Mapa Estonii

Mapa Estonii – Stolica Estonii oraz najważniejsze miasta

Mapa Estonii

Mapa Estonii – największe miasta Estonii

Tallinn jest stolicą i największym miastem w Estonii. Zajmuje powierzchnię 159,2 km2 o populacji 430.184. Jako jedyne miasto w Estonii liczy ponad 100 000 mieszkańców. Miasto jest położone na północnym wybrzeżu kraju, na wybrzeżu Zatoki Fińskiej, co obrazuje powyższa mapa Estonii. Tallin jest najstarszą stolicą w Europie Północnej. Tartu jest drugim co do wielkości miastem Estonii. W przeciwieństwie do politycznej i finansowej stolicy Estonii, Tartu jest często uważany za intelektualne centrum kraju. Jest centrum południowej Estonii i leży nad rzeką  Emajõgi, która łączy dwa największe jeziora Estonii. Trzecim co do wielkości miastem w Republice Estońskiej jest Narva, znajdująca się we wschodnim skrajnym punkcie Estonii, przy granicy z Rosją, nad rzeką Narva. Zajmuje powierzchnię 84.54 km2, którą zamieszkuje 58,663 mieszkańców. Na liście największych miast Estonii, znajduje się także miasto Parnawa, zamieszkiwana przez 39 276 osób, Kohtla-Järve o populacji 36 377 jak również miasto Maardu.

Wyspy Estonii

Mapa największych wysp Estonii

Mapa największych wysp Estonii

Do Estonii należy 1 521 wysp, z których tylko 19 jest zamieszkałych. Największa z nich to wyspa Saaremaa, zajmująca 2673 km. Znajduje się na Morzu Bałtyckim, na południe od wyspy Hiiumaa i należy do archipelagu Estonii Zachodniej. Stolicą wyspy jest Kuressaare, które ma około 15.000 mieszkańców, a cała wyspa ma ponad 30.966 mieszkańców. Hiiumaa jest drugą co do wielkości wyspą należącą do Estonii, o powierzchni 989 km2. Znajduje się na Bałtyku, na północ od wyspy Saaremaa, część archipelagu Estonii Zachodniej. Zamieszkiwana przez 11 087 osób. Jej największym miastem jest Kärdla. Muhu to wyspa na Morzu Bałtyckim, o powierzchni 198 km2.Jest to trzecia co do wielkości wyspa należąca do Estonii. Kolejną wyspą położoną na Morzu Bałtyckim i przynależącą do Estonii jest Vormsi, o łącznej powierzchni 92 km2. Na wyspie mieszka 330 osób. Do największych wysp Estonii należy zaliczyć także wyspę: Kassari, Naissaar, Kihnu, Väike-Pakri, Suur-Pakri oraz Ruhnu.

Podział administracyjny Estonii

Mapa podziału administracyjnego Estonii

Mapa podziału administracyjnego Estonii

Republika Estonii jest podzielona na piętnaście powiatów (Maakonnad), które są jednostkami administracyjnymi kraju. Są to: powiat Hiiumaa, Sarema, Läänemaa, Raplamaa, Parnawa, Harjumaa, Virumaa Zachodnia, Virumaa Wschodnia, Järvamaa, Jõgevamaa, Viljandimaa, Tartu, Põlvamaa, Võrumaa i Valgamaa. Każdy powiat jest dodatkowo podzielony na gminy (omavalitsus) , które są na najniższym szczeblu podziału administracyjnego Estonii. Istnieją dwa rodzaje gmin: gminy miejskie -Linn, których jest 33 oraz gminy wiejskie – vald, których jest 194. Każda gmina jest jednostką samorządu terytorialnego posiadającą organy wykonawcze i swoich przedstawicieli.

Interaktywna Mapa Estonii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę