Mapa Włoch

Stolica Włoch oraz najważniejsze miasta

Mapa największych miast we Włoszech

Mapa Włoch – najważniejsze miasta

Włochy posiadają ponad 150 miast, w których ludność przekracza 50 000 mieszkańców. Najważniejszym miastem we Włoszech jest Rzym. Jest to stolica Włoch, oraz prowincji o tej samej nazwie i regionu Lacjum. Położony jest we środkowej części kraju i zamieszkuje go 2 777 979 mieszkańców. Pod względem liczby ludności jest największym w kraju i czwartym najbardziej zaludnionym miastem w Unii Europejskiej. Drugim co do wielkości miastem we Włoszech jest Mediolan, będący stolicą Lombardii. Zamieszkiwany jest przez 1 328 976 mieszkańców. Jest głównym ośrodkiem turystyki międzynarodowej. Zajmuje powierzchnię 182 km2. Kolejnym dużym miastem we Włoszech jest leżący w południowej części kraju w rejonie Kampania, Neapol. Powierzchnię 117 km2, zamieszkuje 963 661 mieszkańców. Miastami, w których ludność przekracza 500 000 mieszkańców, są także: Turyn, Palermo i Genue.

Podział administracyjny Włoch

Mapa podziału administracyjnego Włoch

Mapa Włoch – podział administracyjny Włoch

Włochy, zgodnie z Konstytucją Republiki Włoskiej, dzielą się na 20 regionów, 109 prowincji i 8092 gmin. Regiony Włoch są na pierwszym poziomie podziału administracyjnego państwa i są to: Abruzja (stolica L’Aquila), Apulia (stolica Bari), Basilicata (stolica Potenza), Dolina-Aosty (stolica Aosta), Emilia-Romania (stolica Bolonia), Friuli-Wenecja Julijska (stolica Triest), Kalabria (stolica Catanzaro), Kampania (stolica Neapol), Lacjum (stolica Rzym), Liguria (stolica Genua), Lombardia (stolica Mediolan), Marche (stolica Ankona), Molise (stolica Campobasso), Piemont (stolica Turyn), Sardynia (stolica Cagliari), Sycylia (stolica Palermo), Toskania (stolica Florencja), Trydent-Górna Adyga (stolica Trydent), Umbria (stolica Perugia) i Wenecja Euganejska ze stolicą w Wenecji. Każdy region, z wyjątkiem Doliny Aosty, jest podzielony na prowincje. Największym regionem jest Sycylia o powierzchni 25 710. Jest ona podzielona na 9 prowincji. Drugim pod względem powierzchni jest leżący w północno-zachodnich Włoszech, Piemont zamieszkiwany przez 4 289 000 mieszkańców. Region ten składa się z 8 prowincji.

Mapa fizyczna Włoch oraz państwa sąsiadujące

Mapa fizyczna Włoch

Mapa fizyczna Włoch

Włochy znajdują się w południowej Europie a swoim kształtem przypominają but. Położone są nad Morzem Śródziemnomorskim, Adriatyckim, Liguryjskim i Tyrreńskim na Półwyspie Apenińskim. Jego powierzchnia wynosi 301.340 km2, z czego 294.140 km2 to obszar lądowy a 7200 km2 to obszar wodny. Włochy graniczą ze Szwajcarią i Austrią na północy, z Francją od strony zachodniej, a od strony wschodniej ze Słowenią. Na terenie kraju są dwie enklawy: San Marino i Watykan. Do Włoch zaliczana jest także wyspa Sardynia i Sycylia.
Włochy to bardzo górzysty kraj, gdzie prawie 40% terytorium jest górzyste, zwłaszcza na północy i południu wybrzeża. Część środkowa Włoch to w przeważającej części tereny nizinne m.in. Nizina Padańska. Głównymi obszarami górzystymi są Alpy położone na północy kraju oraz ciągnące się przez całą długość Półwyspu Apenińskiego, Apeniny.

