Mapa Irlandii

Stolica Irlandii oraz największe miasta

Mapa największych miast Irlandii

Mapa Irlandii – rozmieszczenie największych miast

Stolicą Irlandii jest Dublin, jest to też najbardziej zaludnione miasto kraju. Położony jest w prowincji Leinster, w pobliżu wschodniego wybrzeża Irlandii. Dublin jest historycznym i współczesnym centrum kulturalnym kraju, a także nowoczesnym centrum edukacji, sztuki, administracji, gospodarki i przemysłu. Zamieszkiwany jest przez prawie 530 ooo mieszkańców. Drugim ważnym miastem w Irlandii jest Cork. Znajduje się w południowo-zachodniej części województwa, w prowincji Munster. Z populacją 119.230 jest drugim co do wielkości miastem w kraju i trzecim pod względem liczby ludności na wyspie Irlandia. Galway jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem Irlandii, które zamieszkuje 75 529 osób. Zlokalizowane jest w prowincji Connacht w hrabstwie Galway. Na czwartym miejscu największych miast w Irlandii znajduje się miasto Limerick z populacją 57 106 mieszkańców. Jest częścią prowincji Munster. Zajmuje powierzchnię 20,79 km2. Do największych miast zaliczamy także miasto Waterford, które zamieszkuje 46 732 osób.

Mapa Irlandii – podział administracyjny

Mapa Irlandii

Mapa podziału administracyjnego Irlandii

Irlandia podzielona jest na cztery prowincje: Connacht, Leinster, Munster i Ulster i 32 hrabstwa. Sześć z dziewięciu hrabstw Ulsteru tworzą Irlandię Północną, a trzy należą do Irlandii. Prowincja Connacht położona jest w zachodniej części kraju. Składa się z 5 hrabstw. Prowincja Munster, która zajmuje południowo-zachodnią część kraju zamieszkiwana jest przez 1 246 088 mieszkańców. W jej skład wchodzi 6 hrabstw, a największym miastem jest Cork. Leinster jest prowincją w której zlokalizowana jest stolica Irlandii. Posiada najwięcej hrabstw, bo aż 12.

Ukształtowanie terenu na mapie Irlandii oraz położenie na mapie Europy

Mapa topograficzna Irlandii

Mapa topograficzna Irlandii

Irlandia znajduje się w Europie Zachodniej, zajmując pięć szóstych wyspy Irlandii na Północnym Oceanie Atlantyckim na zachód od Wielkiej Brytanii. Irlandia rozciąga się na powierzchni około 5/6 powierzchni (70.273 km2) wyspy. Pod względem powierzchni zajmuje 120 miejsce wśród największych państw świata. Kraj ograniczony od północy i zachodu Oceanem Atlantyckim, a na północnym wschodzie przez Kanał Północny. Na wschodzie, Morze Irlandzkie łączy się z Oceanem Atlantyckim poprzez Kanał Świętego Jerzego zaś na południowym zachodzie łączy się z Morzem Celtyckim. Zachodnie krajobrazy składają się głównie z chropowatych skał, wzgórz i gór. Najwyższy punkt Carrantuohill sięga 1038 m lub 3406 m i położony jest w górach Macgillycuddy. Najniższy punkt znajduje się na Oceanie Atlantyckim.

Hydrologia Irlandii

Mapa fizyczna Irlandii

Mapa fizyczna Irlandii

Główną rzeką w Irlandii jest rzeka Shannon, która przechodzi przez centralne niziny i osiąga długość 386 km. Jest to najdłuższa rzeka na wyspie Irlandia, która oddziela część wschodnią Irlandii od zachodniej. Wzdłuż jej przebiegu znajdują się trzy jeziora: Lough Allen, Lough Ree i Lough Derg. Największym z nich jest jezioro Lough Derg. Pozostałe główne rzeki to m.in. Liffey, Lee, Blackwater, Nore, Suir, Barrow, Bann, Foyle, Erne i Boyne. Największym jeziorem zarówno w Irlandii jak i w całej Wielkiej Brytanii jest Lough Neagh znajdujące się w prowincji w Ulster. Z powierzchnią 392 km2 zajmuje 15 miejsce wśród największych słodkowodnych jezior w Unii Europejskiej oraz 31 na liście największych jezior Europy. Innymi dużymi jeziorami na terenie Irlandii są: Lough Erne i Lough Corrib.

Transport w Irlandii – sieć połączeń drogowych

Mapa głównych połączeń drogowych w Irlandii

Mapa Irlandii główne połączenia drogowe

Autostrady, drogi krajowe, drogi krajowe główne i drugorzędne są zarządzane przez Zarząd Dróg Krajowych, natomiast drogi regionalne i lokalne są zarządzane przez władze lokalne w każdym z odpowiednich obszarów. Sieć drogowa Irlandii jest dość gęsta, jednak nie są one w dobrym stanie. Ich łączna długość to 92 327 km, z czego ok. 435 km ma standard autostrady, które w większości są płatne. W Irlandii na drogach obowiązuje ruch lewostronny.

Transport kolejowy w Irlandii

Mapa głównych połączeń kolejowych w Irlandii

Mapa głównych połączeń kolejowych w Irlandii

Sieć kolejowa w Irlandii ma długość 1944 km. Wyłącznym operatorem kolei jest narodowy irlandzki przewoźnik kolejowy Iarnród Éireann. Większość tras w Republice Irlandii rozpoczyna się w Dublinie, które jest centrum sieci kolejowej z dwoma głównymi stacjami i dworcami kolejowymi Heuston i Connolly. Sieć kolejowa jest własnością państwa i łączy główne miasta w kraju.

Interaktywna Mapa Irlandii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę