Mapa Luksemburga

Stolica Luksemburga oraz największe miasta

Mapa Luksemburga

Mapa Luksemburga – największe miasta Luksemburga

Stolicą Luksemburga jest Luksemburg – miasto o tej samej nazwie. Leży przy zbiegu rzek Alzette i Pétrusse w południowym Luksemburgu. Zamieszkiwane przez 103 641 mieszkańców, jest najludniejszym miastem w Luksemburgu. Stanowi główny ośrodek finansowy i administracyjny państwa. Dużym miastem w Wielkim Księstwie Luksemburga jest Esch-sur-Alzette. Z populacją 27,146, jest drugim pod względem liczby ludności miastem Luksemburga. Leży w południowo-zachodniej części kraju, przy granicy z Francją. Miasto Differdange, w którym mieszka 10.248 osób, leży w pobliżu granicy z Belgią i Francją. Położony jest w kantonie Esch-sur-Alzette, który jest częścią dystryktu Luksemburg.

Ukształtowanie terenu Luksemburga oraz położenia na mapie Europy

Mapa topograficzna Luksemburga

Mapa Luksemburga – topografia terenu

Luksemburg jest jednym z najmniejszych państw w Europie. Pod względem wielkości zajmuje 179 miejsce wśród wszystkich niezależnych państw świata. Powierzchnia kraju wynosi około 2586 kilometrów kwadratowych.
Na wschodzie, Luksemburg graniczy z niemieckim krajem związkowym Nadrenia-Palatynat i Saara, a na południu graniczy z francuskim regionem Lotaryngia. Wielkie Księstwo na zachodzie i na północy graniczy z belgijskim Regionem Walońskim. Północną część kraju stanowi część Ardenów, którą zwą regionem Oesling. Jest on zdominowany przez wzgórza i niskie góry. Tutaj znajduje się Kneiff , który jest najwyższym punktem Luksemburga i wznosi się na 560 metrów. Region jest słabo zaludniony, ponieważ jest tutaj tylko jedno miasto Wiltz, którego populacja wynosi ponad cztery tysiące ludzi. Na południu dwie trzecie kraju nazywane są Gutland, i jest to region bardziej zaludniony niż Oesling. Jest także bardziej zróżnicowany i może być podzielony na pięć regionów geograficznych. Granicę między Luksemburgiem i Niemcami tworzą trzy rzeki: Moselle, Sauer i rzeka Our. Pozostałe główne rzeki to: Alzette, Attert, Clerve i Wiltz.

Podział administracyjny Luksemburga

Mapa podziału administracyjnego Luksemburga

Mapa podziału administracyjnego Luksemburga

Na najwyższym szczeblu podziału administracyjnego Wielkiego Księstwa Luksemburga są 3 dystrykty: dystrykt Diekirch, dystrykt Grevenmacher oraz dystrykt Luksemburg, dobrze obrazuje to powyższa mapa Luksemburga. Dystrykty są podzielone na kantony, których jest dwanaście. Pięć z nich: Clervaux, Diekirch, Redange, Vianden i Wiltz należą do dystryktu Diekirch, kanton Echternach, Grevenmacher oraz Remich to dystrykt Grevenmacher, zaś w skład dystryktu Luksemburg wchodzi kanton Capellen, Esch-sur-Alzette, Luksemburg i  Mersch. Kantony z kolei dzielą się na 106 gmin.

Transport w Luksemburgu – mapa sieci kolejowej Luksemburga

Mapa sieci kolejowej Luksemburga

Mapa sieci kolejowej Luksemburga

Powyższa mapa przedstawia sieć kolejową w Luksemburgu, którą obsługuje Société Nationale des Chemins de Fer Luxembourgeois. Transport kolejowy tworzy szkielet sieci transportu publicznego w kraju, łącząc najważniejsze miasta. Całkowita długość linii kolejowej normalnotorowej wynosi 274 km. Istnieją regularne połączenia z Luksemburga do Ettelbrucka, Esch-sur-Alzette, Wasserbillig i Kleinbettingen.  Sieć kolejowa połączona jest z Belgią, Francją i Niemcami. Niektóre z usług transgranicznych są prowadzone przez CFL lub przez SNCF, NMBS / SNCB i DB. Za pośrednictwem linii LGV Est możliwe są częste i szybkie połączenia z Paryżem.

Interaktywna Mapa Luksemburga - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę