Stolica Albanii i największe miasta
Stolicą Albanii jest Tirana i jest zdecydowanie największym miastem i motorem napędowym gospodarki albańskiej. Na mapie Albanii położona jest mniej więcej w centralnym punkcie kraju. Jest ośrodkiem życia politycznego, gospodarczego i kulturalnego kraju. Tirana zamieszkiwana jest przez 616400 mieszkańców. Drugim miastem w Albanii i głównym portem jest Durrës. Znajduje się ok. 33 km na zachód od stolicy Albanii. Jest jednym z najstarszych i najbardziej znaczących gospodarczo miast Albanii. Na zajmowanej przez Durrës powierzchni 21,6 km2, mieszka 168 254 mieszkańców. Miastem, które zaliczamy do największych w Albanii jest też Wlora. To drugie co do wielkości miasto portowe, zaraz po Durrës, z liczbą ludności 124 415. Elbasan to jedno z większych miast leżące w środkowej Albanii. Znajduje się nad rzeką Shkumbin. Miasto zamieszkuje 126 081 mieszkańców. Jej powierzchnia wynosi 1,290 km2.
Mapa ogólnogeograficzna Albanii
Albania ma łączną powierzchnię 28.748 km2, która rozciąga się wzdłuż Morza Adriatyckiego i Jońskiego. Jej linia brzegowa ma około 611 km długości. Graniczy z czterema europejskimi państwami. Na północnym zachodzie graniczy z Czarnogórą, na północnym wschodzie z Kosowem, na północy i na wschodzie łączy się z granicą Macedonii, zaś od południa i południowego-wschodu graniczy z Grecją.
7o% kraju jest górzysta i nierówna, zaś niziny zajmują zaledwie 1/4 całej powierzchni Albanii. Na terenie kraju wznoszą się Góry Północnoalbańskie, będące częścią Gór Dynarskich. Najwyższym szczytem jest Jezercë sięgający 2 693 m n.p.m. Nie jest to jednak najwyższy szczyt. Na to miano zasłużył Korab, o wysokości 2764 metrów.
Podział Administracyjny Albanii
Albania dzieli się na 12 obwodów administracyjnych. Obwody te obejmują 36 okręgów, które są z kolei podzielone na 373 gmin. 72 gmin posiada status miasta. Do obwodów administracyjnych zaliczamy: obwód Berat, obwód Dibra, obwód Fier, obwód Gjirokastra, obwód Kukës, obwód Lezha, obwód Szkodra i obwód Wlora. Obwody te obejmują po trzy okręgi. Obwód Durrës i obwód Tirana składają się 2 okręgów. Obwód Elbasan i obwód Korcza posiadają po cztery okręgi.
Sieć komunikacyjno-transportowa Albanii
Transport drogowy w Albanii jest słabo rozwinięty. Albania posiada 18000 km dróg w tym 12.920 km dróg utwardzonych oraz 5080 km dróg nieutwardzonych. Obecnie istnieją trzy główne autostrady w Albanii: droga ekspresowa łącząca Durrës z Wlora, autostrada Albania- Kosowo oraz Tirana- Elbasan.
Transport kolejowy posiada 540 km linii kolejowych, co w porównaniu z innymi państwami świata, stawia go na 120 miejscu.
Od 2007 r. Albania ma tylko jeden międzynarodowy port lotniczy i jest nim Port lotniczy Tirana im. Matki Teresy. Znajduje się w miejscowości Rinas. Lotnisko jest połączone z 29 miejscami przez 14 linii lotniczych. Albania posiada 6 krajowych portów lotniczych i 3 lotniska wojskowe. Drugim co do wielkości lotniskiem w Albanii jest Port lotniczy Korcza Północno-Zachodnia, zlokalizowany w mieście Korcza.
W Albanii są cztery porty morskie. Głównym jest ten znajdujący się w Durrës. Ma około 763 metrów. Pozostałe znajdują się w mieście Wlora, w Saranda, oraz w Shëngjin.