Mapa Łotwy

Stolica Łotwy oraz największe miasta na mapie Łotwy

Mapa największych miast Łotwy

Mapa Łotwy – największe miasta Łotwy

Łotwa posiada 9 miast oraz 67 miast powiatowych. Miastami, których liczba przekracza 100 000 mieszkańców są: Ryga oraz Dyneburg. Ryga jest stolicą Łotwy i jednocześnie najludniejszym miastem w kraju. Z 696 618 mieszkańców, jest największym miastem wśród krajów bałtyckich oraz zamieszkuje ją więcej niż jedna trzecia ludności kraju. Miasto jest ważnym portem morskim i głównym przemysłowym, handlowym, kulturalnym i finansowym centrum regionu Morza Bałtyckiego. Jak obrazuje powyższa mapa Łotwy, Ryga leży w Zatoce Ryskiej, u ujścia Dźwiny. Dyneburg to miasto w południowo-wschodniej Łotwie, położony nad brzegiem Dźwiny. Z populacją ponad 100.000, jest drugim co do wielkości miastem w kraju. Dyneburg jest ważnym węzłem kolejowym i ośrodkiem przemysłowym. Lipawa to miasto w zachodniej Łotwie, położone nad Morzem Bałtyckim. Jest to największe miasto w regionie Kurlandii i trzecim co do wielkości miastem na Łotwie. Lipawa liczy 82386 mieszkańców. Czwartym pod względem wielkości miastem Łotwy jest leżące w środkowej części kraju miasto Jełgawa. Jest to największe miasto w regionie Semigalii i główne centrum kolejowe. Jurmala to miasto położone około 25 km na zachód od Rygi. Ma 33 km odcinek piaszczystej plaży i jego populacja wynosi 55580, co czyni go piątym co do wielkości miastem na Łotwie .

Ukształtowanie terenu Łotwy oraz położenie na mapie Europy

Mapa Łotwy

Mapa fizyczna Łotwy

Łotwa leży w Europie Północnej, na wschodnim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jego powierzchnia zajmuje 64.559 km2 z czego 62.157 km2 to ziemia, 18.159 km2 gruntów rolnych, 34.964 km2 terenów leśnych a 2402 km2 zajmują wody śródlądowe.

Całkowita długość granicy Łotwy wynosi 1866 km. Łączna długość granicy lądowej to 1368 km, z czego 343 km dzieli z Estonią na północy, 276 km z Federacją Rosyjską na wschodzie, 161 km z Białorusią na południowym wschodzie i 588 km z Litwą na południu. Łączna długość granicy morskiej wynosi 498 km.

Największym jeziorem Łotwy jest Lubāns o powierzchni 80,7 km2, a najgłębszym jezioro Drīdzis głębokie na 65,1 m. Łotwa posiada ponad 12.000 rzek, z których tylko 17 są dłuższe niż 60 mil. Najdłuższą rzeką na terytorium Łotwy jest Gauja o długości 452 km, zaś najdłuższą rzeką płynącą przez terytorium Łotwy jest Dźwina, która ma całkowitą długość 1005 km, z czego 352 km jest na terytorium Łotwy. Najwyższy punkt na Łotwie to Gaiziņkalns sięgający 311,6.
41 % powierzchni kraju, zajmują lasy, z których więcej niż połowa to lasy sosnowe.

Podział administracyjny Łotwy

Mapa podziału administracyjnego Łotwy

Mapa Łotwy – podział administracyjny

Łotwa jest państwem unitarnym i od 1 lipca 2009 roku dzieli się na 110 powiatów (rajons)  i 9 miast republikańskich ( Republikas Pilsetas ) z własną radą miasta i administracją. Są to: Dyneburg, Jekabpils, Jełgawa, Jurmała, Lipawa, Rżeżyca, Ryga, Valmiera i Windawa. Istnieją cztery regiony historyczne i kulturowe na Łotwie – Kurlandia , Liwonia, Łatgaja i Semigalia, które ujmowane są w Konstytucji Łotwy. Granice regionów historycznych i kulturowych zwykle nie są ostateczne i jednoznaczne.

Interaktywna Mapa Łotwy - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę