Mapa Węgier

Stolica Węgier oraz najważniejsze miasta

Mapa Węgier

Mapa Węgier – stolica i największe miasta

Na Węgrzech jedynym miastem, którego liczba ludności przekracza 1 000 000 jest Budapeszt. Budapeszt jest to stolica Węgier, którą zamieszkuje 1 740 041 mieszkańców. To największe miasto Węgier i jedno z największych miast w Unii Europejskiej. Jest głównym ośrodkiem politycznym, kulturalnym, handlowym, przemysłowym i transportowym w kraju. Miasto zajmuje powierzchnię 525 km2. Opisując największe miasta Węgier, nie powinno się pominąć miasta Debreczyn. Jest to drugie co do wielkości miasto w kraju, będące regionalnym centrum Północnej Wielkiej Niziny i siedzibą komitatu Hajdú-Bihar. Debreczyn położony jest na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, 220 km na wschód od Budapesztu. W 2011 roku miasto zamieszkiwało 207,594 osób. Miasto Segedyn również zasługuje na miano największego miasta Węgier, gdyż pod względem liczby ludności zajmuje trzecie miejsce. Na powierzchni 280.84 km2, mieszka 170,052 mieszkańców. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najwybitniejszych uniwersytetów na Węgrzech. Miszkolc to miasto w północno-wschodnich Węgrzech, które słynie głównie z przemysłu ciężkiego. Z liczbą ludności 167.754 Miszkolc jest czwartym co do wielkości miastem Węgier. Jest również stolicą komitatu Borsod-Abaúj-Zemplén i regionalnym centrum Północnych Węgier. Miasto Pecz jest piątym co do wielkości miastem w kraju, położone na zboczach gór Mecsek , w południowo- zachodniej części kraju, w pobliżu granicy z Chorwacją. Jest to centrum administracyjne i ekonomiczne z komitatu Baranya.

Położenie Węgier na Mapie Europy oraz państwa graniczne

Mapa fizyczna Węgier

Mapa fizyczna Węgier

Węgry leżą w Europie Środkowej. Mierzą około 250 km z północy na południe i 524 km ze wschodu na zachód. Jego powierzchnia wynosi 93033 km2. Ma 2 258 km granic wspólnych z Austrią, Serbią, Chorwacją, Słowenią, Rumunią, Ukrainą i Słowacją. Większość kraju jest na wysokości mniejszej niż 200 metrów. Mimo, że Węgry mają kilka umiarkowanie wysokich pasm górskich, te sięgające wysokości 300 m lub większej, obejmują  mniej niż 2% powierzchni kraju. Najwyższym punktem Węgier jest Kekes  (1014 m) w górach Matra na północny wschód od Budapesztu. Najniższe miejsce ma 77,6 m n.p.m., i położone jest w południowej części Węgier, w pobliżu Szeged.
Główne rzeki w kraju to Dunaj i Cisa. Dunaj jest rzeką żeglowną, która na Węgrzech ciągnie się przez 418 km. Rzeka Cisa jest żeglowna na 444 km. Węgry mają trzy główne jeziora. Balaton jest największym jeziorem osiągającym 78 km długości i od 3 do 14 km szerokości, o powierzchni 592 km2. Jest to największe w Europie Środkowej jezioro słodkowodne i ważny obszar rekreacyjny. Mniejsze zbiorniki wodne to Jezioro Velence ( 26 km ²) w komitacie Fejer oraz jezioro Fertő.
Węgry mają trzy główne regiony geograficzne: Wielka Nizina Węgierska, Kraj Zadunajski i Mała Nizina Węgierska.

Podział administracyjny Węgier

Mapa podziału administracyjnego Węgier

Mapa Węgier – podział administracyjny

Administracyjnie Węgry podzielone są na 19 komitatów (megye): Bács-Kiskun, Baranya, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest, Somogy, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna, Vas, Veszprém i Zala. Są one podzielone na 173 powiaty (kistérségek), które z kolei dzielą się na 3112 gmin (miejskich – 214 i wiejskich – 2898). Istnieje również 23 miasta na prawach komitatu. Ze szczególnym statusem, który jest równy komitatowi jest również Budapeszt, który podzielony jest na dzielnice.

Regiony na Węgrzech

Mapa podziału Węgier na Regiony NUTS

Mapa Węgier – podział na Regiony NUTS

Komitaty Węgier, które są na pierwszym szczeblu podziału administracyjnego w 1999 roku, zostały pogrupowane w 7 regionów do celów statystycznych i rozwoju. Są to: Zachodni kraj zadunajski, Środkowy kraj zadunajski, Południowy kraj zadunajski, Środkowe Węgry, Północne Węgry, Południowa Wielka Nizina i Północna Wielka Nizina.

Transport Węgier – sieć kolejowa

Mapa sieci kolejowej na Węgrzech

Mapa sieci kolejowej na Węgrzech

Węgierski system kolejowy jest scentralizowany wokół Budapesztu, gdzie istnieją trzy główne dworce: Dworzec Wschodni, Dworzec Zachodni i Dworzec Południowy. Inne ważne stacje kolejowe znajdują się m.in. w Szolnok, który jest najważniejszym węzłem kolejowym poza Budapesztem, stacja kolejowa Miskolc Tiszai w Miszkolcu i stacje w Pécs, Győr, Szeged i Székesfehérvár. Łączna długość sieci kolejowej na Węgrzech to 7,606 km, z czego torów o standardowej szerokości jest 7,394 km. Szerokotorowej linii kolejowej jest 36 km, zaś wąskotorowej 176 km. W kraju oprócz połączeń krajowych istnieje sieć kolejowa łączącą Węgry ze Słowacją, Chorwacją, Słowenią, Austrią, Serbią, Rumunią i Ukrainą.

Sieć dróg i autostrad na Węgrzech

Mapa obecnych i planowanych autostrad na Węgrzech

Mapa Węgier – sieć obecnych i planowanych autostrad

Łączna długość autostrad na Węgrzech w grudniu 2013 roku wynosiła ok. 1361 km. Autostrady łączą wiele ważnych gospodarczo miast ze stolicą. Na powyższej mapie kolorem niebieskim zaznaczono już istniejące autostrady, zaś na zielono autostrady dopiero planowane. Autostrady oznaczone są literą M i liczbą. Oddane do użytku są następujące autostrady: M0, M1, M3, M15, M30, M 31, M35, M4, M43, M5, M6, M60, M7, M70, M8, M86 i M9. Autostrada M0 pełni funkcję obwodnicy Budapesztu. Na autostradach węgierskich istnieje limit 130 km/h.

Interaktywna Mapa Węgier - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę