Stolica Holandii oraz najważniejsze miasta Holandii
Stolicą Holandii jest Amsterdam. Jest to najbardziej zaludnione miasto w Królestwie Niderlandów, zamieszkiwane przez 805.166 mieszkańców. Miasto znajduje się w prowincji Holandia Północna, w zachodniej części kraju. To handlowa i kulturalna stolica Holandii i jedno z najlepszych centrów finansowych w Europie. Drugim co do wielkości miastem w Holandii jest Rotterdam, który jednocześnie jest jednym z największych portów na świecie. Znajduje się w prowincji Holandia Południowa i zamieszkuje je 614 543 mieszkańców. Ważnym miastem w Holandii jest także Haga, w której znajduje się siedziba holenderskiego rządu i parlamentu. Jest stolicą prowincji Holandia Południowa. Z populacją ponad 500.000 mieszkańców jest trzecim co do wielkości miastem Holandii. Na liście 10 największych miast Holandii znajduje się także: Utrecht, Eindhoven, Tilburg, Groningen, Almere, Breda i Nijmegen.
Mapa Holandii – Podział Administracyjny
Holandia jest podzielona na dwanaście prowincji (provincie), które odpowiadają za sprawy niższe lub o regionalnym znaczeniu. Są to: Drenthe, Flevoland, Fryslân, Gelderland, Groningen, Limburg, Noord-Brabant, Noord-Holland, Utrecht, Overijssel, Zeeland i Zuid-Holland. Prowincje z kolei są podzielone na gminy (Gemeenten), których jest 408. Gminy są w podziale administracyjnym na drugim poziomie. Ich obowiązki są przekazywane przez rząd centralny a rządzone są przez rady gminy, który jest wybierany co cztery lata. Same gminy są nieformalnie podzielone na dzielnice w celach administracyjnych i statystycznych. Na pierwszym szczeblu Holandii jest również podział kraju na 3 specjalne karaibskie gminy, które nie są częścią prowincji. Te gminy to wyspa Bonaire, Sint Eustatius i Saba.
Parki Narodowe na mapie Holandii
Holandia ma 20 parków narodowych i setki innych rezerwatów przyrody. Pierwsze dwa parki narodowe zostały założone w 1930 roku przez organizacje prywatne. Pierwszym oficjalnym parkiem był Park Narodowy Schiermonnikoog, powstały w 1989 roku. Najmłodszym jest Park Narodowy De Alde Feanen, powstały w kwietniu 2006 roku. W 2009 r. Park Narodowy De Weerribben-Wieden został rozszerzony, dzięki czemu jego powierzchnia wzrosła do 10,500 ha. Największy pod względem wielkości jest Park Narodowy Oosterschelde, obejmujący 37.000 ha. Powstał w maju 2002 roku. Pozostałe parki Holandii to: Park Narodowy Lauwersmeer, Park Narodowy Sallandse Heuvelrug, Park Narodowy Veluwezoom, Narodowy Park De Hoge Veluwe, Park Narodowy Utrechtse Heuvelrug, Park Narodowy Dunes of Texel, Park Narodowy Zuid-Kennemerland, Park Narodowy De Biesbosch, Park Narodowy De Zoom – Kalmthoutse Heide, Park Narodowy Loonse en Drunense Duinen, Park Narodowy De Groote Peel, Park Narodowy De Maasduinen, Park Narodowy Meinweg, Park Narodowy Drents-Friese Wold, Park Narodowy Dwingelderveld oraz Park Narodowy Drentsche Aa National Landscape.
Transport w Holandii – mapa sieci kolejowej
Sieć kolejowa głównie koncentruje się na kolejowych przewozach pasażerskich i łączy praktycznie wszystkie duże miasta. W tym celu wykorzystywane jest 2809 km sieci kolejowej. Jest to jedna z najbardziej ruchliwych sieci kolejowych w Europie. Większość sieci bo aż 2061 km jest zelektryfikowanych i mają 1435 mm szerokości. Kraj liczy 3004 przejazdów. Publiczną infrastrukturą kolejową w Holandii (główne koleje) od 2003 r. w imieniu rządu zarządza ProRail.
Mapa samochodowa – sieć autostrad Holandii
Holandia ma jedną z najbardziej gęstych sieci autostrad na świecie. Istnieje 135.470 km dróg publicznych, w tym 5012 km to drogi krajowe, 7899 km to drogi wojewódzkie i 122.559 km to drogi lokalne i inne. Prawie wszystkie drogi są bezpłatne. Holandia posiada 57,5 km autostrad na 1000 km ², co stawia ją na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej. Ogólnie rzecz biorąc, Holandia posiada 2360 km autostrad. Najstarsza holenderska autostrada to odcinek A12 między Voorburg i Zoetermeer, który został otwarty w 1936 roku.