Transport w Włoszech

Mapa transportowa Włoch

Mapa Włoch – transport

Włochy posiadają łącznie 487700 kilometrów dróg utwardzonych, z czego 6700 km to autostrady zazwyczaj z limitem prędkości 130 kilometrów na godzinę. Limity dla innych pojazdów (lub w czasie niekorzystnych warunkach pogodowych i / lub niskiej widoczności) są niższe. Autostrady oznaczone są literą A oraz liczą od 1 d0 33, oraz 53 i 91. Ograniczenie prędkości w miastach wynosi zazwyczaj 50 kilometrów na godzinę i rzadziej 30 kilometrów na godzinę.

Mapa Parków Narodowych we Włoszech

Mapa parków narodowych Włoch

Mapa Włoch – Parki Narodowe

Włoskie parki narodowe zarządzane są przez Ministerstwo Środowiska Naturalnego. Obecnie we Włoszech jest 24 parki narodowe, które obejmują powierzchnię ponad 1.500.000 ha (15.000 km2), co odpowiada około 5% terytorium kraju. Najstarszym z nich jest utworzony w 1922 roku Park Narodowy Gran Paradiso. Położony jest w rejonie Doliny Amosty i rejonie Piemont. W 1923 roku założono Park Narodowy Abruzzo, w 1934 roku Park Narodowy Circeo, 1995 roku Park Narodowy Stelvio. Należą one do najstarszych historycznych parków narodowych we Włoszech. W latach osiemdziesiątych powstał tylko Park Narodowy Aspromonte. Było to w 1989 roku. Pierwszym parkiem utworzonym w latach dziewięćdziesiątych a dokładnie w 1990 roku był Park Narodowy Dolomiti Bellunesi. Rok później założono Park Narodowy Gran Sasso i Monti della Lag, Park Narodowy Cilento, Vallo di Diano i Alburni, Park Narodowy Majella, Park Narodowy Gargano. W 1992 roku powstał Park Narodowy Val Grande, w 1993 Park Narodowy Pollino, Park Narodowy Foreste Casentinesi, Monte Falterona i Campigna i Park Narodowy Monti Sibillini. W roku 1994 utworzono Park Narodowy Wysp Magdaleny, w 1995 Park Narodowy Wezuwiusza, 1996 Park Narodowy Wysp Toskańskich, w 1997 Park Narodowy Asinara, w 1998 Park Narodowy Gennargentu, w 1999 Park Narodowy Cinque Terre. Parkiem narodowym utworzonym w 2001 roku był Park Narodowy Appennino Tosco-Emiliano, 2002 Park Narodowy Sila a 2004 roku Park Narodowy Alta Murgia. Najmłodszym z parków narodowych we Włoszech jest Park Narodowy Appennino Lucano-Val d’Agri-Lagonegrese z 2007 roku.

Mapa Włoch – porty lotnicze

Mapa największych portów lotniczych we Włoszech

Mapa największych portów lotniczych we Włoszech

Włochy zajmują piąte miejsce w Europie pod względem liczby pasażerów transportu lotniczego, z około 148 mln pasażerów. Stanowi to około 10% całego europejskiego przewozu lotniczego. Włochy mają w sumie 130 lotnisk w tym 99 z nawierzchnią utwardzoną oraz 31 z nieutwardzonymi pasami startowymi. Największym portem lotniczym we Włoszech jest Port lotniczy Rzym-Fiumicino, z 37,7 milionów pasażerów obsłużonych w 2011 roku. Znajduje się w miejscowości Fiumicino, 35 km na południowy zachód od zabytkowego centrum Rzymu. Drugim największym portem Włoch jest międzynarodowy Port lotniczy Mediolan-Malpensa. Jest jednym z trzech lotnisk w Mediolanie. Malpensa zajął 21 miejsce wśród najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Europie. W 2012 roku obsłużył 18.537.301. Trzecim dużym lotniskiem we Włoszech jest Port lotniczy Neapol, znajdujący się 7 km od Neapolu.

Interaktywna Mapa Włoch - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę