Mapa Belgii

Stolica Belgii oraz największe miasta

Mapa Belgii

Mapa Belgii – największe miasta

Oficjalną stolicą Belgii jest Bruksela, która jednocześnie jest największym miastem Regionu Stołecznego Brukseli.  Zamieszkiwana jest przez 166 497 osób. Łączna powierzchnia miasta wynosi 32,61 km2. Jest to piąte pod względem liczby ludności miasto w Belgii. Najludniejszym belgijskim miastem jest Antwerpia z łączną liczbą 507 911 mieszkańców. Jest siedzibą prowincji Antwerpia. Miasto jest jednym z największych portów morskich w Europie. Do największych miast Belgii należy zaliczyć także: miasto Gandawa, będąca stolicą prowincji Flandria Wschodnia, leżące w regionie Walońskim miasta Charleroi i Liège oraz miasto Brugia.

Podział administracyjny Belgii

Mapa podziału administracyjnego Belgii
Mapa Belgii podział administracyjny

Terytorium Belgii, jak obrazuje powyższa mapa Belgii, jest podzielone na trzy regiony federalne: Region Flamandzki, Region Waloński i Region Stołeczny Brukseli. Pierwsze dwa regiony podzielone są prowincje, po 5 na każdy region. Położony w północnej części kraju Region Flamandzki dzieli się na następujące prowincje: Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Flandria Wschodnia, Flandria Zachodnia, Limburgia. Leżący po południowej stronie Belgii Region Waloński podzielony jest na: Prowincję Brabancja Walońska, Prowincję Hainaut, Prowincję Liège, Prowincję Luksemburg oraz Prowincję Namur. Region Stołeczny Belgii obejmuje 19 gmin a także stolicę Belgii, Brukselę. Region ten zamieszkuje 1 138 854 osób. Na najniższym szczeblu podziału administracyjnego Belgii są gminy. Jest ich 589.

Belgia podzielona jest także na trzy wspólnoty: francuską, flamandzką i niemieckojęzyczną oraz na cztery regiony językowe: region francuskojęzyczny, region niderlandzkojęzyczny, dwujęzyczny region Brukseli i region niemieckojęzyczny.

 

Interaktywna Mapa Belgii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę