Mapa Australii – jaka jest stolica Australii?
Cały kontynent australijski zajmuje Australia, obejmując 7 686 850 km2 powierzchni. Państwo zamieszkuje 22 871 525 osób. Stolicą Australii jest Canberra, zaś największym miastem jest Sydney. Australia dzieli się na 6 stanów: Australia Południowa, Australia Zachodnia, Nowa Południowa Walia, Queensland, Tasmania, Wiktoria oraz 3 terytoria federalne: Australijskie Terytorium Stołeczne, Terytorium Jervis Bay oraz Terytorium Północne. W skład kontynentu wchodzi również Tasmania i wiele mniejszych wysp zlokalizowanych na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Tasmania to wyspa położona 240 km na południe od kontynentu australijskiego. Na powierzchni 90 758 km2, mieszka 478 400osób.
Mapa topograficzna Australii
Australia zajmuje powierzchnię 7,7 mln km², co czyni go szóstym pod względem wielkości kontynentem na ziemi. Zajmuje półkulę południową i wschodnią. Od północy i wschodu oblewają go wody Oceanu Spokojnego, zaś od południa i zachodu posiada linię brzegową z Oceanem Indyjskim. Australia nie posiada granic lądowych. Australijski kontynent ma całkowitą długość linii brzegowej 35876 km. Oprócz Australii, która zajmuje cały obszar, w skład kontynentu Australia wchodzą również wyspy przybrzeżne, takie jak Tasmania czy Nowa Gwinea. Najbardziej na północ wysuniętym punktem kontynentu są Wyspy Banksa, zaś na północy Przylądek Południowo-Wschodni. Australia charakteryzuje się suchym, płaskim terenem, ze średnią wysokością 330 m n.p.m. Najwyższy punkt na kontynencie to Góra Kościuszki osiągająca 2228 m n.p.m., zlokalizowana w Alpach Australijskich w Górach Śnieżnych. Najniższy punkt znajduje się na jeziorze Eyre o depresji 16 m p.p.m., które jest jednocześnie największym jeziorem Australii. Najdłuższą rzeką jest Murray o długości 2 575 km.
Mapa klimatyczna – jaki klimat panuje a Australii?
Australia to duży kontynent położony na półkuli południowej i wschodniej znajdujący się w różnorodnych strefach klimatycznych. Klimat Australii jest bardzo zróżnicowany ze względu na duży obszar geograficzny, ale zdecydowanie największą część Australii zajmują pustynie lub półpustynie, z klimatem suchym lub półsuchym obejmującym dwie trzecie powierzchni kraju wnętrz kontynentu. Regiony tropikalne znajdują się na północy Australii, zaś klimat umiarkowany obejmuje regiony w południowo-wschodnim i południowo- zachodnim rogu kontynentu.
Interaktywna mapa Mapa Australii