Mapa Finlandii

Mapa Finlandii – Stolica Finlandii oraz główne miasta

Mapa Finlandii

Mapa Finlandii –  największe miasta Finlandii

Stolicą Finlandii są Helsinki, które są jednocześnie największym jego miastem. Położone są w regionie Uusimaa, w południowej Finlandii, na brzegu Zatoki Fińskiej. Miasto liczy 610.601 mieszkańców. Helsinki są głównym ośrodkiem politycznym, edukacyjnym, finansowym i kulturowym Finlandii, a także jednym z większych miast północnej Europy. Espoo jest drugim co do wielkości miastem w Finlandii zamieszkałym przez 259.383 mieszkańców. Obejmuje 528 km2 powierzchni. Jednym z większych miast jest Tampere, zlokalizowane w południowej Finlandii, co obrazuje powyższa mapa Finlandii. Jest drugim co do wielkości obszarem miejskim i trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Finlandii. Miasto liczy 209 535 mieszkańców. Wartym uwagi jest również miasto Vantaa z populacją 206.960. To tutaj znajduje się największe lotnisko w kraju. Vantaa zajmuje 240,34 km2. Do największych miast Finlandii zaliczamy także: Turku, Oulu, Jyväskylä, Lahti i Kuopio.

Położenie Finlandii na Mapie Europy oraz ukształtowanie terenu

Mapa topograficzna Finlandii

Mapa topograficzna Finlandii

Finlandia jest najbardziej wysuniętym na północ krajem na kontynencie europejskim. Łączna powierzchnia Finlandii wynosi 337030 km2, w tym 10 % powierzchni zajmują obszary wodne. Jest siódmym co do wielkości krajem w Europie. Graniczy z Rosją, Norwegią i Szwecją. Z Estonią graniczy poprzez wody terytorialne Zatoki Fińskiej. Najwyższy punkt to Haltiatunturi osiągający 1328 m n.p.m., zaś najniższy stanowi Morze Bałtyckie z 0 m n.p.m. Finlandia jest krajem tysiąca jezior i wysp. Na jej terytorium znajduje się 188 tysięcy jezior ( większych niż 500 m2) i 179000 wysp. Jego największe jezioro, Saimaa, jest czwartym co do wielkości w Europie. Obszar, w którym znajduje się większość jezior nazywa się Pojezierzem Fińskim. Największe stężenie wysp znajduje się w południowo-zachodniej części Morza Archipelagowego.

Podział administracyjny Finlandii

Mapa podziału administracyjnego Finlandii

Mapa podziału administracyjnego Finlandii

1 stycznia 2011 roku Finlandia została podzielona na 19 regionów zwanych maakunta w języku fińskim i landskap w języku szwedzkim. Regiony są podzielone na 70 podregionów (seutukunta), te zaś dzielą się na 320 gmin (kunta).

Interaktywna Mapa Finlandii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę