Mapa Czech

Mapa Czech – Stolica oraz najważniejsze miasta

Mapa Czech

Mapa Czech –  stolica i największe miasta Czech

W 2011 roku w Czechach było blisko 600 miast. Zdecydowanie największą aglomeracją w Republice Czeskiej jest Praga. Praga jest stolicą Czech , z liczbą ludności 1 417 844, co stanowi 14% mieszkańców Czech. Jest to jedyne miasto w kraju, którego liczba mieszkańców, jest wyższa niż 1 000 000. Pod względem wielkości zajmuje czternaste miejsce na liście miast Unii Europejskiej. Brno jest drugim pod względem powierzchni i liczby ludności miastem w Czechach. To stolica kraju południowo-morawskiego, położona w południowo-wschodniej części kraju. Zamieszkuje ją 404 820 mieszkańców. Ostrava, to trzecie co do wielkości miasto w Czechach oraz druga po Pradze największa aglomeracja. Położona w pobliżu granicy z Polską. To także centrum administracyjne kraju morawsko-śląskiego. Do miast, których ludność waha się od 100÷500 tyś. należy także:  Pilzno, Liberec i Ołomuniec. Wszystkie te miasta obrazuje powyższa mapa Czech.

Podział administracyjny Czech

Mapa podziału administracyjnego Czech

Mapa Czech – podział administracyjny

Od 2000 roku Republika Czeska podzielona jest na 13 krajów samorządowych, miasto wydzielone Praga oraz 204 gminy III stopnia, 384 gminy stopnia II i 5661 gmin I stopnia. Powyższa mapa Czech przedstawia podział administrayjny. Do krajów samorządowych zaliczamy: kraj południowoczeski, południowomorawski, karlowarski , hradecki, liberecki, morawsko-śląski, ołomuniecki, pardubicki, pilzneński , środkowoczeski, ustecki, Vysočina i kraj zliński. Są one jednostkami samorządu terytorialnego posiadającymi własną administrację.
Podział administracyjny obejmuje także 7 okręgów terytorialnych i miasto Praga, stworzonych w 1960 roku dla niektórych urzędów i sądów. Wśród okręgów terytorialnych jest: miasto stołeczne Praga, kraj południowoczeski, kraj południowomorawski, kraj północnoczeski, kraj północnomorawski, kraj środkowoczeski, kraj wschodnioczeski, kraj zachodnioczeski. Kraje te podzielone są na powiaty.

Transport drogowy w Czechach

Mapa drogowa Czech

Mapa Czech – sieć drogowa

Republika Czeska posiada 5653 km długości dróg, 738,4 km autostrad i 439,1 km dróg ekspresowych. Ograniczenie prędkości na terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, 90 km/h poza miastami i 130 km/h na drogach ekspresowych. Zarządcą dróg jest Dyrekcja Dróg i Autostrad w Czechach – RSD.

Interaktywna Mapa Czech - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę