Mapa Islandii – stolica Islandii oraz najważniejsze miasta
Reykjavík jest stolicą i największym miastem w Islandii. Znajduje się w południowo-zachodniej części kraju, na południowym brzegu zatoki Faxa, z populacją około 120.000. Jest sercem działalności kulturalnej, gospodarczej i siedzibą rządu Islandii. Miasto to jest uznane za jedno z najczystszych, najbardziej zielonych i najbezpieczniejszych miast na świecie. Drugim co do wielkości miastem w Islandii jest Kópavogur liczące 30.779 mieszkańców. Leży bezpośrednio na południe od Reykjaviku i jest częścią regionu Höfuðborgarsvæðið. Hafnarfjörður to miasto portowe i gmina położona na południowo-zachodnim wybrzeżu Islandii, około 10 km na południe od Reykjaviku. Jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Islandii, liczącym 26.099 mieszkańców. Akureyri to miasto w północnej Islandii. Jest to drugi co do wielkości obszar miejski w Islandii, a czwarte pod względem wielkości miasto. Jest to ważny port i ośrodek rybacki, liczący 17.754 osób. Do większych miast Islandii zaliczmy także: Reykjanesbær, Garðabær, Mosfellsbær, Árborg, Akranes i Fjarðabyggð.
Topografia Islandii oraz położenie na mapie Europy
Islandia położona jest na wyspie o tej samej nazwie w Europie Północnej, pomiędzy Grenlandią i północnej częścią Oceanu Atlantyckiego, na północny zachód od Wielkiej Brytanii. Islandia zajmuje 103 125 km2 powierzchni. Jeziora i lodowce pokrywają 14,3% jej powierzchni, a tylko 23% jest roślinnością. Największe jeziora to Þórisvatn i Thingvallavatn. Najgłębszym jest Jökulsárlón (248 m). Najniższy punkt znajduje się na Oceanie Atlantyckim 0 m n.p.m., a najwyższy to szczyt górski Hvannadalshnukur mierzący 2110 m.
Podział administracyjny Islandii
Powyższa mapa przedstawia podział Islandii na 23 powiaty zwane sýsla oraz 24 niezależne miasta zwanymi kaupstaðir. Zarządzanie państwa na tym poziomie podziału administracyjnego jest w rękach 26 magistratów, pod którymi jest lokalna policja. Ich zadaniem jest również wykonywanie niektórych czynności administracyjnych. Na drugim szczeblu podziału administracyjnego znajdują się 104 gminy (w liczbie poj. hreppur), które zajmują się takimi czynnościami jak utrzymanie szkół czy zagospodarowanie przestrzeni.