Stolica Portugalii oraz najważniejsze miasta
Lizbona jest stolicą Portugalii, jest też największym miastem Portugalii z populacją 547 631 osób. Leży w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego nad Oceanem Atlantyckim i rzeką Tag. Lizbona jest rozpoznawana jako światowe miasto ze względu na jego znaczenie w dziedzinie finansów, handlu, mediów, rozrywki, sztuki, handlu międzynarodowego, edukacji i turystyki. Jest to jeden z głównych centrów gospodarczych na kontynencie. Drugim co do wielkości miastem w Portugalii jest Porto, będące jednym z głównych miast w Europie Południowej. Jego granice administracyjne obejmują 237 584 mieszkańców. Położony wzdłuż ujścia rzeki Douro w północnej Portugalii, Porto jest jednym z najstarszych ośrodków europejskich, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ważnym dla Portugalii miastem jest także Braga, będąca jednym z najstarszych jego miast chrześcijańskich. Z populacją 170 858 jest trzecim co do wielkości miastem w kraju. Miasto Coimbra położone nad rzeką Mondego jest zamieszkiwane przez 148 474 mieszkańców. Do 1255 roku miasto pełniło funkcję stolicy Portugalii. Zajmuje powierzchnię 316,83 km². Setúbal jest głównym miastem w Dystrykcie Setúbal w Portugalii o łącznej powierzchni 172,0 km2 i ludności 120 117.
Ukształtowanie terenu Portugalii oraz położenie na mapie Europy
Terytorium Portugalii obejmuje obszar na Półwyspie Iberyjskim w Europie Południowej oraz dwa archipelagi na Oceanie Atlantyckim: archipelagi Madera i Azory.
Portugalia jest podzielona przez jego główną rzekę Tag. Krajobraz na północy jest górzysty i wyżynny, natomiast na południu, które obejmuje Algarve i regiony Alentejo, charakteryzuje się falistymi równinami.
Najwyższym szczytem Portugalii jest Góra Pico na wyspie Pico na Azorach. Ten starożytny wulkan, który mierzy 2351 m jest charakterystycznym symbolem Azorów. Najniższy punkt znajduje się na Oceanie Atlantyckim 0 m n.p.m..
Archipelagi Madera i Azory są rozproszone na Oceanie Atlantyckim. Geologicznie, wyspy te zostały utworzone przez wydarzenia wulkaniczne i sejsmiczne, choć ostatnia erupcja wulkanu naziemnego miała miejsce w 1957/58 ( Capelinhos ) a niewielkie trzęsienia ziemi występują sporadycznie, zwykle o niewielkiej intensywności.
Portugalii posiada 1.727.408 km2 powierzchni, co sprawia, że jest na 11 miejscu największych państw świata.
Transport w Portugalii – mapa Portugalii – sieć kolejowa
Krajowy system kolejowy, który rozciąga się na terenie całego kraju oraz w Hiszpanii, jest wspierany i zarządzany przez Comboios de Portugal. Transport kolejowy pasażerski i towarowy wykorzystuje 2791 km linii kolejowych, z których 1430 km jest zelektryfikowane i około 900 km linii pozwala pociągowi przyspieszyć do prędkości większej niż 120 kilometrów na godzinę. Sieć kolejowa jest zarządzana przez portugalskiego państwowego zarządcę infrastruktury kolejowej REFER. W 2006 r. przewieziono 133 mln pasażerów i 9.750.000 t towarów.
Podział administracyjny Portugalii
Powyższa mapa przedstawia podział Portugalii na 18 dystryktów, które są na pierwszym szczeblu podziału administracyjnego. Na mapie dystryktom przypisane są numery: 1 – Dystrykt Lizboński, 2 – Dystrykt Leiria, 3 – Dystrykt Santarém, 4 – Dystrykt Setúbal, 5 – Dystrykt Beja, 6 – Dystrykt Faro, 7 – Dystrykt Évora, 8 – Dystrykt Portalegre, 9 – Dystrykt Castelo Branco, 10 – Dystrykt Guarda, 11 – Dystrykt Coimbra, 12 – Dystrykt Aveiro, 13 – Dystrykt Viseu, 14 – Dystrykt Bragança, 15 – Dystrykt Vila Real, 16 – Dystrykt Porto, 17 – Dystrykt Braga, 18 – Dystrykt Viana do Castelo. Oprócz tych dystryktów Portugalia posiada jeszcze dwa regiony autonomiczne, są to archipelagi Azorów i Madery. Na drugim szczeblu podziału administracyjnego Portugalia podzielona jest na 308 gmin (municípios), a te z kolei dzielą się na 4257 sołectw (freguesias).