Mapa Ameryki Północnej – położenie na mapie świata
Powierzchnię Ameryki Północnej zajmują 22 niezależne państwa: Antigua i Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikana, Grenada, Gwatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostaryka, Kuba, Meksyk, Nikaragua, Panama, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Salwador i Stany Zjednoczone. Na terytorium Ameryki Północnej znajdują się także terytoria zależne: Anguilla, Bermudy, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Grenlandia, Gwadelupa, Kajmany, Martynika, Montserrat, Navassa, Portoryko, Saba, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon, Sint Eustatius, Sint Maarten, Turks i Caicos oraz Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych. Większość powierzchni ziemi kontynentu dominuje w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku, podczas gdy mniejsze państwa istnieją w regionach Ameryki Środkowej i Karaibów. Do Ameryki Północnej należą także niezliczone wyspy i półwyspy. Największe z nich to Grenlandia oraz wchodzące w skład Archipelagu Arktycznego: Ziemia Baffina, Wyspa Ellesmere’a i Wyspa Wiktorii. Od lipca 2008 r., liczba ludności szacuje się na prawie 529 milionów ludzi, co stanowi około 7,5 % populacji ludzkiej.
Topografia terenu Ameryki Północnej
Ameryka Północna to kontynent leżący na półkuli północnej i półkuli zachodniej. Na północy kontynent oblewają wody Oceanu Arktycznego, na wschodzie Oceanu Atlantyckiego, na zachodzie i na południu Oceanu Spokojnego, a na południowym wschodzie ma linię brzegową z Morzem Karaibskim. Na południu graniczy z Ameryką Południową, od której oddziela ją Kanał Panamski, zaś od Azji oddziela ją Cieśnina Beringa. Do Ameryki Północnej zalicza się Amerykę Środkową oraz niezliczone wyspy i półwyspy. 16,7% powierzchni kontynentu stanowią wyspy, a 8,3% półwyspy.
Ameryka Północna zajmuje powierzchnię około 24,709 milionów kilometrów kwadratowych, co stanowi około 4.8 % powierzchni Ziemi. Ameryka Północna jest trzecim co do wielkości kontynentem, po Azji i Afryce, a czwartym pod względem liczby ludności.
Powierzchnia Ameryki Północnej to przede wszystkim góry i wyżyny. Średnia wysokość kontynentu to 781 m. Na wysokości ponad 300 m leży 64% powierzchni kontynentu. Najwyższym szczytem Ameryki Północnej jest McKinley sięgający 6194 m n.p.m, znajdujący się w górach Alaska. Najniższy punkt znajduje się w Dolinie Śmierci i sięga zaledwie 86 m p.p.m. W zachodniej części kontynentu rozciągają się Kordyliery, będące obszarem, o charakterze wyżynno-górzystym, zaś na wschodzie, na długości 2600 km w USA i Kanadzie rozciągają się Appalachy. Niziny występują na wybrzeżach wschodnich kontynentu. W południowo-zachodniej części Stanów Zjednoczonych leży Wyżyna Kolorado, zaś w w południowej części Ameryki Północnej Wyżyna Meksykańska.
Interaktywna mapa Mapa Ameryki Północnej