Mapa Ukrainy – Stolica i najważniejsze miasta
Według danych na rok 2013, Ukraina posiada 460 miast, z których największym pod względem liczby ludności jest Kijów, będący jednocześnie stolicą kraju. Pod względem ludności mieści się na ósmym miejscu wśród miast Europy. Kijów położony jest w północno-środkowej części kraju i liczy 2 814 258 mieszkańców. Kolejnymi miastami, które zajmują czołówkę pod względem liczby ludności jest Charków z 1 441 362 mieszkańców oraz Odessa zamieszkiwana przez 1 008 162 mieszkańców. Miasta te razem wzięte liczą prawie milion mieszkańców. Inne duże miasta to: Dniepropetrowsk, Donieck, Zaporoże, Lwów.
Ukształtowanie terenu Ukrainy oraz położenie na Mapie Europy. Mapa topograficzna (geograficzna)
Ukraina pod względem powierzchni jest trzecim co do wielkości krajem Europy. Jej obszar zajmuje 603 700 km2. Ukraina znajduje się w Europie Wschodniej a jej większa część leży na terenie Niziny Wschodnioeuropejskiej. Mapa Ukrainy pokazuje z jaką ilością Państwa graniczy Ukraina. Od północy łączy się z Białorusią, od strony wschodniej i północno-wschodniej z Rosją. Strona zachodnia połączona jest z Polską, Węgrami i Słowacją, zaś od południa graniczy z Mołdawią i Rumunią oraz Morzem Azowskim i Morzem Czarnym.
Większa część Ukrainy ma powierzchnię równinną. Tylko część zachodnia jest górzysta. Tereny te obejmują Karpaty oraz Półwysep Krymski. Najwyższym szczytem jest Howerla , który ma 2061 m n.p.m., a najniżej położonym punktem jest Morze Czarne (0 m n.p.m.).
Przez Ukrainę przepływa wiele rzek, z których większość zaliczana jest do dorzecza Morza Czarnego i Azowskiego. Największą pod względem powierzchni dorzecza jest Dniepr o powierzchni 510000 km2. Można powiedzieć, że Ukraina jest przecięta na pół przez Dniepr, który przemierza z północy na południe. Wszystko to widać dokładnie na powyższej mapie geograficznej Ukrainy.
Podział administracyjny Ukrainy – Mapa
Administracyjnie Ukraina jest podzielona na 24 obwody, 2 miasta wydzielone oraz na 1 autonomiczną republikę. Drugim poziomem podziału administracyjnego Ukrainy są regiony, których jest 492. Te zaś podzielone są na rady miejskie, wiejskie i dzielnicowe.
Obwody są głównym podziałem administracyjnym Ukrainy. Największym pod względem powierzchni jest obwód odeski, zajmujący powierzchnię 33 310 km2. Wśród większych obwodów, znajduje się także obwód dniepropetrowski z siedzibą w Dniepropetrowsku oraz obwód czernihowski, którego największym miastem jest Czernihów.
Miastami, które pełnią funkcję miasta o specjalnym statusie są: Kijów, będący stolicą kraju oraz leżący w południowej części Ukrainy Sewastopol.
Republiką autonomiczną, która posiada własną konstytucję oraz rząd jest Autonomiczna Republika Krymu, zajmująca znaczną część Półwyspu Krymskiego. Jej stolicą jest Symferopol.