Mapa Danii

Mapa Danii – Stolica oraz największe miasta

Mapa Danii

Mapa Danii – największe miasta Danii

Stolicą i najbardziej zaludnionym miastem w Danii jest Kopenhaga zamieszkiwana przez 549 050 mieszkańców. Miasto  położone jest na wschodnim wybrzeżu Zelandii oraz rozciąga się na część wyspy Amager. Drugim co do wielkości miastem w Danii jest Aarhus, położony po wschodniej stronie półwyspu Jutlandzkiego. Jest głównym i największym miastem w aglomeracji Jutlandia Środkowa. To również główny port Danii. Miasto zamieszkuje 239 865 osób. Kolejnym dużym miastem w Danii jest leżące na wyspie Fionia, miasto Odense. Należy do najstarszych miast Królestwa Danii. Zajmuje powierzchnię 304, 3 km2, którą zamieszkuje 168 798 osób. Na liście 10 największych miast Danii, znajduje się także: Aalborg, Frederiksberg, Gentofte, Esbjerg, Charlottenlund, Gladsaxe oraz Randers.

Podział administracyjny Danii

Mapa Danii - podział administracyjny

Mapa Danii – podział administracyjny

Dania podzielona jest na pięć regionów (duński: regioner) i 98 gmin. Regiony zostały utworzone z dniem 1 stycznia 2007 r. i zastąpiły dawne powiaty. Głównym ich zadaniem jest ochrona zdrowia, rozwój regionalny i funkcjonowanie wielu instytucji społecznych. Na liście regionów jest: Region Stołeczny (Region Hovestaden), Jutlandia Środkowa (Region Midtjylland), Jutlandia Północna (Region Nordjylland), Zelandia (Region Sjælland) oraz Dania Południowa (Region Syddanmark). Większość gmin posiada populację co najmniej 20.000 mieszkańców.

Transport samochodowy w Danii

Mapa autostrad w Danii

Mapa autostrad w Danii

Istnieje ponad 1000 km autostrad w Danii, z czego 41,32 km jest w rękach prywatnych. Oznakowane są na trzy sposoby: według nazwy odcinka, numeracji europejskiej, która jest najbardziej rozpowszechniona lub numeracji krajowej. Pierwsza autostrada w Danii została otwarta w 1956 roku i nazwano ją Hørsholmvejen. Dzisiaj ta autostrada nazywa się Helsingørmotorvejen i oznaczona numerem E47. Najdłuższa autostrada w Danii przebiega z Esbjerg do Malmö w Szwecji. Ograniczenie prędkości na autostradach wynosi 130 km/h.

Interaktywna Mapa Danii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę