Mapa Rumunii

Stolica Rumunii oraz największe miasta Rumunii

Mapa największych miast Rumunii

Mapa Rumunii – największe miasta

Stolica Rumunii to Bukareszt, jest to też największe miasto w Rumunii. To ośrodek kulturalny i finansowy Rumunii. Jak pokazuje mapa Rumunii położony jest w południowo-wschodniej części kraju. W granicach miasta żyje 1 944 367 mieszkańców. Bukareszt jest szóstym według liczby ludności miastem w Unii Europejskiej. Jest najlepiej prosperującym miastem w Rumunii  i jest jednym z głównych centrów przemysłowych i węzłów komunikacyjnych w Europie Wschodniej. Drugim najbardziej zaludnionym miastem w Rumunii jest Kluż-Napoka, położony w w północno-zachodniej części kraju. To siedziba okręgu Kluż. Liczba mieszkańców w mieście wynosi 324,576. Timișoara jest stolicą okręgu Temesz, zlokalizowany w zachodniej Rumunii. Jest jednym z największych miast Rumunii, zamieszkiwanym przez 319.279 mieszkańców, co sprawia, że jest trzecim pod względem liczby ludności miastem w kraju. Timişoara jest głównym centrum społecznym, gospodarczym i kulturalnym w zachodniej części Rumunii. Jednym z największych miast w Rumunii jest także Jassy, będącym jednym z wiodących ośrodków rumuńskiego życia społecznego, kulturalnego, naukowego i artystycznego. Jassy liczy 290.422 ludności co czyni go najludniejszym we wschodniej Rumunii, a także czwartym najludniejszym miastem w kraju.

Podział administracyjny Rumunii

Mapa administracyjna Rumunii

Mapa Rumunii – podział administracyjny

Rumunia podzielona jest na 41 okręgów oraz miasto Bukareszt, będące miastem wydzielonym. Każdy okręg jest administrowany przez radę powiatu, odpowiedzialną za sprawy lokalne, a także prefekta odpowiedzialnego za administrację spraw krajowych na szczeblu powiatowym. Prefekt jest mianowany przez rząd centralny, ale nie może być członkiem żadnej partii politycznej.
Każdy okręg jest podzielony na miasta i gminy, które mają swoich burmistrzów i rady lokalne. W Rumunii istnieje w sumie 319 miast i 2686 gmin.
Bukareszt jako miasto wydzielone, posiada status taki sam jak okręgi. Podzielony jest na sześć sektorów, posiadające odrębne urzędy, które podlegają pod główny urząd miasta.

Położenie Rumunii na mapie Europy oraz państwa graniczące

Mapa fizyczna Rumunii

Mapa fizyczna Rumunii

Z powierzchnią 238.391 km2, Rumunia jest największym państwem w południowo-wschodniej Europie i dwunastym co do wielkości w Europie. Powierzchnia lądowa zajmuje 229 891 km², zaś powierzchnia wód terytorialnych 8500 km2. Kraj ma 3195 km granicy. Z Mołdawią graniczy od wschodu, z Bułgarią od strony południowej, z Ukrainą od strony północnej, zaś od strony zachodniej graniczy z Serbią i Węgrami. W południowo-wschodniej części kraju  245 kilometrów morskiego wybrzeża stanowi ważne ujście do Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Ukształtowanie terenu – mapa Rumunii

Mapa topograficzna Rumunii

Mapa topograficzna Rumunii

Naturalny krajobraz Rumunii jest niemal równo podzielony pomiędzy górami ( 31 procent), wzgórzami ( 33 procent) i nizinami ( 36 procent). Łuk Karpat rozciąga się przez ponad 1000 km przez centrum kraju, o powierzchni 71.000 kilometrów kwadratowych. Te góry są niskiej i średniej wysokości i nie są szersze niż 100 kilometrów. Są one głęboko podzielone przez podłużne i poprzeczne doliny i przecinane kilkoma dużymi rzekami. Karpaty po stronie rumuńskiej dzielą się na Karpaty Wschodnie, Karpaty Południowe oraz Góry Zachodniorumuńskie. W Karpatach Południowych w Górach Fogaraskich znajdują się najwyższe szczyty Rumunii: Moldoveanu sięgający 2544 m n.p.m. i Negoiu o wysokości 2535 m. Zachodnie Karpaty są najniższym łańcuchem górskim a najwyższym jego szczytem jest zlokalizowany w Masywie  Biharu, szczyt Curcubăta Mare wznoszący się na wysokość 1849 m n.p.m. Zamknięte w wielkim łuku Karpat leżą faliste równiny i niskie wzgórza na Wyżynie Transylwańskiej. Ten ważny region rolniczy zawiera także duże złoża metanu i soli.

Wody Rumunii

Mapa hydrograficzna Rumunii

Mapa hydrograficzna Rumunii

Jeziora w całej Rumunii, zajmują tylko 1,1 % całkowitej powierzchni gruntów. Największym jeziorem na terytorium Rumunii jest Razim o powierzchni 731 km2  znajdujący się na wybrzeżu Morza Czarnego. W Górach Fogaraskich występują jeziora polodowcowe, z których największe to: Jezioro Avrig (14.700 m²), jezioro Bâlea (46.500 m²), jezioro Capra (18.000 m² ). Inne ważne jeziora to położone w okręgu Harghita, jezioro wulkaniczne Sfânta Ana i Jezioro Czerwone.
Dunaj tworzy południową granicę Rumunii z Serbią i Bułgarią. Praktycznie wszystkie rzeki w kraju są dopływami Dunaju. Do najważniejszych rzek należy: rzeka Marusza, Olt, Prut, Siret, Ialomiţa, Somes i rzeka Arges. Rzeki Rumunii głównie przepływają na wschód, zachód i południe od centrum Karpat. Są one zasilane przez opady deszczu i topniejący śnieg, co powoduje znaczne wahania w poziomie wody i od czasu do czasu powoduje powódź.
Dunaj jest zdecydowanie najważniejszą rzeką w Rumunii, nie tylko do transportu, ale także do wytwarzania energii wodnej. Jedna z największych elektrowni wodnych w Europie znajduje się na Żelaznej Bramie, gdzie Dunaj oddziela  Karpaty i Góry Wschodnioserbskie. Dunaj jest ważnym szlakiem wodnym dla krajowej żeglugi morskiej, jak i dla handlu międzynarodowego. Jest żeglowny dla statków rzecznych wzdłuż całego jej rumuńskiego przebiegu.

Transport drogowy w Rumunii

Mapa głównych dróg w Rumunii

Mapa Rumunii – sieć głównych dróg

Rumunia posiada sieć dróg, które łącznie mają 81713 km długości, z czego 66.632 km są o utwardzonej nawierzchni a 15.081 km jest nieutwardzonych. Drogi w Rumunii dzielą się na: autostrady (oznaczone kolorem zielonym, liczbą A i jedną cyfrą), drogi ekspresowe (oznaczone kolorem czerwonym i literami DX, następnie jedną lub dwoma cyframi), drogi krajowe (oznaczone kolorem czerwonym i literami DN, następnie jedną lub dwoma cyframi), drogi powiatowe (oznaczone są kolorem niebieskim oraz literami DJ, następnie trzema cyframi – numery dla powiatu są unikalne) oraz drogi lokalne (oznaczone kolorem żółtym oraz literami DC a następnie liczbą). Niektóre z dróg krajowych są częścią trasy europejskiej. Europejskimi drogami przechodzącymi przez Rumunię są: E58 , E60 , E70 , E85 , E79 , E81 , E68 , E87 ( klasa A ) , E574 , E576 , E581 , E583 , E671 i E771.
Od 19 grudnia 2013 roku 609 km autostrad jest w użyciu a 61 km w budowie. Obecnie w budowie jest autostrada A1 część Pan European IV Corridor. Również w budowie są części A3 – Autostrady Transylwania, która jest największym w Europie projektem autostrady o długości 588 km z Bukaresztu do Oradei (w pobliżu granicy z Węgrami). Niektóre autostrady w Rumunii są płatne.

Transport kolejowy w Rumunii

Mapa sieci kolejowej w Rumunii

Mapa sieci kolejowej w Rumunii

Sieć kolejowa w Rumunii składa się 22.298 km toru, co sprawia, że Rumunia posiada czwartą co do wielkości sieć kolejową w Europie. Spośród nich, 8585 km linii jest zelektryfikowanych. Długość trasy wynosi 10788 kilometrów. Siecią kolejową w Rumunii zarządza państwowa spółka kolejowa Căile Ferate Române. Kilka prywatnych firm także rozpoczęło działalność, zarówno w przewozach pasażerskich jak i w transporcie towarów. Są to Regiotrans, Grup Feroviar Român, Servtrans, Transferoviar Grup i Unifertrans. Sieć kolejowa oprócz połączeń krajowych posiada także połączenia z krajami sąsiadującymi: Węgrami, Serbią, Bułgarią, Ukrainą i Mołdawią.

Interaktywna Mapa Rumunii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę