Mapa Austrii

Stolica Austrii i największe miasta

Mapa największych miast w Austrii

Mapa Austrii – największe miasta w Austrii

Austria posiada obecnie ponad 200 miast. Stolicą Austrii jest Wiedeń, jest on największym miastem, położonym w północno-wschodniej części kraju. Zamieszkuje go 1 731 236 osób i jest jedynym w kraju, którego liczba mieszkańców przekracza 1 milion. Jest głównym centrum kulturalnym, gospodarczym i politycznym Austrii. Dzieli się na dzielnice, których jest 23. Austriackich miast z liczbą ludności od 100÷500 tyś. są cztery i są to:  Graz, Linz, Salzburg i Innsbruck. Graz jest drugim co do wielkości miastem Austrii, z liczbą 265 318 mieszkańców.  Znajduje się w południowo-wschodniej części państwa i jest stolicą regionu Styria. Kolejnym miastem, którego liczba mieszkańców przekracza 100 000 jest leżący nad Dunajem Linz. Jest siedzibą kraju związkowego Górna Austria. Zajmuje powierzchnię 96,048 km2. Salzburg jest czwartym co do wielkości miastem w Austrii, zajmującym 65,68 km2 powierzchni kraju. Pozostałe miasta w Austrii są zamieszkiwane przez mniej niż 100 tyś. osób.

Podział administracyjny Austrii

Mapa podziału administracyjnego Austrii

Mapa Austrii – podział administracyjny

Jako republika federalna, Austria jest podzielona na dziewięć krajów związkowych (Land lub Bundesländer).  Są następnie podzielone na powiaty (Bezirke) i 14 miast statularnych (Statutarstädte). Powiaty z kolei dzielą się na: miasta, gminy targowe oraz gminy. Wiedeń jest jedynym miastem, które jest podzielone na 23 dzielnice i tworzącym odrębny kraj związkowy. Krajami związkowymi w Austrii są: Burgenland, Karyntia, Dolna Austria, Górna Austria, Salzburg, Styria, Tyrol, Vorarlberg i Wiedeń.

Transport w Austrii jest bardzo dobrze rozwinięty

Mapa transportowa Austrii

Mapa transportowa Austrii

Sieć transportowa w Austrii jest bardzo dobrze rozwinięta.

Transport kolejowy w Austrii jest własnością Österreiche Bundesbahn (ÖBB), która posiada rozbudowaną sieć kolejową w całym kraju. Sieć kolejowa składa się z 6123 km z czego 3523 km jest zelektryfikowanych. Austria jest również członkiem Międzynarodowego Związku Kolei.

Austria posiada łącznie 200 000 km dróg, w tym 1700 km dróg ekspresowych. Wszystkie austriackie drogi posiadają nawierzchnię utwardzoną. Autostrady w Austrii są oznakowane literą A oraz liczbą od 1 do 14 oraz od 21-26.

Położenie geograficzne Austrii na Mapie Europy

Mapa topograficzna Austrii

Mapa topograficzna Austrii

Austria to mały, górzysty kraj położony w Europie Środkowej o łącznej powierzchni 83.859 km2 z czego 82 780 km2 stanowi ląd a 1091 km2 to woda. Graniczy z 8 państwami: ze Szwajcarią, Liechtensteinem, Niemcami, Czechami, Słowacją, Węgrami, Słowenią i Włochami. Jest to państwo, które nie ma dostępu do morza.
Większą część powierzchni kraju zajmują Alpy, które na północy i południu obejmują przedgórze alpejskie a w centrum Alpy Wschodnie.
Najwyżej położonym punktem w Austrii jest znajdujący się w Centralnych Alpach Wschodnich, szczyt Großglockner osiągający 3798 m n.p.m., zaś najniższym jest jezioro Nezyderskie położone 116 m n.p.m., które jest największym jeziorem w Austrii.

 

Interaktywna Mapa Austrii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę