Mapa Niemiec

Stolica Niemiec oraz najważniejsze miasta

Mapa Niemiec - największe miasta

Mapa największych miast Niemiec

Powyższa mapa Niemiec przedstawia największa miasta w Federalnej Republice Niemiec. Według stanu na dzień 1 listopada 2013 roku, Niemcy posiadają 2064 miast. Największym pod względem ludności oraz stolicą Niemiec jest Berlin, który jednocześnie krajem związkowym Niemiec. Zamieszkiwany jest przez prawie 3,5 mln mieszkańców i pod tym względem zajmuje szóste miejsce w Europie.

Drugim ważnym miastem jest leżący w północnych Niemczech Hamburg. Stanowi główne centrum finansowo-przemysłowe i posiada największy port morski w kraju. Jest miastem na prawach kraju związkowego z 1,7 mln mieszkańców.

Niemieckim miastem, którego nie może zabraknąć na liście największych pod względem liczby ludności jest Monachium, będące stolicą i największym miastem kraju związkowego Bawaria. Zamieszkiwane jest przez 3,5 mln mieszkańców.

Kolejnymi dużymi miastami w Niemczech są: leżąca nad Renem Kolonia z 1 mln mieszkańców, Frankfurt nad Menem, będący największym miastem w kraju związkowym Hesja, Stuttgart zamieszkiwany przez 606 588 mieszkańców. Dużymi miastami na prawach powiatu są jeszcze Düsseldorf, Dortmund, Essen, Brema, Drezno i Lipsk, co dobrze obrazuje powyższa mapa Niemiec.

Położenie i geografia Niemiec na Mapie Europy

Mapa hipsometryczna Niemiec

Mapa hipsometryczna Niemiec

Powyższa hipsometryczna mapa Niemcy obrazuje położenie kraju w Europie. Niemcy są krajem leżącym w zachodniej i środkowej Europie, który rozciąga się od Alp i Nizinę Środkowoeuropejską do Morza Bałtyckiego i Morza Północnego. Na liście największych państw pod względem powierzchni w Europie, zajmuje siódme miejsce i 63 co do wielkości na świecie. Terytorium Niemiec zajmuje 357 021 km2 powierzchni, składająca się z 349.223 km2 lądu i 7798 km2  wody.

Jak widać na mapie – Niemcy swoją granicą przylegają do dziewięciu europejskich państw. Na zachodzie graniczy z Luksemburgiem i Holandią, od południowo-zachodniej strony z Francją i Belgią, na południu z Austrią i Szwajcarią, od strony wschodniej z Polską i Czechami a od strony północnej z Danią.

Niemcy w swojej budowie geologicznej posiadają bardzo zróżnicowane ukształtowanie terenu. Północna część Niemiec to głównie niziny, środkowo-południową i centralną część Niemiec stanowią wyżyny i góry sięgające 1000 – 1200 m n.p.m., zaś południową góry fałdowe i obniżenia.

Niemcy – kraj związkowy – mapa administracyjna Niemiec

Mapa krajów związkowych Niemiec

Mapa krajów związkowych Niemiec

Bardzo ciekawie wygląda mapa krajów związkowych. Niemcy składają się z szesnastu landów czyli krajów związkowych. Każdy z nich posiada odrębną konstytucję i autonomię. Trzy z nich to miasta na prawach powiatu kraju związkowego. Są to Berlin, Hamburg i Brema. Największym pod względem powierzchni krajem związkowym jest Bawaria ze stolicą w Monachium. Zajmuje 70 533 km2 powierzchni kraju, zamieszkiwaną przez 12,5 mln mieszkańców. Bawaria według podziału administracyjnego dzieli się na 7 okręgów regencyjnych. Na najniższym szczeblu podziału Bawarii jest 71 powiatów i 25 miast na prawach powiatu. Drugim pod względem powierzchni krajem związkowym jest Dolna Saksonia, zajmująca 47 609,52 km2. Składa się 46 powiatów oraz 804 gmin. Jej stolicą jest miasto Hanower. Pozostałe kraje związkowe Republiki Federalnej Niemiec to: Badenia-Wirtembergia ze stolicą w Stuttgardzie, Brandenburgia, Hesja, Meklemburgia-Pomorze Przednie, Nadrenia Północna-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Saara, Saksonia, Saksonia-Anhalt, Szlezwik-Holsztyn i Turyngia.

Sieć komunikacyjna w Niemczech

Mapa drogowa Niemiec

Mapa drogowa-samochodowa Niemiec

Dzięki centralnemu położeniu w Europie, Niemcy są ważnym węzłem komunikacyjnym. Znajduje to odzwierciedlenie w gęstej i nowoczesnej sieci transportowej, którą dobrze widać na powyższej drogowo-samochodowej mapie Niemiec. Na terenie kraju udostępnione jest 644 480 km dróg, z czego ok. 13 000 km stanowią autostrady. Dzięki tak rozbudowanej infrastrukturze transportowej Niemcy zajmują 11 miejsce na świecie a trzecie w Europie.

Autostrady w Niemczech oznaczone są literą A oraz odpowiednią liczbą. Pojedynczymi liczbami oznaczone są główne trasy krajowe i międzynarodowe. Drogi regionalne i lokalne oznaczone są dwucyfrowo lub trzycyfrowo. Na niemieckich autostradach nieparzyste liczby oznaczają kierunek od południa na północ, zaś parzyste od wschodu na zachód.

Prędkość na większości autostradach jest nieograniczona, jednak zalecaną prędkością jest 130 km/h.

Imponująca sieć lotnicza Niemiec

Mapa lotnisk w Niemczech

Mapa lotnisk w Niemczech

Republika Federalna Niemiec posiada 541 portów lotniczych. Pod względem ilości lotnisk zajmuje drugie miejsce w Europie oraz 13 na świecie. Z pośród kilkunastu większych lotnisk należy wyróżnić port lotniczy znajdujący się we Frankfurcie nad Menem, często nazywany także portem lotniczym Ren-Men. Obsługuje ponad 100 linii lotniczych. Zaliczany jest on do listy portów, przewożących największą liczbę pasażerów, zarówno w Europie jak i na świecie, oraz jest na światowym pierwszym miejscu lotnisk obsługujących połączenia międzynarodowe.

Wartym wymienienia lotniskiem w Niemczech jest drugi pod względem wielkości międzynarodowy port lotniczy Monachium. Zlokalizowany jest niecałe 30 km od Monachium. Rocznie obsługuje ponad 35 mln pasażerów.

Do największych portów lotniczych w Niemczech zaliczany jest również Port lotniczy Düsseldorf, położony tylko 6 km od Düsseldorfu. Obsługuje największe linie lotnicze, takie jak: Air Berlin, Lufthansa czy Eurowings.

Innymi lotniskami w Niemczech, które obsługują rocznie ponad milion pasażerów są te zlokalizowane w Berlinie, Dortmundzie, Hamburgu, Dreźnie, Bremie, Hanowerze, Kolonii, Monachium, Münster, Stuttgardzie, Weeze i Lipsku.

Mapa Parków Narodowych Niemiec

Mapa Parków Narodowych w Niemczech

Mapa Parków Narodowych w Niemczech

Na terytorium Niemiec, zostało utworzonych 14 Parków Narodowych. Łącznie zajmują 9620,5 km2 całej powierzchni kraju. Najstarszym i jednocześnie pierwszym parkiem narodowym jest Park Narodowy Lasu Bawarskiego. Powstał w 1970 roku. Znajduje się we wschodniej części Lasu Bawarskiego, na granicy z Republiką Czeską. Jego powierzchnia zajmuje 24 217 ha.

W 1978 roku jako drugi został utworzony Park Narodowy Berchtesgaden. Znajduje się w południowo-wschodniej części kraju i jest jedynym niemieckim parkiem narodowym położonym w Alpach. Zajmuje powierzchnię 213 km2.

Park Narodowy Szlezwicko-Holsztyńskiego Morza Wattowego został utworzony jako trzeci park narodowy w Niemczech. Powstał w 1985 roku nad Morzem Wattowym, w północnej części kraju. Jego powierzchnia zajmuje 4410 km2, co plasuje go na pierwszym miejscu pod względem powierzchni.

W 1986 roku powstał Park Narodowy Dolnosaksońskiego Morza Wattowego na obszarze 2777,1 km2. W 1990 roku powstało kilka parków narodowych: Park Narodowy Hamburskiego Morza Wattowego, zajmujący 137,5 km2, Park Narodowy Jasmund, Park Narodowy Müritz, Park Narodowy Saskiej Szwajcarii, Park Narodowy Doliny Dolnej Odry oraz Park Narodowy Mierzei Pomorza Przedniego. Siedem lat później utworzono Park Narodowy Hainich. W 2004 roku powstały dwa parki: Park Narodowy Eifel oraz Park Narodowy Kellerwald-Edersee. Najmłodszym Parkiem Narodowym na terytorium Niemiec jest zajmujący 247 km2 Park Narodowy Harzu.

Interaktywna Mapa Niemiec - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę