Stolica Hiszpanii oraz największe miasta na mapie Hiszpanii
Madryt jest stolicą Hiszpanii i jej największym miastem. Populacja miasta wynosi około 3,3 mln, a całą ludność aglomeracji Madrytu oblicza się na około 6,5 mln. Jest trzecim co do wielkości miastem w Unii Europejskiej, po Londynie i Berlinie. Miasto zajmuje łącznie 604,3 km2 powierzchni kraju. To tutaj znajduje się siedziba rządu. Jest to również centrum polityczne, gospodarcze i kulturalne Hiszpanii.
Drugim co do wielkości miastem w kraju jest Barcelona, stolica wspólnoty autonomicznej Katalonia, z liczbą ludności 1 620 943. Jest szóstym najbardziej zaludnionym obszarem miejskim w Unii Europejskiej. Jest to również największa metropolia na Morzu Śródziemnym. Znajduje się na wybrzeżu Morza Śródziemnego między ujściami rzek Llobregat i Besos. Barcelona jest dziś jednym z wiodących miast na świecie pod względem turystycznym, gospodarczym i kulturalno- sportowym.
Na liście największych miast Hiszpanii, nie może również zabraknąć Walencji. Jest stolicą wspólnoty autonomicznej Walencja i trzecim co do wielkości miastem w kraju z około 809 000 mieszkańcami.
Dużym miastem jest również Sewilla, będąca największym miastem Andaluzji i prowincji Sewilla. Zamieszkuje ją 703 029 mieszkańców. Stare Miasto Sewilli jest trzecim co do wielkości w Europie o powierzchni 4 km2 i posiadającej 3 zabytki, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Do największych miast w Hiszpanii zaliczamy także: Saragossę, Málagę, Murcję,Palma de Mallorca, Las Palmas de Gran Canaria, Bilbao, Alicante czy Kordobę.
Podział administracyjny Hiszpanii
Państwo hiszpańskie jest zintegrowane przez 17 wspólnot autonomicznych (Andaluzja, Aragonia, Asturia, Baleary, Estremadura, Galicja, Kantabria, Kastylia-La Mancha, Kastylia i León, Katalonia, Kraj Basków, La Rioja, Madryt, Murcja, Nawarra (prowincja), Walencja i Wyspy Kanaryjskie) i 2 autonomiczne miasta (Ceuta oraz Melilla). Obie grupy są w pierwszym rzędzie podziału administracyjnego kraju. Wspólnoty autonomiczne są zintegrowane przez prowincje, których jest w sumie 50. Prowincje zaś dzielą się na gminy, których jest prawie 8000.
Wspólnoty autonomiczne posiadają szeroką autonomię ustawodawczą i wykonawczą, oraz własny parlament i rząd regionalny. Miastom autonomicznym nie przysługują uprawnienia legislacyjne.
Mapa Hiszpanii – topografia oraz położenie na mapie Europy
Hiszpania to kraj położony w południowo-zachodniej Europie, zajmując większość (około 85 procent) Półwyspu Iberyjskiego. Do kraju należą także Wyspy Kanaryjskie znajdujące się na Oceanie Atlantyckim orz Baleary położone na Morzu Śródziemnym oraz dwa miasta zlokalizowane na północy Afryki: Ceuta i Melilla. Graniczy od południa i wschodu prawie całkowicie z Morzem Śródziemnym, na północy z Francją, Andorą, i Zatoką Biskajską, a na zachodzie z Oceanem Atlantyckim i Portugalią. Jego powierzchnia wynosi 504.782 km2, z których 499.542 km2 jest lądem a 5.240 km2 to woda. Hiszpania zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości wśród krajów Europy Zachodniej.
Jego wybrzeże wynosi 710 km długości. Górskie Pireneje, rozciągają się na 435 km od Morza Śródziemnego do Zatoki Biskajskiej i stanowią naturalną granicę między Hiszpanią i Francją. W skrajnym południu Hiszpanii leży Cieśnina Gibraltarska. Hiszpania jest krajem, w którym przeważają tereny wyżynne i górzyste, niziny zajmują jedynie 11% całej powierzchni kraju.
Transport lotniczy w Hiszpanii – sieć lotnisk
Hiszpania posiada 96 portów lotniczych o utwardzonej nawierzchni oraz 61 portów z pasami startowymi nie utwardzonymi. Ruch powietrzny jest kierowany przez kilka lotnisk międzynarodowych i regionalnych. Powyższa mapa Hiszpanii pokazuje główne lotniska w kraju. Lotnisk publicznych w Hiszpanii jest 47, z których największym jest międzynarodowe lotnisko Barajas w Madrycie, będące na 15 miejscu najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie, a także czwartym najbardziej ruchliwym w Unii Europejskiej. Równie ważnym portem lotniczym w Hiszpanii jest lotnisko w Barcelonie (Port Lotniczy El Prat). W 2011 roku obsłużył 35 milionów pasażerów. Jest na 31 miejscu najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie. Inne główne lotniska znajdują się w Majorka (23 mln pasażerów), Malaga (13 mln pasażerów), Las Palmas (Gran Canaria) (11 mln pasażerów), Alicante (10 milionów pasażerów) i mniejsze, z liczbą pasażerów między 4 a 10 mln, na przykład Teneryfa (dwa lotniska), Walencja, Sewilla, Bilbao, Ibiza, Lanzarote, Fuerteventura. Ponadto, istnieje ponad 30 portów lotniczych z liczbą pasażerów poniżej 4 milionów.
Transport morski Hiszpanii – porty morskie
Najważniejszymi portami morskimi w Hiszpanii są te znajdujące się w mieście Algeciras, Barcelona, Valencia i Bilbao. Port Algeciras jest jednym z największych portów w Europie i na świecie w trzech kategoriach: przewozów kontenerowych, towarowych i przeładunku. Leży 20 km na północny-wschód od Tarifa. Port w Barcelonie to największy port Katalonii i dziewiąty co do wielkości port kontenerowy w Europie. Jest to również jeden z najważniejszych portów na Morzu Śródziemnym. Port jest zarządzany przez Port Authority of Barcelona. Zajmuje powierzchnię 7,86 km2.
Port w Walencji jest 5 najbardziej ruchliwym portem kontenerowym w Europie i największym w Hiszpanii oraz w basenie Morza Śródziemnego. Port jest również ważnym pracodawcą w okolicy, zatrudniający ponad 15.000 pracowników, którzy świadczą usługi dla ponad 7500 statków rocznie.
Inne porty morskie znajdują się w Cadiz, Cartagena, Ceuta, Huelva, Coruña, Las Palmas, Malaga, Melilla, Gijón, Palma de Mallorca, Saguntum, Santa Cruz de Tenerife, Los Cristianos (Teneryfa), Santander, Tarragona, Vigo, Motril, Almería, Sewilla, Castellón de la Plana, Alicante, Pasaia, Aviles i Ferrol.
Transport Hiszpanii – sieć kolejowa
Transport kolejowy w Hiszpanii działa obsługiwany jest przez różnych operatorów prywatnych i publicznychCałkowita długość linii kolejowych Hiszpanii to 16 000 km, w tym 8,5 00 km linii zelektryfikowanych. Hiszpania posiada najbardziej rozbudowaną sieć szybkich kolei w Europie. Od października 2010 roku, Hiszpania ma w sumie 3500 km szybkiej sieci kolejowej łączącej Malagę, Sewillę, Madryt, Barcelonę, Valencię i Valladolid. Pociągi osiągają prędkość do 300 km/h.