Mapa Turcji

Stolica Turcji oraz najważniejsze miasta na mapie Turcji

Mapa największych miast Turcji

Mapa Turcji – największe miasta

Całkowita populacja Turcji w 2012 roku wynosiła 75 627 384 mieszkańców, co sprawia, że Turcja jest 17 najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Jego największym miastem, jest Stambuł, stanowiący serce gospodarcze, kulturowe i historyczne kraju. Z populacją 13,9 mln, miasto stanowi jedną z największych aglomeracji miejskich w Europie i jest trzecim co do wielkości miastem na świecie pod względem liczby ludności w granicach miasta.

Jednak stolicą Turcji jest Ankara, która jest drugim co do wielkości miastem w Turcji. Miasto położone w Centralnej Anatolii, jest ważnym centrum handlowym i przemysłowym. To tutaj znajduje się siedziba rządu tureckiego oraz wszystkie zagraniczne ambasady. Stolicę w 2011 roku zamieszkiwało 4 338 620 osób. Izmir znajduje się na zachodnim krańcu Anatolii i jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Turcji, z liczbą 4 005 459 mieszkańców. Do najludniejszych miast w Turcji, w których liczba ludności przekracza 1 00 000, zaliczyć należy także miasto Adana, Gaziantep, Bursa, Konya i Antalya.

Podział administracyjny Turcji

Mapa administracyjna Turcji

Mapa Turcji – Podział administracyjny

Turcja jest państwem unitarnym i administracyjnie podzielona jest na 81 prowincji (vilayet), na czele których stoi mianowany przez rząd centralny gubernator. Prowincje z kolei są podzielone na 957 dystrykty (ilçe). Od stolicy prowincji wywodzi się jego nazwa, poza trzema wyjątkami: prowincją Hatay, Kocaeli i Sakarya.

Mapa fizyczna Turcji – państwo w Europie i Azji

Mapa fizyczna Turcji

Mapa fizyczna Turcji

Turcja jest położona zarówno w Azji jak i w Europie. Azjatycka Turcja (złożona głównie z regionu Anatolii), która obejmuje 97 % powierzchni kraju, jest oddzielona od europejskiej Turcji przez cieśninę Bosfor, Morze Marmara i cieśninę Dardanele. Europejska Turcja obejmuje tylko 3 % powierzchni kraju.
Terytorium Turcji to ponad 1600 kilometrów długości i 800 km szerokości, o prostokątnym kształcie. Powierzchnia Turcji, w tym jezior, zajmuje 783.562 km2, z czego 755.688 km2 znajduje się w południowo-zachodniej Azji i 23.764 km2 w Europie. Turcja zajmuje 37 miejsce na świecie pod powierzchni. Kraj jest otoczony przez morza z trzech stron: Morze Egejskie na zachodzie, Morze Czarne na północy i Morze Śródziemne na południu. Turcja jest również połączona z Morzem Marmara od strony północno-zachodniej. Turcja graniczy z Grecją, Bułgarią, Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem, Iranem, Irakiem i Syrią.

Topografia terenu Turcji

Mapa Turcji

Mapa topograficzna Turcji

Turcja znajduje się nad Morzem Czarnym, pomiędzy Bułgarią i Gruzją, a na wybrzeżu Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego, pomiędzy Grecją i Syrią. Powierzchnia Turcji wynosi 783.562 km2, z czego 770.760 km2 stanowi ląd a 9820 km2  to woda. Linia graniczna wynosi 2,627 km, zaś linia brzegowa 7200 km.

Turcja ma dobrze określone fizyczne granice, gdyż otoczona jest z trzech stron wodą a wzdłuż wschodniej granicy chroniona jest przez wysokie góry. Jest to kraj górzysto-wyżynny. Większą część powierzchni Turcji zajmuje Wyżyna Anatolijska, która wznosi się na wysokość od 900 do 1500 m n.p.m. Największy jej szczyt to osiągający 3917 m n.p.m. wulkan Erciyes Dağı. Wyżyna otoczona jest pasmami górskimi.

W północnej Turcji leżą Góry Pontyjskie, ciągnące się przez około 1000 kilometrów. Ich najwyższy szczyt Kaçkar Dağı wznosi się na 3931 m n.p.m. Góry Taurus ciągną się na długości 1500 km na południu kraju. Na wysokości 3734 m n.p.m. wznosi się jego najwyższy punkt  Kaldi Dag, znajdujący się w jego środkowej części. Wschodnią część kraju zajmuje Wyżyna Armeńska. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt Turcji Góra Ararat o wysokości 5137 m. Średnia wysokość wyżyny wynosi 1700 m n.p.m. Niziny w Turcji znajdują się w europejskiej części kraju oraz w okolicach nadmorskich. Stanowią niewielką część powierzchni kraju.

Mapa Turcji w spojrzeniu na Transport

Mapa transportowa Turcji

Mapa Turcji – transport

Turcja ma dobrze rozwinięty państwowy system kolejowy zbudowany ze standardowej szerokości toru. Istnieje 10.984 km torów o szerokości 1435 mm, z czego 2336 km jest zelektryfikowanych. Głównym przewoźnikiem kolejowym jest Turcja Cumhuriyeti Dewlet Demiryolları ( TCDD ) (Tureckie Koleje Państwowe ), który jest odpowiedzialny za długodystansowe przewozy transgraniczne i pociągi pasażerskie. Oprócz połączeń krajowych, Turcja posiada połączenia kolejowe z Azerbejdżanem, Armenią, Bułgarią, Grecją, Gruzją, Iranem, Irakiem i Syrią.

System drogowy składa się z 426.906 km dróg, z czego 177550 km posiada nawierzchnię utwardzoną. Autostrad jest 2127 km, zaś dróg dwujezdniowych 16784 km. Minimalna prędkość na autostradach wynosi 40 km tureckich/h, a maksymalna to 120 km/h. Autostrady składają się z 6 pasów  po 3 w każdym kierunku. Oznaczone są na zielono. Wszystkie autostrady są płatne. Reszta dróg państwowych w Turcji jest bezpłatna. W 2010 roku Turcja posiadała 155 tuneli o łącznej długości 99,5 km, oraz 6447 mostów o długości 296,3 km.
Porty morskie nad Morzem Czarnym znajdują się w: Hopa, Inebolu, Samsunie, Trabzonie, Zonguldaku. Nad Morzem Egejskim w Izmir, nad Morzem Śródziemnym w İskenderunie, Mersinie, Antalya, zaś nad Morzem Marmara w Gemlik, Bandirma, Stambule, Izmit i Derince.

Łączna liczba lotnisk w Turcji wynosi 117, z czego 21 jest międzynarodowych. Największym z nich jest Port lotniczy Stambuł-Atatürk. Do największych zalicza się także Port lotniczy Ankara, Port lotniczy Adana, Port lotniczy Antalya, Port lotniczy Izmir.

Regiony geograficzne na mapie Turcji

Mapa regionów geograficznych Turcji

Mapa regionów geograficznych Turcji

Turcja jest podzielona na 7 regionów geograficznych: Region Morza Czarnego, Region Morza Marmara, Region Morza Egejskiego, Region Morza Śródziemnego, Region Środkowej Anatolii, Region Wschodniej Anatolii, Region Południowo-Wschodniej Anatolii. Te z kolei dzielą się na 21 podregionów. Regiony w tym kontekście są określone jedynie dla celów geograficznych, demograficznych i gospodarczych i nie odnoszą się do podziału administracyjnego.

Interaktywna Mapa Turcji - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę