Zurych jest największym miastem w Szwajcarii i stolicą kantonu Zurych. Znajduje się w północno-środkowej Szwajcarii, na północno-zachodnim krańcu jeziora Zuryskiego. Miasto ma około 390 000 mieszkańców i jest ośrodkiem dla transportu kolejowego, drogowego i lotniczego. Oba lotniska w Zurychu oraz stacje kolejowe są największymi i najbardziej ruchliwymi w kraju.
Genewa jest drugim najbardziej zaludnionym miastem w Szwajcarii i jest najbardziej zaludnionym miastem regionu Romandia, francuskojęzycznej części Szwajcarii. Położony nad rzeką Rodan i nad Jeziorem Genewskim, jest stolicą kantonu Genewa. Miasto zamieszkuje 195 090 osób. To światowe miasto jest centrum finansowym oraz światowym ośrodkiem dyplomacji ze względu na obecność licznych organizacji międzynarodowych. Swoje siedziby posiada tu wiele organizacji międzynarodowych, m.in. Organizacja Narodów Zjednoczonych czy Czerwony Krzyż.
Trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Szwajcarii jest Bazylea, z około 166 tysiącami mieszkańców. Położona w północno-zachodniej Szwajcarii, nad Renem, pełni funkcję głównego ośrodka dla przemysłu chemicznego i farmaceutycznego. Lozanna to miasto w Romandii. Jest stolicą kantonu Vaud. Jego populacja wynosi 129 000 mieszkańców, dzięki czemu jest czwartym największym pod względem liczby ludności miastem w kraju. Miasto Berno z liczbą ludności 137.919 jest piątym najbardziej zaludnionym miastem w Szwajcarii. Jest stolicą kantonu Berno i siedzibą rządu szwajcarskiego. Znajduje się wśród światowych dziesięciu najlepszych miast o najwyższej jakości życia. Wśród dziesięciu najbardziej zaludnionych miast Szwajcarii znajduje się także: Lucerna, Winterthur, Sankt Gallen, Lugano i Biel/Bienne.
Podział administracyjny Szwajcarii
Szwajcaria według podziału administracyjnego składa się z 26 kantonów. Każdy kanton ma swoją własną konstytucję i własny parlament, rząd i sądy. Istnieją jednak znaczne różnice pomiędzy poszczególnymi kantonami, w szczególności pod względem ludności i obszaru geograficznego. Kantony obejmują łącznie 2485 gmin. Do kantonów zaliczmy: kanton Zurych, kanton Berno, kanton Lucerna, kanton Uri, kanton Schwyz, kanton Obwalden, kanton Nidwalden, kanton Glarus, kanton Zug, kanton Fryburg, kanton Solura, kanton Bazylea-Miasto, kanton Bazylea-Okręg, kanton Szafuza, kanton Appenzell Ausserrhoden, kanton Appenzell Innerrhoden, kanton Sankt Gallen, kanton Gryzonia, kanton Argowia, kanton Turgowia, kanton Ticino, kanton Vaud, kanton Valais, kanton Neuchâtel, kanton Genewa i kanton Jura.
Położenie Szwajcarii na mapie Europy
Szwajcaria położona jest Europie Środkowo-Zachodniej. Obejmuje obszar 41.285 kilometrów kwadratowych, z czego 39,770 km2 to ląd a 1,520 km2 to obszar wodny. Szwajcaria jest otoczona przez 5 krajów. Z Austrią i Liechtensteinem graniczy na wschodzie, z Francją na zachodzie, Włochami na południu i Niemcami od strony północnej. Szwajcaria z północy na południe rozciąga się na 220 km, zaś ze wschodu na zachód ma około 350 kilometrów długości. To jeden z najmniejszych krajów w Europie.
Ukształtowanie terenu – mapa topograficzna Szwajcarii
Szwajcaria należy do krajów, w których przeważają obszary górzyste. Zawiera trzy podstawowe obszary topograficzne: Alpy Szwajcarskie na południu, Wyżynę Szwajcarską i góry Jura na północy. Alpy są wysokim pasmem górskim, biegnącym w całej środkowo-południowej części kraju, obejmujące około 60% całkowitej powierzchni kraju. Wśród dużych dolin w Alpach Szwajcarskich znajdują się liczne lodowce, o łącznej powierzchni 1063 km2. W nich rozpoczyna swój bieg kilka dużych rzek, takich jak Ren, Inn, Ticino i Rodan. Jura to pasmo gór wapiennych ciągnących się od jeziora Genewskiego do doliny Renu. Obszar ten stanowi około 12% powierzchni Szwajcarii. Znajduje się około 700 metrów nad poziomem morza. Granice Wyżyny Szwajcarskiej wyznaczone są przez największe jeziora Szwajcarii: przez Jezioro Genewskie, na granicy francuskiej i przez Jezioro Bodeńskie na granicy Niemiec i Austrii. Średnia wysokość wyżyny wynosi 580 metrów.
