Mapa Afryki

Polityczna mapa Afryki – ile Państw leży w Afryce?

Mapa polityczna Afryki

Mapa polityczna Afryki

Afryka jest kontynentem, posiadającym największą liczbą państw. Obecnie za afrykańskie uznawane są 54 państwa. 53 z nich znajduje się w całości w Afryce, zaś tylko Egipt położony jest na dwóch kontynentach. Większa część jego terytorium położona jest w Afryce, zaś w Azji znajduje się tylko niewielka jego część. Na kontynencie zlokalizowane są także terytoria Hiszpanii, Portugalii i Jemenu.

Jak przedstawia powyższa, polityczna mapa Afryki, państwami afrykańskimi są: Algieria, Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Czad, Demokratyczna Republika Konga, Dżibuti, Egipt, Erytrea, Etiopia, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gwinea Równikowa, Kamerun, Kenia, Komory, Kongo, Lesotho, Liberia, Libia, Madagaskar, Malawi, Mali, Maroko, Mauretania, Mauritius, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Republika Środkowoafrykańska, Republika Zielonego Przylądka, Rwanda, Senegal, Seszele, Sierra Leone, Somalia, Suazi, Sudan, Sudan Południowy, Tanzania, Togo, Tunezja, Uganda, Wybrzeże Kości Słoniowej, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Zambia i Zimbabwe. Największym państwem Afryki jest Algieria o powierzchni 2381741 km2, zaś najmniejszym państwem są Seszele, zajmujące zaledwie 455 km2.

Afryka Ciekawostki ZaskakująceUkształtowanie Czarnego Kontynentu – czyli mapa topograficzna Afryki

Mapa fizyczna Afryki

Mapa fizyczna Afryki

Afryka jest drugim co do wielkości kontynentem na świecie. Zajmuje powierzchnię 30.221.532 km², co sprawia, że wraz z sąsiadującymi wyspami, obejmuje 6% całkowitej powierzchni Ziemi. Kontynent otoczony jest przez Morze Śródziemne, Kanał Sueski, Morze Czerwone, Ocean Indyjski i Atlantycki. Afrykę od Azji oddziela Kanał Sueski, zaś Cieśniną Gibraltarską oddzielona jest od Europy. Na wschodzie najdalej wysuniętym punktem jest Raas Xaafuun, na południu jest Przylądek Igielny, na północy Przylądek Biały zaś na zachodzie Przylądek Zielony. Mapa Afryki świetnie obrazuje, że jej terytorium to w głównej mierze wyżyny. Średnia wysokość wynosi 660 m n.p.m. Najniższy punkt sięga 150 m n.p.m. i znajduje się na jeziorze Asal. Najwyższym punktem a jednocześnie najwyższym szczytem górskim Afryki jest Kibo znajdujący się w masywnie górskim Kilimandżaro. Wznosi się na wysokość 5896 m n.p.m. W Afryce, w północno-zachodniej części wznoszą się góry Atlas, zaś na południowym-wschodzie Góry Smocze. Na południu podziwiać można Góry Przylądkowe. Wschód kontynentu zajmuje Wyżyna Abisyńska. W Afryce znajduje się także największa gorąca pustynia na świecie. Jest nią Sahara o powierzchni 9 064 300 km².

Mapa podziału Afryki na regiony (podział ONZ)

Mapa podziału Afryki na regiony

Mapa podziału Afryki na regiony

Afryka jak wszystkie inne kontynenty, została podzielona przez ONZ na 5 regionów statystycznych. Jak widać na powyższej mapie Afryki są to: Afryka Północna, Afryka Środkowa, Afryka Południowa, Afryka Wschodnia i Afryka Zachodnia. Afryka Północna leży na północ od Sahary i biegnie wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego. Afryka Zachodnia obejmuje tereny na północ od Zatoki Gwinejskiej i na południe od Sahary. Afryka Zachodnia zawiera dużą część Sahary i gór Adamawa. Afryka Wschodnia rozciąga się od Morza Czerwonego i Rogu Afryki, do Mozambiku. Do Afryki Wschodniej włączony jest również Madagaskar. Afryka Środkowa obejmuje środkową część kontynentu, zaś  Południowa Afryka obejmuje południową jego część.

Mapa Afryki – gęstość zaludnienia

Gęstość zaludnienia poszczególnych państw w Afryce

Gęstość zaludnienia poszczególnych państw w Afryce

Liczba ludności w Afryce w ciągu ostatnich 40 lat znacznie wzrosła. W niektórych państwach afrykańskich, połowa lub większa część populacji jest poniżej 25 roku życia. Łączna liczba osób w Afryce wzrosła z 221 milionów w 1950 roku do 1 mld w 2009 roku. W 2013 roku, całkowita liczba mieszkańców Afryki szacowana była na 1,1 bilion, co stanowi około 15% ludności świata. Prawie trzydzieści państw afrykańskich zamieszkiwanych jest przez ponad 1 000 000 mieszkańców. Największa gęstość zaludnienia występuje na Mauritiusie, gdzie 1km2, zamieszkuje 642,2 osób. Innymi najbardziej zaludnionymi krajami w Afryce są: Komory, Rwanda, Burundi, Seszele, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Nigeria, Gambia, Uganda, Malawi. Największym pod względem liczby ludności państwem afrykańskim jest Nigeria.

Interaktywna mapa Mapa Afryki