Stolica Turcji oraz najważniejsze miasta na mapie Turcji
Całkowita populacja Turcji w 2012 roku wynosiła 75 627 384 mieszkańców, co sprawia, że Turcja jest 17 najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Jego największym miastem, jest Stambuł, stanowiący serce gospodarcze, kulturowe i historyczne kraju. Z populacją 13,9 mln, miasto stanowi jedną z największych aglomeracji miejskich w Europie i jest trzecim co do wielkości miastem na świecie pod względem liczby ludności w granicach miasta.
Jednak stolicą Turcji jest Ankara, która jest drugim co do wielkości miastem w Turcji. Miasto położone w Centralnej Anatolii, jest ważnym centrum handlowym i przemysłowym. To tutaj znajduje się siedziba rządu tureckiego oraz wszystkie zagraniczne ambasady. Stolicę w 2011 roku zamieszkiwało 4 338 620 osób. Izmir znajduje się na zachodnim krańcu Anatolii i jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Turcji, z liczbą 4 005 459 mieszkańców. Do najludniejszych miast w Turcji, w których liczba ludności przekracza 1 00 000, zaliczyć należy także miasto Adana, Gaziantep, Bursa, Konya i Antalya.
Podział administracyjny Turcji
Turcja jest państwem unitarnym i administracyjnie podzielona jest na 81 prowincji (vilayet), na czele których stoi mianowany przez rząd centralny gubernator. Prowincje z kolei są podzielone na 957 dystrykty (ilçe). Od stolicy prowincji wywodzi się jego nazwa, poza trzema wyjątkami: prowincją Hatay, Kocaeli i Sakarya.
Mapa fizyczna Turcji – państwo w Europie i Azji
Turcja jest położona zarówno w Azji jak i w Europie. Azjatycka Turcja (złożona głównie z regionu Anatolii), która obejmuje 97 % powierzchni kraju, jest oddzielona od europejskiej Turcji przez cieśninę Bosfor, Morze Marmara i cieśninę Dardanele. Europejska Turcja obejmuje tylko 3 % powierzchni kraju.
Terytorium Turcji to ponad 1600 kilometrów długości i 800 km szerokości, o prostokątnym kształcie. Powierzchnia Turcji, w tym jezior, zajmuje 783.562 km2, z czego 755.688 km2 znajduje się w południowo-zachodniej Azji i 23.764 km2 w Europie. Turcja zajmuje 37 miejsce na świecie pod powierzchni. Kraj jest otoczony przez morza z trzech stron: Morze Egejskie na zachodzie, Morze Czarne na północy i Morze Śródziemne na południu. Turcja jest również połączona z Morzem Marmara od strony północno-zachodniej. Turcja graniczy z Grecją, Bułgarią, Gruzją, Armenią, Azerbejdżanem, Iranem, Irakiem i Syrią.
Topografia terenu Turcji
Turcja znajduje się nad Morzem Czarnym, pomiędzy Bułgarią i Gruzją, a na wybrzeżu Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego, pomiędzy Grecją i Syrią. Powierzchnia Turcji wynosi 783.562 km2, z czego 770.760 km2 stanowi ląd a 9820 km2 to woda. Linia graniczna wynosi 2,627 km, zaś linia brzegowa 7200 km.
Turcja ma dobrze określone fizyczne granice, gdyż otoczona jest z trzech stron wodą a wzdłuż wschodniej granicy chroniona jest przez wysokie góry. Jest to kraj górzysto-wyżynny. Większą część powierzchni Turcji zajmuje Wyżyna Anatolijska, która wznosi się na wysokość od 900 do 1500 m n.p.m. Największy jej szczyt to osiągający 3917 m n.p.m. wulkan Erciyes Dağı. Wyżyna otoczona jest pasmami górskimi.
W północnej Turcji leżą Góry Pontyjskie, ciągnące się przez około 1000 kilometrów. Ich najwyższy szczyt Kaçkar Dağı wznosi się na 3931 m n.p.m. Góry Taurus ciągną się na długości 1500 km na południu kraju. Na wysokości 3734 m n.p.m. wznosi się jego najwyższy punkt Kaldi Dag, znajdujący się w jego środkowej części. Wschodnią część kraju zajmuje Wyżyna Armeńska. To tutaj znajduje się najwyższy szczyt Turcji Góra Ararat o wysokości 5137 m. Średnia wysokość wyżyny wynosi 1700 m n.p.m. Niziny w Turcji znajdują się w europejskiej części kraju oraz w okolicach nadmorskich. Stanowią niewielką część powierzchni kraju.
Mapa Turcji w spojrzeniu na Transport
Turcja ma dobrze rozwinięty państwowy system kolejowy zbudowany ze standardowej szerokości toru. Istnieje 10.984 km torów o szerokości 1435 mm, z czego 2336 km jest zelektryfikowanych. Głównym przewoźnikiem kolejowym jest Turcja Cumhuriyeti Dewlet Demiryolları ( TCDD ) (Tureckie Koleje Państwowe ), który jest odpowiedzialny za długodystansowe przewozy transgraniczne i pociągi pasażerskie. Oprócz połączeń krajowych, Turcja posiada połączenia kolejowe z Azerbejdżanem, Armenią, Bułgarią, Grecją, Gruzją, Iranem, Irakiem i Syrią.
System drogowy składa się z 426.906 km dróg, z czego 177550 km posiada nawierzchnię utwardzoną. Autostrad jest 2127 km, zaś dróg dwujezdniowych 16784 km. Minimalna prędkość na autostradach wynosi 40 km tureckich/h, a maksymalna to 120 km/h. Autostrady składają się z 6 pasów po 3 w każdym kierunku. Oznaczone są na zielono. Wszystkie autostrady są płatne. Reszta dróg państwowych w Turcji jest bezpłatna. W 2010 roku Turcja posiadała 155 tuneli o łącznej długości 99,5 km, oraz 6447 mostów o długości 296,3 km.
Porty morskie nad Morzem Czarnym znajdują się w: Hopa, Inebolu, Samsunie, Trabzonie, Zonguldaku. Nad Morzem Egejskim w Izmir, nad Morzem Śródziemnym w İskenderunie, Mersinie, Antalya, zaś nad Morzem Marmara w Gemlik, Bandirma, Stambule, Izmit i Derince.
Łączna liczba lotnisk w Turcji wynosi 117, z czego 21 jest międzynarodowych. Największym z nich jest Port lotniczy Stambuł-Atatürk. Do największych zalicza się także Port lotniczy Ankara, Port lotniczy Adana, Port lotniczy Antalya, Port lotniczy Izmir.
Regiony geograficzne na mapie Turcji
Turcja jest podzielona na 7 regionów geograficznych: Region Morza Czarnego, Region Morza Marmara, Region Morza Egejskiego, Region Morza Śródziemnego, Region Środkowej Anatolii, Region Wschodniej Anatolii, Region Południowo-Wschodniej Anatolii. Te z kolei dzielą się na 21 podregionów. Regiony w tym kontekście są określone jedynie dla celów geograficznych, demograficznych i gospodarczych i nie odnoszą się do podziału administracyjnego.