Sieć hydrograficzna obejmuje kilka z największych obszarów słodkowodnych w Europie Środkowej i Zachodniej. Wśród nich znajduje się Jezioro Genewskie, Jezioro Bodeńskie i Jezioro Maggiore. Szwajcaria ma ponad 1500 jezior. Jeziora i lodowce pokrywają około 6% terytorium kraju.
Około stu szwajcarskich górskich szczytów liczy co najmniej 4000 metrów. Najwyższy szczyt w Szwajcarii, Dufourspitze osiąga 4634 m n.p.m. Zlokalizowany jest w Alpach Pennińskich, w masywie górskim Monte Rosa. Najniższy punkt znajduje się na jeziorze Maggiore 195 m.
Transport w Szwajcarii
Zlokalizowana w centrum Europy Szwajcaria, posiada gęstą sieć dróg i kolei. Szwajcarska sieć transportu publicznego ma całkowitą długość 24500 km i składa się z ponad 26000 stacji i przystanków. Drogą kolejową przewożonych jest ponad 350 mln pasażerów rocznie. Za wyjątkiem kolei wąskotorowej Rhätische Bahn, sieć kolejowa jest obsługiwana przez narodowego przewoźnika kolejowego SBB-CFF-FFS, zarządzającego 4839 km linii kolejowych. Szwajcaria posiada nie tylko najgęstszą sieć kolejową w Europie ale także jest jednym z państw, posiadających najwyższą gęstość autostrad na świecie. Na autostradach istnieje ponad 200 tuneli o całkowitej długości 220 km.
Największym międzynarodowym portem lotniczym w Szwajcarii jest Port lotniczy Zurych-Klote. W 2012 roku obsłużyło 22,8 mln pasażerów. Drugie co do wielkości lotnisko to Port lotniczy Genewa-Cointrin, obsługujące 10,8 mln pasażerów, zaś trzecim największym portem lotniczym jest szwajcarsko-francuskie lotnisko EuroAirport Bazylea-Miluza-Fryburg, które znajduje się we Francji. Obsługuje 4,3 mln pasażerów rocznie. Innymi międzynarodowymi lotniskami są Port lotniczy Berno, Port lotniczy Lugano, Port lotniczy Sankt Gallen-Altenrhein i Port lotniczy Sion.
Sieć autostrad w Szwajcarii
Szwajcaria posiada sieć dwupasmowych dróg krajowych. Najważniejsze z nich to autostrada A1, biegnąca od francuskiej granicy w Saint-Julien-en-Genevois i obejmująca ponad 200 km drogi w Szwajcarii aż do miasta Will w kantonie Sankt Gallen oraz autostrada A2, biegnącą od kantonu Bazylea w północno-zachodniej Szwajcarii, aż do Chiasso w południowej Szwajcarii w kantonie Ticino.
Autostrady szwajcarskie mają ograniczenia prędkości do 120 km/h. System szwajcarskich autostrad wymaga zakupu winiety, która kosztuje 40 franków szwajcarskich na cały rok kalendarzowy, zarówno dla samochodów osobowych jak i ciężarowych. Szwajcarska sieć autostrad ma całkowitą długość 1638 km.
Mapa Szwajcarii – sieć kolejowa
Sieć kolejowa w Szwajcarii obejmuje 5063 km. Średnio 122 km torów przypada na 1000 km2. Większość szwajcarskich kolei normalnotorowych jest częścią ogólnopolskiego szwajcarskiego systemu kolei narodowych. Pozostałe koleje normalnotorowe są obsługiwane przez niezależne firmy, m.in. przez BLS AG. Ponadto w Szwajcarii istnieje system kolei wąskotorowych, które obsługiwane są przez Rhätische Bahn, będącą największą firmą tego typu.
Szwajcarskie koleje posiadają około 5000 pociągów pasażerskich, przejeżdżających około 274.000 kilometrów na dobę, z czego połowę stanowią pociągi dalekobieżne.