Stolica Malty oraz główne miasta
Stolicą Malty Valetta, jest to też najważniejsze jej największe miasto. Zamieszkuje je 6 315 osób. Znajduje się w centrum wschodniej części Malty. Pod względem powierzchni jest to najmniejsza stolica państwa członkowskiego Unii Europejskiego. Ze względu na jego bogactwo kulturowe Valletta w 1980 została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Największym miastem w Republice Malty jest Birkirkara, położona w centralnej części wyspy Malta. Jest to najbardziej zaludnione miasto w kraju z 22 232 mieszkańcami. Drugim pod względem liczby ludności miastem Malty jest Mosta (lub Il-Mosta), położona w środkowej części wyspy Malta, na północny-zachód od Valletty. W 2010 roku miasto zamieszkiwało 19 018 osób. Saint Paul’s Bay zamieszkiwany jest przez 14 057 mieszkańców, co czyni go trzecim pod względem populacji miastem w Republice Malty. W dziesiątce najbardziej zaludnionych miast jest również: Qormi, Żabbar, Sliema, Naxxar, San Ġwann i Żebbuġ. Stolica kraju jest poza tą dziesiątką.
Podział administracyjny Malty
Malta posiada system samorządu terytorialnego od 1993 r., na podstawie Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego. Istnieje obecnie 68 samorządów: na Malcie 54, na Gozo – 14. Stanowią one podstawową formę samorządu lokalnego i nie ma poziomów pośrednich między nimi a szczeblem krajowym.
Położenie Malty oraz ukształtowanie terenu
Malta to archipelag na Morzu Śródziemnym, położony w Europie Południowej, około 93 km na południe od Sycylii i około 300 kilometrów na północ od Afryki. Jest jednym z najmniejszych państw świata. W skład Republiki Maltańskiej wchodzą wszystkie Wyspy Maltańskie: Malta, Gozo, Comino, Cominotto, Wyspy Św. Pawła oraz Filfla. Tylko cztery z nich są zamieszkałe przez ludzi. Krajobraz wyspy charakteryzuje się wysokimi wzgórzami z polami tarasowymi. Najwyższy punkt na Malcie to Ta’Dmejrek o wysokości 253 m, w pobliżu Dingli. Chociaż istnieje kilka małych rzek w okresach wysokich opadów, to na Malcie nie ma stałych rzek lub jezior. Powierzchnia kraju wynosi około 316 km2, co czyni go jednym z najmniejszych i najbardziej zaludnionych krajów na świecie.
Transport drogowy na Malcie
Malta ma 2254 km dróg, z których 1972 km jest wybrukowana a 282 km o nieutwardzonej powierzchni.
W terenie zabudowanym maksymalna dozwolona prędkość to 50 km/h, a poza terenem zabudowanym 80 km/h. Ruch na Malcie jest lewostronny.