Mapa Norwegii

Stolica Norwegii oraz największe miasta

Mapa Norwegii

Mapa Norwegii – największe miasta

Norwegia ma sześć miast, których ludność przekracza 100 000 tyś. Stolicą Norwegii jest Oslo – jest to też najbardziej zaludnione miasto Norwegii. Zamieszkuje je 925 242 mieszkańców. Oslo jest centrum gospodarczym i rządowym Norwegii. Miasto jest więc ośrodkiem handlu norweskiego, bankowości, przemysłu i transportu. Jest ważnym ośrodkiem przemysłu i handlu morskiego w Europie. Na zachodnim wybrzeżu Norwegii położone jest miasto Bergen, będące drugim pod względem liczby mieszkańców miastem w kraju. Jego populacja wynosi prawie 240 tyś. Miasto jest otoczone górami, dlatego znane jest jako miasto siedmiu gór. Miasto jest międzynarodowym centrum akwakultury morskiej, transportu, przemysłu naftowego i technologii podwodnych oraz krajowym centrum do spraw szkolnictwa wyższego, turystyki i finansów. Stavanger / Sandnes jest trzecim największym obszarem miejskim w Norwegii, z liczbą ludności około 197,852. Trondheim z populacją 179,123 , jest czwartym najbardziej zaludnionym miastem w Norwegii, i czwartym pod względem wielkości powierzchni miastem. Pełni funkcję centrum administracyjnego  okręgu Sør-Trøndelag. Trondheim leży na południowym brzegu fiordu Trondheim przy ujściu rzeki Nidelva. Inne duże miasta w Norwegii to: Fredrikstad/Sarpsborg, Drammen, Porsgrunn/Skien, Kristiansand, Tromsø i Tønsberg.

Podział administracyjny Norwegii

Mapa administracyjna Norwegii

Mapa  Norwegii – podział administracyjny

Powyższa mapa Norwegii obrazuje jej podział administracyjny. Norwegia jako państwo unitarne, dzieli się na dziewiętnaście okręgów (fylker), będących na pierwszym szczeblu podziału administracyjnego. Okręgi są następnie podzielone na 430 gmin drugiego szczebla (kommuner). Stolica Oslo jest uważana zarówno za miasto powiatowe jak i miasto gminne. Norwegia ma dwa integralne terytoria zamorskie: Jan Mayen i Svalbard. Królestwo Norwegii dzieli się również na 5 głównych regionów geograficznych (landsdel). Regiony te są podziałem wyłącznie geograficznym a nie w celach administracyjnych. Są to: Nord-Norge, Trøndelag, Vestlandet, Sørlandet i Østlandet (Austlandet).

Transport w Norwegii – mapa sieci drogowej Norwegii

Mapa głównych dróg Norwegii

Mapa głównych dróg Norwegii

Norwegia ma około 92,946 km sieci drogowej, z czego 72,033 km posiada utwardzoną nawierzchnię a 664 km stanowią autostrady. Drogi w Norwegii dzielą się na krajowe, powiatowe, komunalne i prywatne. Najważniejsze drogi krajowe są częścią trasy europejskiej. Dwoma najważniejszymi autostradami są trasa europejska E6 ze wschodu na zachód oraz trasa E39 biegnąca z północy na południe. Drogi krajowe i powiatowe zarządzane są przez Norweską Publiczną Administrację Dróg. Autostrady istnieją wokół największych miastach .

Transport kolejowy Norwegii

Mapa linii kolejowych Norwegii

Mapa Norwegii – sieć lini kolejowych

Główna sieć kolejowa w Norwegii składa się z 4114 km linii normalnotorowych, 242 km jest dwutorowa i 64 km kolei o dużych prędkości (210 km/h) . 62 % linii jest zelektryfikowana 15 kV 16 ⅔ Hz AC. Cała sieć jest własnością Jernbaneverket czyli Krajowej Norweskiej Administracji Kolejowej. Wszystkie krajowe pociągi pasażerskie z wyjątkiem Airport Express Train są obsługiwane przez Norges Statsbaner (NSB ). Kilka firm obsługuje pociągi towarowe. Norwegia jest członkiem Międzynarodowego Związku Kolei.
Główna sieć kolei długodystansowych składa się z linii na zachód od Oslo i wzdłuż południowego wybrzeża do Stavanger i po górach do Bergen, a na północ od Trondheim do Bodo Åndalsnes. Cztery linie łączą Norwegię ze Szwecją.

Transport Lotniczy Norwegii

Mapa portów lotniczych Norwegii

Mapa Norwegii – sieć portów lotniczych

W Norwegii jest 97 portów lotniczych, z czego 52 jest publiczne. 46 z nich jest obsługiwane przez państwową spółkę akcyjną Avinor. Siedem lotnisk obsługuje ponad milion pasażerów rocznie.

Międzynarodowym i najbardziej ruchliwym portem Norwegii jest Oslo Airport w Gardermoen, położone około 50 kilometrów na północ od Oslo. Posiada połączenia z większością krajów europejskich oraz posiada połączenia międzykontynentalne. Największymi przewoźnikami w Norwegii są: linie lotnicze Scandinavian Airlines System oraz Norwegian Air Shuttle.

Interaktywna Mapa Norwegii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę