Mapa Ameryki Południowej

Mapa Ameryki Południowej – położenie na mapie świata

Mapa polityczna Ameryki Południowej

Mapa polityczna Ameryki Południowej

Terytorium Ameryki zajmuje 13 suwerennych państw: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Gujana, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Surinam, Trynidad i Tobago, Urugwaj oraz Wenezuela. Powierzchnię kontynentu zajmują także dwa terytoria zależne: należąca do Francji Gujana Francuska, oraz Falklandy, będące brytyjskim terytorium zamorskim. Największym krajem pod względem powierzchni jest Brazylia zajmująca 8 511 965 km2, którą zamieszkuje 193 947 000 osób. Jest piątym co do wielkości oraz piątym pod względem liczby ludności krajem na świecie. Najmniejszą powierzchnię Ameryki Południowej zajmuje Trynidad i Tobago, bo zaledwie  5 128 km2. Jest to najbardziej zaludniony kraj na kontynencie Ameryki Południowej, gdyż km2 zamieszkuje 206 osób.

Topografia terenu Ameryki Południowej

Mapa hipsometryczna Ameryki Południowej

Mapa hipsometryczna Ameryki Południowej

Ameryka Południowa jest czwartym pod względem wielkości kontynentem. Rozciąga się na wielkości 17,8 mln kilometrów kwadratowych, a więc zajmuje 12% powierzchni Ziemi. Zajmuje część półkuli południowej oraz zachodniej. Po stronie wschodniej oblewa go Ocean Atlantycki, zaś po stronie zachodniej Ocean Spokojny. Cieśnina Drake’a oddziela Amerykę Południową od Antarktydy, zaś Kanał Panamski oddziela go od Ameryki Północnej.

Oprócz 13 państw do Ameryki Południowej zalicza się także wyspy, półwyspy i archipelagi. Wśród nich największe to Brunswick, Chiloé, Falklandy, Guajira, Marajó, Wellington, Wyspa Robinson Cruzoe, Wyspa Wielkanocna, Wyspy Galapagos i Ziemia Ognista. Ameryka Południowa to głównie tereny nizinne, które zajmują środkową część kontynentu. Są to Nizina Amazonki, Nizina La Platy i Nizina Orinoko. Wyżyny takie jak Wyżyna Brazylijska, Wyżyna Gujańska i Wyżyna Patagońska występują głównie na wschodzie kontynentu, natomiast wzdłuż zachodniego wybrzeża rozciągają się góry Andy oraz Rów Atakamski. Najwyższy punkt Ameryki Południowej to szczyt Aconcagua osiągający 6960 m n.p.m., zaś najniżej zlokalizowany punkt  to znajdujący się na Półwyspie Valdes, Salinas Chicas o depresji 42 m p.p.m.

Mapa języków dominujących w Ameryce Południowej

Dominujące języki w Ameryce Południowej

Dominujące języki w Ameryce Południowej

Hiszpański i portugalski są najczęściej używanymi językami w Ameryce Południowej. Każdym z nich posługuje się około 200 milionów osób. Hiszpański oraz inne rodzime języki jest językiem urzędowym w większości krajów. Portugalski jest językiem urzędowym w Brazylii. Holenderski jest językiem urzędowym w Surinamie, angielski jest językiem urzędowym Gujany, choć w tym kraju, używanych jest jeszcze co najmniej dwanaście innych języków, m.in. hindi i język arabski. Angielski jest również używany na Falklandach. Język francuski uznawany jest za urzędowy w Gujanie Francuskiej. Jest też drugim używanym językiem w Amapá w Brazylii.

Interaktywna mapa Mapa Ameryki Południowej