Mapa Bułgarii

Stolica Bułgarii i największe miasta

Mapa Bułgarii

Mapa Bułgarii – największe miasta

W Bułgarii istnieje 257 miast. Stolicą Bułgarii jest Sofia, jest to też największe pod względem liczby ludności miasto, zamieszkiwana przez 1 208 097 mieszkańców. Jest 15 co do wielkości miastem w Unii Europejskiej. Położone jest w zachodniej części kraju u podnóża góry Witosza. Drugim największym miastem Bułgarii jest Płowdiw, z liczbą ludności 340 000. Jest ważnym centrum transportowym, kulturalnym, edukacyjnym i gospodarczym. Jest dziesiątym co do wielkości miastem na Bałkanach. Warna to największe miasto i nadmorski kurort na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego i trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii. Jest centrum administracyjnym obwodu o tej samej nazwie. Na zajmowanej przez Warnę powierzchni 154,236 km2, mieszka 334 781 osób. Na liście 10 największych miast w Bułgarii, znajduje się także miasto Burgas, Ruse, Stara Zagora, Plewen, Sliwen, Dobricz i Pernik.

Położenie geograficzne Bułgarii na Mapie Europy oraz ukształtowanie terenu

Mapa topograficzna Bułgarii

Mapa Bułgarii – topografia kraju

Bułgaria to kraj położony w południowo-wschodniej Europie, na granicy z Rumunią, Serbią, Republiką Macedonii, Grecją, Turcją i Morzem Czarnym. Bułgaria zajmuje na wschodzie część Półwyspu Bałkańskiego. Granice lądowe mają łączną długość 1808 km, a linia brzegowa 354 km. Jej łączna powierzchnia 110.994 km plasuje ją na 105 miejscu największych państw na świecie.  Biorąc pod uwagę niewielki rozmiar, Bułgaria ma wielką różnorodność rzeźby terenu. Nawet w małych częściach kraju, teren można podzielić na rozległe niziny, równiny, wzgórza, niskie i wysokie góry, liczne doliny i głębokie wąwozy.

Bułgaria znajduje się w najwyższym punkcie Półwyspu Bałkańskiego. Jest to szczyt o nazwie Musała, sięgający na 2925 m. Najniższy punkt Bułgarii znajduje się na poziomie morza. Do najwyższych gór w Bułgarii zaliczamy także leżący w paśmie górskim Piryn, szczyt Wichren o wysokości 2915 m oraz Botew, będący najwyższym szczytem Starej Płaniny sięgający 2376 m n.p.m. Kraj posiada gęstą sieć około 540 rzek, z których większość jest relatywnie mała i przy niskim poziomie wody. Najdłuższa rzeka Iskyr znajduje się wyłącznie na terytorium bułgarskim i ma długość 368 km.

Podział administracyjny Bułgarii

Mapa podziału administracyjnego Bułgarii

Mapa podziału administracyjnego Bułgarii

W 1999 roku podział administracyjny został zmieniony i Bułgaria została wówczas podzielona na 28 obwodów. Ich nazwy pochodzą od miasta, będącego stolicą danego obwodu. W kolejności alfabetycznej wyróżniamy: obwód Błagojewgrad, Burgas, Chaskowo, Dobricz, Gabrowo, Jamboł, Kiustendił, Kyrdżali, Łowecz, Montana, Pazardżik, Pernik, Plewen, Płowdiw, Razgrad, Ruse, Silistra, Sliwen, Smolan, miasto Sofia będąca jednocześnie stolicą obwodu jak i miastem wydzielonym, obwód sofijski, Stara Zagora, Szumen, Tyrgowiszte, Warna, Wielkie Tyrnowo, Widyń i obwód Wraca. Obwody te są podzielone na 264 gmin.

Sieć drogowa Bułgarii

Mapa drogowa Bułgarii

Mapa Bułgarii –  sieć drogowa – Mapa samochodowa

Bułgaria dysponuje dwoma rodzajami dróg: autostradami i drogami ekspresowymi. Między sobą, różnią się przede wszystkim tym,  że autostrady posiadają pas awaryjny a maksymalny dozwolony limit prędkości wynosi 140 km/h, podczas gdy na drodze ekspresowej nie ma pasów awaryjnych a ograniczenie prędkości jest do 120 km/h.

Przystąpienie Bułgarii do Unii Europejskiej w 2007 roku,  spowodowało znaczną poprawę jakości dróg. W ostatnich latach z przyznanych środków UE Bułgaria rozbudowała sieć autostrad. W lipcu 2013 roku do użytku zostało oddanych 620 km autostrad, a 138 km jest w trakcie budowy. Czynnych autostrad jest obecnie 6 oznaczonych od A1 do A6.

Interaktywna Mapa Bułgarii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę