Mapa Szwecji

Stolica Szwecji oraz najważniejsze miasta na mapie Szwecji

Mapa Szwecji

Mapa Szwecji – stolica i największe miasta

Stolicą Szwecji jest Sztokholm, jest to też największe pod względem liczby ludności miasto w Szwecji. Miasto zamieszkuje 871 952 osób. Jest to jedyne miasto w kraju, którego populacja przekracza 1 000 000 mieszkańców. Sztokholm jest jednym z centrów kulturalnych, medialnych, politycznych i gospodarczych w Szwecji. Jest również siedzibą rządu krajowego. Miasto leży na 14 wyspach, które są połączone ze sobą 53 mostami. Znajduje się w środkowej części Szwecji.

Ważnym miastem jest także Göteborg. Jest drugim pod względem populacji miastem w Szwecji i piątym w krajach skandynawskich oraz największym pod względem zajmowanej powierzchni miastem Szwecji. Göteborg usytuowany jest nad cieśniną Kattegat, na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Liczy 532.247 mieszkańców i zajmuje powierzchnię 450 km2. To tu znajduje się największy port jeśli chodzi o kraje skandynawskie.

Malmö jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem Szwecji z liczbą 280 415 mieszkańców. To stolica regionu Skania, położona w południowej części kraju. Pozostałymi miastami, których liczba ludności przekracza 100 000 są: Uppsala, Västerås, Örebro i Linköping.

Mapa Szwecji – podział administracyjny

Mapa podziału administracyjnego Szwecji

Mapa podziału administracyjnego Szwecji

Szwecja według podziału administracyjnego dzieli się na 21 okręgów. Zostały one zaznaczone na mapie skrótami literowymi i oznaczają: litera K – Blekinge, W – Dalarna, I -Gotland, X – Gävleborg, N – Halland, Z – Jämtland, F – Jönköping, H – Kalmar, G – Kronoberg, BD – Norrbotten, M – Skania, AB – Stockholm, D – Södermanland, C – Uppsala, S – Värmland, AC – Västerbotten, Y – Västernorrland, U – Västmanland, O – Västra Götaland, T – Örebro, E – Östergötland. Okręgi zostały ustanowione w 1634 roku z inicjatywy hrabiego Axela Oxenstierna, zastępując historyczne prowincje do prowadzenia nowoczesnej administracji. W każdym okręgu jest rada regionu (länsstyrelse) kierowana przez gubernatora (landshövding). Każdy okręg jest dodatkowo podzielony na gminy (kommuner), począwszy od tylko jednej w okręgu Gotland do czterdziestu dziewięciu w Västra Götaland. Łączna liczba gmin to 290.

Ukształtowanie terenu Szwecji oraz położenie na mapie Europy

Mapa topograficzna Szwecji

Mapa Szwecji – topografia terenu

Szwecja znajduje się w Europie Północnej i leży na zachód od Morza Bałtyckiego i Zatoki Botnickiej, zapewniając długą linię brzegową. Tworzy wschodnią część Półwyspu Skandynawskiego. Szwecja graniczy z dwoma państwami: Norwegią na zachodzie i Finlandią na północnym-wschodzie. Na zachodzie jest łańcuch górski Gór Skandynawskich oddzielający Szwecję od Norwegii. Szwecja ma granice morskie z Danią, Niemcami, Polską, Rosją, Litwą, Łotwą i Estonią.
Powierzchnia kraju to 449.964 km2 co sprawia, że Szwecja jest na 55 miejscu największych krajów na świecie, i czwartym co do wielkości krajem w Europie. Najniższa wysokość w Szwecji jest w zatoce jeziora Hammarsjön koło Kristianstad i wynosi -2,41 m poniżej poziomu morza. Najwyższym punktem jest Kebnekaise o wysokości 2111 m n.p.m.
Około 15% w Szwecji leży na północ od koła podbiegunowego. Około 65% całkowitej powierzchni Szwecji pokryta jest lasami. Góry i pagórki dominują na zachodzie. Największymi wyspami Szwecji są Gotlandia i Olandia. Szwecja składa się z 39960 km² powierzchni wody, którą stanowi około 95.700 jezior. Największymi jeziorami są Wener i Vättern. Wener jest trzecim co do wielkości w Europie.

Transport kolejowy na mapie Szwecji

Mapa sieci kolejowej w Szwecji

Mapa Szwecji – sieć kolejowa

Transport kolejowy w Szwecji używa 13.000 km torów i jest na 21 miejscu największych na świecie. Głównym operatorem jest spółka państwowe SJ Aktion Bolaget, obsługująca ok. 11 000 km linii kolejowej. Szwecja jest członkiem Międzynarodowego Związku Kolei. Do głównych szweckich linii zaliczamy: Västra stambanan (zachodnia linia główna) o długości 453 km prowadząca od Sztokholmu do Göteborga przez Katrineholm – Hallsberg – Laxå – Falköping;  linia kolejowa Södra stambanan (magistrala południowa) z Malmö do Katrineholm o długości 381 km; linia główna wschodnia Östra stambanan o długości 216 km z Nässjö do Norrköping; północna główna linia Norra stambanan (484 km) łącząca miasto Gävle i Storvik z Ånge; Stambanan genom Övre Norrland jest linią 626 kilometrową między Bräcke, Jämtland i Boden oraz północno-zachodnia linia główna Nordvästra stambanan o długości 209 km, z Laxå do Charlottenberg. Szwecja posiada także międzynarodowe połączenia kolejowe do Danii, Finlandii, Niemiec, Norwegii i Polski.

Parki Narodowe Szwecji

Mapa parków narodowych Szwecji

Mapa parków narodowych Szwecji

Parki narodowe w Szwecji są zarządzane przez szwedzką Agencję Ochrony Środowiska (EPA) i są własnością państwa. Obecnie istnieje 29 parków narodowych w Szwecji, obejmujących powierzchnię 731589 ha. Na mapie Parki Narodowe zostały oznaczone numerami i są to: numer 1 – Park Narodowy Vadvetjåkka, 2 – Park Narodowy Abisko, 3 – Park Narodowy Stora Sjöfallet, 4 – Park Narodowy Padjelanta, 5 – Park Narodowy Sarek, 6 – Park Narodowy Muddus, 7 – Park Narodowy Pieljekaise, 8 – Park Narodowy Archipelag Haparanda, 9 – Park Narodowy Björnlandet, 10 – Park Narodowy Skuleskogen, 11 – Park Narodowy Sonfjället, 12 – Park Narodowy Töfsingdalen, 13 – Park Narodowy Fulufjället, 14 – Park Narodowy Hamra, 15 – Park Narodowy Färnebofjärden, 16 – Park Narodowy Ängsö, 17 – Park Narodowy Garphyttan, 18 – Park Narodowy Tyresta, 19 – Park Narodowy Tresticklan, 20 – Park Narodowy Djurö, 21 – Park Narodowy Tiveden, 22 – Park Narodowy Norra Kvill, 23 – Park Narodowy Store Mosse, 24 – Blå Jungfrun, 25 – Park Narodowy Söderåsen, 26 – Park Narodowy Dalby Söderskog, 27 – Park Narodowy Stenshuvud, 28 – Gotska Sandön i 29 – Park Narodowy Kosterhavet.

Interaktywna Mapa Szwecji - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę