Mapa Andory

Stolicą Andory jest Andora! Miasta Andory

Mapa Andory - największe miasa

Mapa Andory – stolica oraz największe miasta

Andora jak obrazuje powyższa mapa Andory, jest niewielkim państwem, posiada tylko 20 miast. Stolicą państwa i jednocześnie największym miastem w kraju jest miasto Andora znajdująca się wysoko we wschodnich Pirenejach granicząc z Hiszpanią i Francją. Jest to również nazwa parafii, która otacza stolicę. W 2011 r. miasto zamieszkiwało 24 574 osób. Andora będąc na wysokości 1023 metrów, jest najwyższą stolicą w Europie, jest też również popularnym ośrodkiem narciarskim. Drugim pod względem liczby mieszkańców jest miasto Escaldes-Engordany, będący jednocześnie jedną z parafii Andory. Zajmuje powierzchnią 47 km2, zamieszkiwaną przez 16 918 mieszkańców. Trzecim co do wielkości miastem kraju jest Encamp. Zamieszkuje ją 14 861 mieszkańców. Do największych miast w Księstwie Andory zaliczamy również Sant Julià de Lòria, będącego stolicą parafii o tej samej nazwie. Jest to najniżej położone miasto w Andorze. leży na wysokości 908 m. Zamieszkuje ją 8885 osób.

Położenie geograficzne Andory na Mapie Europy

Mapa topograficzna Andory

Mapa topograficzna Andory

Księstwo Andory, to niewielkie państwo położone w południowo-zachodniej Europie, we wschodniej części Pirenejów. Graniczy z Hiszpanią i Francją. Jej powierzchnia wynosi 468 km2, co sprawia, że znajduje się na szóstym miejscu najmniejszych krajów świata.  Jest też najwyżej położonym zamieszkanym państwem.

Położenie Andory w górach Pireneje, sprawia, że jest to kraj, gdzie całą powierzchnię z wyłączeniem licznych dolin śródgórskich zajmują obszary górskie. Najwyżej położonym punktem w Andorze jest szczyt Coma Pedrosa o wysokości 2942 m n.p.m., a najniższym jest leżący blisko granicy z Hiszpanią Riu Runer sięgający 840 m n.p.m.

Podział administracyjny Andory

Mapa administracyjna Andory

Mapa Andory – podział administracyjny

Andora składa się z siedmiu wspólnot zwanych parafiami. Każda parafia ma swojego wybranego burmistrza. Największą parafią pod względem liczby ludności jest parafia Andora, zamieszkiwana przez 24 574 mieszkańców. Jest to najmniejsza parafia pod względem powierzchni. Składa się tylko z miasta Andora oraz miejscowości Santa Coloma. Parafia Escaldes-Engordany to druga największa jednostka administracyjna Księstwa Andory. Jej stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Parafia Encamp, położona nad brzegiem najdłuższej rzeki w Andorze, Valiry. Parafia Sant Julià de Lòria z siedzibą miasta o tej samej nazwie. Parafia La Massana, w której znajduje się najwyżej położony punkt w Andorze. Parafia Canillo składająca się 14 wsi. Stolicą parafii jest miasto Canillo. Ostatnią z siedmiu parafii Andory jest parafia Ordino, zamieszkiwana przez 3,309 mieszkańców.

Interaktywna Mapa Andory - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę