, z Bośnią i Hercegowiną na południowym-wschodzie, z Czarnogórą na południowym wschodzie, z Morzem Adriatyckim na południowym zachodzie i Słowenią na północnym zachodzie. Terytorium obejmuje 56.594 km2, składające się z 56.414 km2 z lądu i 128 km2 wody. Chorwacja jest 127 największym państwem na świecie. Wysokość kraju waha się od gór Dynarskich w najwyższym punkcie szczytu Dinara sięgającego 1831 metrów, w pobliżu granicy z Bośnią i Hercegowiną. Wyspiarska Chorwacja składa się z ponad tysiąca wysp i wysepek o różnej wielkości, z których 48 są stale zamieszkiwane. Największe wyspy to Krk i Cres.
Podział administracyjny Chorwacji
Podstawowym podziałem administracyjnym na mapie Chorwacji jest podział na 20 żupanii oraz 1 miasto wydzielone, którym jest Zagrzeb, mający władzę i status prawny zarówno powiatu jak i miasta. Żupanie podzielone są na 127 miast i 429 (głównie wiejskich) gmin. Największą pod względem powierzchni jest żupania licko-seńska o powierzchni 5352 km2. Podzielona jest na cztery miasta i 8 gmin. Najludniejsza po mieście Zagrzeb w Chorwacji jest żupania splicko-dalmatyńska, zamieszkała przez 463 676 osób. Pozostałe żupanie to: żupania zagrzebska, krapińsko-zagorska, sisacko-moslawińska, karlowacka, varażdińska, kopriwnicko-kriżewczyńska, bielowarsko-bilogorska, primorsko-gorska, virowiticko-podrawska, pożedzko-slawońska, brodzko-posawska, zadarska, osijecko-barańska, szybenicko-knińska, vukowarsko-srijemska, splicko-dalmatyńska, istryjska, dubrownicko-neretwiańska oraz żupania medzimurska.
Transport w Chorwacji
Transport w Chorwacji opiera się transporcie drogowym, kolejowym, wodnym i powietrznym. Transport drogowy obejmuje kompleksową sieć państwowych, powiatowych i lokalnych dróg poszerzonych przez sieć autostrad przeznaczonych do dalekich podróży. W Chorwacji udostępnione jest ponad 1100 km autostrad, łączących Zagrzeb z innymi regionami europejskimi. Najbardziej ruchliwą autostradą jest A1 łącząca Zagrzeb z miastem Split oraz A3, przebiegająca od granicy ze Słowenią w Bregana do miejscowości Lipovac w Serbii. Rozległa sieć dróg krajowych działa jak autostrady, łącząc większe miasta w kraju.
Chorwacja posiada rozbudowaną sieć kolejową rozciągającą się na 2722 km. 985 km linii kolejowych jest zelektryfikowanych a 254 km to kolej dwutorowa. Wszystkie usługi kolejowe obsługiwane są przez chorwackie kolei.
Chorwacja posiada 68 lotnisk, z których pięć jest międzynarodowa. Kraj ma także kilka linii lotniczych, z których najbardziej znaczącą jest Croatia Airlines. W Chorwacji międzynarodowe lotniska zlokalizowane są w mieście Zagrzeb, Zadar, Split, Dubrownik, Rijeka, Osijek i Pula.
Transport wodny można podzielić na transport morski w oparciu o porty Rijeka, Ploče, Split i Zadar oraz transport rzeczny na rzece Sawa, Dunaj i w mniejszym stopniu Drawie. Największy port morski w Chorwacji znajduje się w Rijece. Najbardziej ruchliwymi portami pasażerskimi są porty w Split i Zadarze. Poza tym, duża liczba mniejszych portów służy rozbudowanemu systemowi promów łączących liczne przybrzeżne wyspy i miasta we Włoszech.
Parki Narodowe na mapie Chorwacji
Głównymi obszarami chronionymi w Chorwacji są parki narodowe. Na całym terytorium kraju utworzonych zostało 8 parków narodowych. Najsłynniejszym obszarem chronionym i najstarszym parkiem narodowym w Chorwacji jest Park Narodowy Jezior Plitwickich, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Park Narodowy Welebitu Północnego jest najmłodszym z parków, powstałym w 1999 roku. Pozostałe z nich to: Park Narodowy Wysp Briońskich, Park Narodowy Kornati, Park Narodowy Krka, Park Narodowy Mljet, Park Narodowy Paklenica oraz Park Narodowy Risnjak. Parki narodowe są zarządzane i chronione przez rząd. Łączna powierzchnia wszystkich parków narodowych w kraju wynosi 994 km2, z czego 235 km2 znajduje się na morzu.