Mapa Słowenii

Stolica Słowenii oraz najważniejsze miasta

Mapa Słowenii

Mapa  Słowenii – największe miasta

Istnieje 67 miast w Słowenii. Miast, których liczba ludności przekracza 10 000 jest zaledwie 16. Największym z nich jest Lublana. To stolica Słowenii, znajdująca się w centrum kraju. Z około 280 000 mieszkańców, jest klasyfikowana jako jedyne słoweńskie duże miasto. To centrum kulturalne, edukacyjne, polityczne, administracyjne i gospodarcze Słowenii.

Maribor jest drugim co do wielkości miastem w Słowenii, z około 114 487 mieszkańcami. Maribor jest także największym miastem w tradycyjnym regionie Styria i siedzibą gminy miasta Maribor. Z populacją 56 000 Celje jest trzecim najludniejszym miastem w kraju. Zajmuje środkowo-wschodnią część Słowenii. Jest to regionalne centrum Styri. Czwartym pod względem wielkości miastem Słowenii jest Kranj, z liczbą ludności 54500. Znajduje się około 20 kilometrów na północny zachód od Lublany. Centrum regionu Górna Kraina. Jest to miasto głównie przemysłowe. Pozostałymi miastami, których populacja przekracza 10 00 mieszkańców są: Novo Mesto, Nova Gorica, Koper, Velenje, Domžale, Ptuj, Murska Sobota, Jesenice, Trbovlje, Kamnik, Škofja Loka i Izola.

Mapa Słowenii – podział administracyjny

Mapa krain historycznych Słowenii

Mapa Słowenii – krainy historyczne

Powyższa mapa Słowenio przedstawia podział Słowenii na regiony historyczno-geograficzne. Numer 1 to Przymorze słoweńskie, 2 to Kraina, która dzieli się na Górną Krainę oznaczoną 2a, Dolną Krainę – 2c i Wewnętrzną Krainę  – 2b. Na mapie pod numerem 3 znajduje się Karyntia. Numer 4 to Styria a numer 5 to Prekmurje.

Położenie geograficzne Słowenii oraz państwa graniczące

Mapa fizyczna Słowenii

Mapa fizyczna Słowenii

Słowenia leży w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej pomiędzy Austrią i Słowacją. Zajmuje powierzchnię 20 273 km2. Znajduje się na 155 miejscu, wśród największych miast świata. 20.151 km2 stanowi ląd, zaś woda zajmuje 122 km2 powierzchni kraju. Linia brzegowa wynosi 46,6 km, zaś granica lądowa to 1086 km. Na 330 km Słowenia graniczy z Austrią, na 455 km z Chorwacją, z Węgrami na 102 km, zaś z Włochami dzieli 199 km granicy.

Ukształtowanie terenu Słowenii

Mapa topograficzna Słowenii

Mapa Słowenii – topografia terenu

Topografia Słowenii obejmuje niektóre części Alp, Adriatyku i Kotliny Panońskiej. Cechy fizyczne Słowenii są zróżnicowane. Są góry, lasy, rzeki i zielone równiny, co sprawia, że krajobraz kraju jest atrakcyjny. Większość terytorium Słowenii to jednak tereny wyżynne i górzyste. 90% powierzchni jest położona powyżej 300 m n.p.m.
Większość obszaru Słowenii jest objęta przez Alpy Wschodnie, które zajmują większą część kraju. Alpy Kamnickie zlokalizowane są na północy i ciągną się przy granicy z Austrią. W południowej części Słowenii, znajduje się niewielka część Gór Dynarskich, które są przedłużeniem Alp.
Najwyższy szczyt Słowenii to Triglav osiągający 2864 m. Znajduje się północno-zachodniej części kraju, w Aplach Julijskich, będących częścią Alp Wschodnich.
Niziny, choć zajmują niewielką część powierzchni Słowenii, są również atrakcyjne. Znajdują się we wschodniej części kraju.

Transport Słowenii

Mapa transportowa Słowenii

Mapa Słowenii – sieć drogowa i kolejowa

Transport drogowy stanowi 80% całego transportu w Słowenii. Autostrady i drogi ekspresowe są drogami, posiadającymi najwyższy standard. Kierowcy zobowiązani są do posiadania winiet. Dostępne są winiety 7-dniowe, 1-miesięczne i roczne karnety. Słowenia ma bardzo wysoką gęstość autostrad w porównaniu do średniej w Unii Europejskiej. W lutym 2012 roku sieć drogowa składała się z 533,3 km autostrad, 73,3 km dróg ekspresowych i 161 km dróg dojazdowych. Autostrady są dwujezdniowe z limitem prędkości do 130 km/h. Oznaczone są białymi znakami na zielonym tle. Na drogach ekspresowych, istnieje ograniczenie prędkości do 110 km/h. Oznaczone są białymi znakami na niebieskim tle.

Istnieją trzy porty na słoweńskim wybrzeżu. Głównym międzynarodowym portem jest Port Koper, w którym odbywa się większość ruchu pasażerskiego. Dwa mniejsze porty używane do międzynarodowego przewozu osób znajdują się w Izola i Piran. Transport pasażerski w Słowenii odbywa się głównie do Włoch i Chorwacji.

Słowenia posiada trzy międzynarodowe lotniska. Port lotniczy Lublana znajduje się w centralnej części kraju, jest zdecydowanie najbardziej ruchliwym, posiadającym połączenia z wieloma ważnymi miastami w Europie. Port przewozi rocznie około 1,4 miliona pasażerów i 15.000 do 17.000 ton ładunku. Port lotniczy Maribor znajduje się we wschodniej części kraju zaś Port lotniczy Portorož w zachodniej Słowenii. Państwowe Adria Airways są największymi słoweńskimi liniami lotniczymi. Od 2003 r., kilka nowych przewoźników weszła na rynek, głównie tanich linii lotniczych. Oprócz trzech wymienionych istnieje również 12 lotnisk publicznych.

Interaktywna Mapa Słowenii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę