Mapa Wielkiej Brytanii

Stolica Wielkiej Brytanii oraz największe miasta

Mapa największych miast Wielkiej Brytanii

Mapa Wielkiej Brytanii – stolica i największe miasta

Największym miastem Wielkiej Brytanii jest Londyn, będący jednocześnie stolicą Anglii oraz Wielkiej Brytanii. Jest najbardziej zaludnionym regionem, obszarem miejskim i metropolitalnym w Wielkiej Brytanii. Londyn jest wiodącym miastem, słynącym z atutów w sztuce, handlu, edukacji, rozrywki, mody, zdrowia, finansów, mediów, usług specjalistycznych, badań i rozwoju, turystyki i transportu. To jedno z największych na świecie centrum finansowe. Londyn w 2012 roku zamieszkiwało 8 308 369 mieszkańców, co czyni go najbardziej zaludnionym miastem w Unii Europejskiej i stanowi 12,5% populacji Wielkiej Brytanii. Miasto Birmingham położone w regionie West Midlands w Anglii jest drugim najbardziej zaludnionym miastem z 1.085.400 mieszkańcami. To ważny międzynarodowy ośrodek handlowy, przemysłowy i kulturalny. Kolejnym miastem, któremu warto poświęcić nieco więcej uwagi jest Glasgow. Jest to największe miasto w Szkocji, i trzecie co do wielkości miasto w Wielkiej Brytanii Według spisu ludności z 2011 roku, miasto zamieszkiwane było przez 8,541.8 osób. Leży nad rzeką Clyde na Nizinie Środkowoszkockiej. Obecnie jest to jeden z dziesięciu największych centrów finansowych w Europie i jest domem dla wielu czołowych szkockich przedsiębiorstw. Na liście dziesięciu największych miast Wielkiej Brytanii znajduje się także miasto Leeds, Manchester, Bristol, Liverpool, Sheffield i Edynburg.

Topografia terenu Wielkiej Brytanii oraz państwa sąsiadujące

Mapa Wielkiej Brytanii

Mapa Wielkiej Brytanii – topografia

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii znajduje się w północno-zachodniej Europie. Łączna powierzchnia to około 243 610 km2. Wielka Brytania zajmuje większą część Archipelagu Wysp Brytyjskich i obejmuje wyspy Wielkiej Brytanii, jedną szóstą wyspy Irlandia i wiele mniejszych okolicznych wysp. Anglia jest największym krajem w Wielkiej Brytanii, na 130 410 km2, co stanowi nieco ponad połowę całkowitej powierzchni Wielkiej Brytanii. Szkocja ma 78 772 km2 powierzchni i jest drugim co do wielkości, co stanowi około jedną trzecią powierzchni Wielkiej Brytanii. Walia i Irlandia Północna są znacznie mniejsze, obejmujące odpowiednio 20 758 km2 i 14 160 km2. Wielka Brytania posiada granice lądowe z Irlandią, zaś poprzez drogi terytorialne graniczy z Irlandią, Francją, Belgią, Holandią.

Podział administracyjny Wielkiej Brytanii

Mapa administracyjna Wielkiej Brytanii

Mapa Wielkiej Brytanii – podział administracyjny

Wielka Brytania jako suwerenne państwo leżące w ​​północno-zachodniej części Europy kontynentalnej, składa się z Anglii, Irlandii Północnej, Szkocji i Walii. Anglia podzielona jest na 9 regionów, te z kolei dzielą się na 83 hrabstwa. Każdy region składa się z minimum jednego hrabstwa. Wszystkie regiony posiadają jednakowy status prawny. Jedynie Wielki Londyn posiada większą władzę od pozostałych, gdyż posiada własną autonomiczną władzę oraz burmistrza, który wybierany jest w bezpośrednich wyborach. Regiony te mają różny podział. Na gminy miejskie podzielony jest Wielki Londyn, zaś pozostałe regiony dzielą się na hrabstwa i jednolite jednostki administracyjne. Na kolejnym poziomie podziału jest podział hrabstw na dystrykty. Zdarza się, że istnieje także podział na gminy. Walia jest podzielona na 22 jednostki administracyjne: trzy miasta, 10 hrabstw i 9 powiatów. Szkocja dzisiaj składa się z 32 jednostek administracyjnych, z pośród których trzy znajduje się na wyspach. W Irlandii Północnej istnieje 26 dystryktów o statusie organu unitarnego, które są odpowiedzialne za wszystkie lokalne zadania administracyjne.

Interaktywna Mapa Wielkiej Brytanii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę