Stolica Polski oraz największe miasta na mapie Polski
Według stanu z dnia 31 grudnia 2013 roku, Polska posiada 908 miast. Największym z nich jest Warszawa, która spełnia także rolę stolicy. Znajduje się w środkowo-wschodniej części Polski, w województwie mazowieckim. Zajmuje powierzchnię 517,24 km2, którą zamieszkuje 1 711 324 mieszkańców. Drugim największym miastem pod względem liczby ludności jest Kraków, będący stolicą województwa małopolskiego. Jako jedno z najstarszych miast w Polsce, jest często odwiedzane przez turystów. Pełni funkcję centralnego ośrodka gospodarczego, usługowego, administracyjnego, turystycznego i kulturowego. Zamieszkiwany jest przez 758 334 mieszkańców. Na trzecim miejscu pod względem liczby ludności jest Łódź, z liczbą ludności 718 960. Położony jest w województwie łódzkim w środkowej części kraju. Do miast, które są zamieszkiwane przez ponad 400 000 mieszkańców, zaliczamy także leżący w południowo-zachodniej Polsce Wrocław, zajmujące siódme pod względem powierzchni i piąte pod względem ludności miasto Poznań, Gdańsk będący stolicą województwa pomorskiego oraz Szczecin, będący największym miastem województwa zachodniopomorskiego.
Mapa Topograficzna Polski oraz położenie na Mapie Europy
Polska jest krajem w Europie Środkowej o powierzchni 322 575 km2, z czego 311 889 km2 to obszar lądowy a 10686 km2 to obszar wodny. Zajmuje w Europie 8 miejsce pod względem liczby mieszkańców oraz 9 miejsce pod względem powierzchni. Graniczy z 7 europejskimi państwami: od północy z Rosją i Litwą, od strony wschodniej z Ukrainą i Białorusią, od południowej z Czechami i Słowacją, a zachodnia granica połączona jest z Niemcami. Północna część Polski połączona jest z wybrzeżem Morza Bałtyckiego.
75% powierzchni Polski stanowią niziny, występujące w centrum i na północy kraju. Południową część Polski stanowią tereny górskie. Najwyższy punkt w Polsce znajduje się w Tatrach Wysokich i jest nim szczyt Rysów sięgający 2499 m n.p.m.. Punkt najniższy sięga 1,8 m p.p.m. i położony jest w województwie warmińsko-mazurskim, niedaleko miejscowości Raczki Elbląskie.
Mapa podziału administracyjnego Polski
Z dniem 1 stycznia 1999 roku został wprowadzony nowy system podziału administracyjnego Polski. Opiera się on na trzech szczeblach. Najważniejszym z nich jest podział na województwa. Na drugim stopniu podziału znajdują się powiaty, które z kolei podzielone są na gminy. Polska ma obecnie 16 województw, 380 powiatów (w tym 66 miast na prawach powiatu ) i 2479 gmin. Województwa w Polsce to: województwo dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie. Największym zarówno pod względem powierzchni jak i liczby ludności jest województwo mazowieckie, zajmujące 35 558 km2 powierzchni kraju.
Transport drogowy w Polsce (Mapa)
Polska ma 412.264 km dróg publicznych, z czego 131.863 km są nieutwardzone. Główną sieć drogową stanowią drogi krajowe, umożliwiające transport krajowy i międzynarodowy, pomiędzy głównymi miastami oraz dostępnymi przejściami granicznymi. Oznaczone są białymi literami na tle czerwonym. Polska posiada 94 drogi krajowe, zaznaczone numerami od 1- 88, 90 – 94 oraz 98. W skład dróg krajowych wchodzą autostrady oraz drogi ekspresowe. Dopuszczalna prędkość na polskich autostradach dla samochodów osobowych do 3,5t wynosi 140 km/h, na drodze ekspresowej dwujezdniowej 120 km/h, natomiast na drodze ekspresowej jednojezdniowej 100 km/h. Dostępne dla kierowców jest 1426 km autostrad i 1243,05 km dróg ekspresowych. System dróg krajowych uzupełniany jest także przez drogi wojewódzkie.
Transport lotniczy w Polsce
Na terytorium Polski znajduje się 13 przeznaczonych do przewozu pasażerskiego cywilnych portów lotniczych. Największym z nich jest położony w stolicy kraju port lotniczy Warszawa-Okęcie, nazwany lotniskiem Chopina. Jego powierzchnia zajmuje 500 ha. Jest to port, który obsługuje rocznie ok. 9 000 000 mln pasażerów, stanowiących prawie 40% wszystkich odprawianych pasażerów w Polsce. Jako jedyny odgrywa rolę stołecznego portu lotniczego. Pozostałe lotniska są portami o charakterze regionalnym. Największym z pośród nich jest Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice, znajdujący się 11 km od centrum Krakowa, w Balicach. Spełnia on głównie funkcję portu przesiadkowego. Wśród regionalnych portów lotniczych należy także wymienić port lotniczy w Gdańsku, międzynarodowy port lotniczy Katowice-Pyrzowice, lotnisko we Wrocławiu, w Poznaniu, warszawski port w Nowym Dworze Mazowieckim, w Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie, Bydgoszczy, Zielonej Górze i w Lublinie. Województwo opolskie, podlaskie i świętokrzyskie nie ma swojego portu lotniczego.