Mapa Bośnii i Hercegowiny

Stolica Bośni i Hercegowiny oraz największe miasta

Mapa Bośni i Hercegowiny

Mapa Bośni i Hercegowiny – największe miasta

W Bośni i Hercegowinie w 2008 roku istniało ponad 40 miast. Największymi z pośród nich pod względem liczby mieszkańców jest m.in. stolica Bośni i Hercegowiny – Sarajewo, zamieszkiwana przez 393 000 osób, Banja Luka znajdująca się w zachodniej części kraju w Republice Serbskiej, leżące w północno-wschodniej części kraju miasta Bijeljina i Tuzla. Czwartym na liście największych miast Bośni i Hercegowiny jest Zenica położona nad rzeką Bosną. Gęstość zaludnienia w tym mieście wynosi 293 os./km2. W centralnej części Bośni miasto Mostar, będące stolicą Hercegowiny, zamieszkuje 66 900 mieszkańców.

Położenie Bośni i Hercegowiny na Mapie Europy oraz ukształtowanie terenu

Mapa Bośni i Hercegowiny - topografia

Mapa topograficzna Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina znajduje się na zachodnich Bałkanach w Europie Południowo-Wschodniej. Zajmuje powierzchnię 51 129 km2. Od północy i południowego-zachodu graniczy z Chorwacją, na wschodzie z Serbią a na południowym wschodzie z Czarnogórą. Graniczy z Morzem Adriatyckim wzdłuż jej 20 km wybrzeża.
Nazwa kraju pochodzi od dwóch regionów Bośni i Hercegowiny, które mają bardzo niejasno określoną granicę między sobą. Bośnia zajmuje północne obszary, które zajmują około cztery piąte powierzchni całego kraju, natomiast Hercegowina zajmuje resztę w południowej części kraju.
Bośnia i Hercegowina jest krajem górzystym, obejmujący centralną część gór Dynarskich, które zajmują większość powierzchni państwa. Jedynym terenem równinnym jest część Kotliny Panońskiej znajdującej się w północno-wschodniej części Bośni i Hercegowiny. Najwyższym punktem kraju jest mierzący 2386 m szczyt Maglić położony na granicy z Czarnogórą.
Blisko 50 % powierzchni kraju jest zalesiona. Większość to obszary leśne znajdujące się w części środkowej, wschodniej i zachodniej Bośni .

Podział administracyjny Bośni i Hercegowiny

Mapa podziału administracyjnego Bośni i Hercegowiny w 2005 roku

Mapa podziału administracyjnego Bośni i Hercegowiny w 2005 roku

Bośnia i Hercegowina posiada kilka poziomów struktury politycznej, zgodnie z porozumieniem z Dayton z 1995 roku. Najważniejszym z tych poziomów jest podział kraju na dwie jednostki: Republikę Serbską zaznaczoną na mapie na różowo i Federację Bośni i Hercegowiny zaznaczoną na niebiesko. Federacja Bośni i Hercegowiny obejmuje 51% całkowitej powierzchni Bośni i Hercegowiny, a Republika Serbska obejmuje 49%. Dystrykt Brczko leżący w północnej części kraju, powstał w 2000 roku na terenie obu podmiotów i stale jest pod nadzorem międzynarodowym.

Drugi poziom jednostek politycznych na mapie Bośni i Hercegowiny to kantony, będące unikalnym podmiotem Federacji Bośni i Hercegowiny. Kantonów jest 10 i są to: kanton uńsko-sański, kanton posawski, kanton tuzlański, kanton zenicko-dobojski, kanton bośniacko-podriński, kanton środkowobośniacki, kanton hercegowińsko-neretwiański, kanton zachodniohercegowiński, kanton sarajewski oraz kanton sarajewski. Wszystkie z nich mają własny rząd oraz władze pochodzące z wyboru lokalnego.

Na trzecim poziomie podziału administracyjnego Bośni i Hercegowiny są gminy. Federacja Bośni i Hercegowiny jest podzielony na 74 gmin, a Republika Serbska na 63. Gminy mają również swoje własne władze lokalne.

Transport w Bośni i Hercegowinie

Mapa transportowa Bośni i Hercegowiny

Mapa Bośni i Hercegowiny – transport

W Bośni i Hercegowinie istnieje łącznie 28 portów lotniczych, w tym 7 z utwardzonymi pasami startowymi oraz 18 o nieutwardzonych pasach lotniczych. Głównym międzynarodowym lotniskiem Bośni i Hercegowiny jest Port Lotniczy Sarajevo, znany również jako Butmir Airport, położony kilka kilometrów na południowy zachód od stolicy kraju, Sarajewa.

Przez Bośnię i Hercegowinę przebiega 5 dróg międzynarodowych.

Transport kolejowy w Bośni i Hercegowinie podzielony jest na dwie części: Koleje Federacji Bośni i Hercegowiny oraz Koleje Republiki Serbskiej.

Interaktywna Mapa Bośnii i Hercegowiny - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę