Mapa Australii

Mapa Australii – jaka jest stolica Australii?

Mapa Australii

Mapa Australii

Cały kontynent australijski zajmuje Australia, obejmując 7 686 850 km2 powierzchni. Państwo zamieszkuje 22 871 525 osób. Stolicą Australii jest Canberra, zaś największym miastem jest Sydney. Australia dzieli się na 6 stanów: Australia Południowa, Australia Zachodnia, Nowa Południowa Walia, Queensland, Tasmania, Wiktoria oraz 3 terytoria federalne: Australijskie Terytorium Stołeczne, Terytorium Jervis Bay oraz Terytorium Północne.  W skład kontynentu wchodzi również Tasmania i wiele mniejszych wysp zlokalizowanych na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Tasmania to wyspa położona 240 km na południe od kontynentu australijskiego. Na powierzchni 90 758 km2, mieszka 478 400osób.

Mapa topograficzna Australii

Mapa topograficzna Australii

Mapa topograficzna Australii

Australia zajmuje powierzchnię 7,7 mln km², co czyni go szóstym pod względem wielkości kontynentem na ziemi. Zajmuje półkulę południową i wschodnią. Od północy i wschodu oblewają go wody Oceanu Spokojnego, zaś od południa i zachodu posiada linię brzegową z Oceanem Indyjskim. Australia nie posiada granic lądowych. Australijski kontynent ma całkowitą długość linii brzegowej 35876 km. Oprócz Australii, która zajmuje cały obszar, w skład kontynentu Australia wchodzą również wyspy przybrzeżne, takie jak Tasmania czy Nowa Gwinea. Najbardziej na północ wysuniętym punktem kontynentu są Wyspy Banksa, zaś na północy Przylądek Południowo-Wschodni. Australia charakteryzuje się suchym, płaskim terenem, ze średnią wysokością 330 m n.p.m. Najwyższy punkt na kontynencie to Góra Kościuszki osiągająca 2228 m n.p.m., zlokalizowana w Alpach Australijskich w Górach Śnieżnych. Najniższy punkt znajduje się na jeziorze Eyre o depresji 16 m p.p.m., które jest jednocześnie największym jeziorem Australii. Najdłuższą rzeką jest Murray o długości 2 575 km.

Mapa klimatyczna – jaki klimat panuje a Australii?

Mapa klimatyczna Australii

Mapa klimatyczna Australii

Australia to duży kontynent położony na półkuli południowej i wschodniej znajdujący się w różnorodnych strefach klimatycznych. Klimat Australii jest bardzo zróżnicowany ze względu na duży obszar geograficzny, ale zdecydowanie największą część Australii zajmują pustynie lub półpustynie, z klimatem suchym lub półsuchym obejmującym dwie trzecie powierzchni kraju wnętrz kontynentu. Regiony tropikalne znajdują się na północy Australii, zaś klimat umiarkowany obejmuje regiony w południowo-wschodnim i południowo- zachodnim rogu kontynentu.

Interaktywna mapa Mapa Australii