Mapa Portugalii

Stolica Portugalii oraz najważniejsze miasta

Mapa największych miast Portugalii

Mapa Portugalii – największe miasta

Lizbona jest stolicą Portugalii, jest też największym miastem Portugalii z populacją 547 631 osób. Leży w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego nad Oceanem Atlantyckim i rzeką Tag. Lizbona jest rozpoznawana jako światowe miasto ze względu na jego znaczenie w dziedzinie finansów, handlu, mediów, rozrywki, sztuki, handlu międzynarodowego, edukacji i turystyki. Jest to jeden z głównych centrów gospodarczych na kontynencie. Drugim co do wielkości miastem w Portugalii jest Porto, będące jednym z głównych miast w Europie Południowej. Jego granice administracyjne obejmują 237 584 mieszkańców. Położony wzdłuż ujścia rzeki Douro w północnej Portugalii, Porto jest jednym z najstarszych ośrodków europejskich, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ważnym dla Portugalii miastem jest także Braga, będąca jednym z najstarszych jego miast chrześcijańskich. Z populacją 170 858 jest trzecim co do wielkości miastem w kraju. Miasto Coimbra położone nad rzeką Mondego jest zamieszkiwane przez 148 474 mieszkańców. Do 1255 roku miasto pełniło funkcję stolicy Portugalii. Zajmuje powierzchnię 316,83 km². Setúbal jest głównym miastem w Dystrykcie Setúbal w Portugalii o łącznej powierzchni 172,0 km2 i ludności 120 117.

Ukształtowanie terenu Portugalii oraz położenie na mapie Europy

Mapa Portugalii

Mapa Portugalii – topografia

Terytorium Portugalii obejmuje obszar na Półwyspie Iberyjskim w Europie Południowej oraz dwa archipelagi na Oceanie Atlantyckim: archipelagi Madera i Azory.
Portugalia jest podzielona przez jego główną rzekę Tag. Krajobraz na północy jest górzysty i wyżynny, natomiast na południu, które obejmuje Algarve i regiony Alentejo, charakteryzuje się falistymi równinami.
Najwyższym szczytem Portugalii jest Góra Pico na wyspie Pico na Azorach. Ten starożytny wulkan, który mierzy 2351 m jest charakterystycznym symbolem Azorów. Najniższy punkt znajduje się na Oceanie Atlantyckim 0 m n.p.m..
Archipelagi Madera i Azory są rozproszone na Oceanie Atlantyckim. Geologicznie, wyspy te zostały utworzone przez wydarzenia wulkaniczne i sejsmiczne, choć ostatnia erupcja wulkanu naziemnego miała miejsce w 1957/58 ( Capelinhos ) a niewielkie trzęsienia ziemi występują sporadycznie, zwykle o niewielkiej intensywności.
Portugalii posiada 1.727.408 km2 powierzchni, co sprawia, że jest na 11 miejscu największych państw świata.

Transport w Portugalii – mapa Portugalii – sieć kolejowa

Mapa sieci kolejowej Portugalii

Mapa sieci kolejowej Portugalii

Krajowy system kolejowy, który rozciąga się na terenie całego kraju oraz w Hiszpanii, jest wspierany i zarządzany przez Comboios de Portugal. Transport kolejowy pasażerski i towarowy wykorzystuje 2791 km linii kolejowych, z których 1430 km jest zelektryfikowane i około 900 km linii pozwala pociągowi przyspieszyć do prędkości większej niż 120 kilometrów na godzinę. Sieć kolejowa jest zarządzana przez portugalskiego państwowego zarządcę infrastruktury kolejowej REFER. W 2006 r. przewieziono 133 mln pasażerów i 9.750.000 t  towarów.

Podział administracyjny Portugalii

Mapa podziału Portugalii na dystrykty

Mapa Portugalii podział administracyjny na dystrykty

Powyższa mapa przedstawia podział Portugalii na 18 dystryktów, które są na pierwszym szczeblu podziału administracyjnego. Na mapie dystryktom przypisane są numery:  1 – Dystrykt Lizboński, 2 – Dystrykt Leiria, 3 – Dystrykt Santarém, 4 – Dystrykt Setúbal, 5 – Dystrykt Beja, 6 – Dystrykt Faro, 7 – Dystrykt Évora, 8 – Dystrykt Portalegre, 9 – Dystrykt Castelo Branco, 10 – Dystrykt Guarda, 11 – Dystrykt Coimbra, 12 – Dystrykt Aveiro, 13 – Dystrykt Viseu, 14 – Dystrykt Bragança, 15 – Dystrykt Vila Real, 16 – Dystrykt Porto, 17 – Dystrykt Braga, 18 – Dystrykt Viana do Castelo. Oprócz tych dystryktów Portugalia posiada jeszcze dwa regiony autonomiczne, są to archipelagi Azorów i Madery. Na drugim szczeblu podziału administracyjnego Portugalia podzielona jest na 308 gmin (municípios), a te z kolei dzielą się na 4257 sołectw (freguesias).

Interaktywna Mapa Portugalii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę