Mapa polityczna Azji – jakie Państwa leżą w Azji
Azja jest podzielona na 48 krajów, z pośród których Rosja i Turcja zajmują częściowo Europę. Do krajów azjatyckich należą: Afganistan, Arabia Saudyjska, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Bangladesz, Bhutan, Brunei, Chiny, Cypr, Filipiny, Gruzja, Indie, Indonezja, Irak, Iran, Izrael, Japonia, Jemen, Jordania, Kambodża, Katar, Kazachstan, Kirgistan, Korea Południowa, Korea Północna, Kuwejt, Laos, Liban, Malediwy, Malezja, Mjanma, Mongolia, Nepal, Oman, Pakistan, Rosja, Singapur, Sri Lanka, Syria, Tadżykistan, Tajlandia, Timor Wschodni, Turcja, Turkmenistan, Uzbekistan, Wietnam oraz Zjednoczone Emiratu Arabskie. Największym z nich jest Rosja, zajmująca powierzchnię 17 075 253 km², zaś najmniejszym państwem są Malediwy obejmujące zaledwie 298 km² powierzchni. Azję zamieszkuje 4300 mln ludzi, co stanowi 60,3% ludności świata. Pod względem liczby ludności największe są Chiny, które zamieszkuje 1 330 044 605 osób, zaś najmniejsze Malediwy z liczbą 381 371 mieszkańców.
Regiony Azji na Mapie
Azja tak jak inne kontynenty, została podzielona przez ONZ na regiony, które na powyższej mapie zostały oznaczone kolorami. Azja Środkowa na mapie oznaczona jest kolorem różowym i obejmuje Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Kirgistan. Azja Wschodnia (Daleki Wschód) zaznaczona kolorem żółtym ciągnie się wzdłuż wybrzeży Pacyfiku. Zalicza się do niej Japonię, Koreę Południową, Koreę Północną, Republikę Chińską (Tajwan) oraz tereny wschodnie Chińskiej Republiki Ludowej. Do Azji Wschodniej włącza się niekiedy także Mongolię, kraje Azji Południowo-Wschodniej, które są położone na Archipelagu Malajskim i Półwyspie Indochińskim, wschodnie obszary Rosji a także niekiedy Tybet. Kolorem granatowym zaznaczono Azję Północną – Syberię, która należy do Rosji. Azja Zachodnia (Bliski Wschód) w kolorze zielonym, obejmuje Bahrajn, Irak, Izrael, Jordanię, Kuwejt, Liban, terytoria palestyńskie, Oman, Katar, Arabię Saudyjską, Syrię, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Jemen. Azja Południowa oznaczona czerwonym kolorem obejmuje Afganistan, Pakistan, Indie, Malediwy, Sri Lanka, Nepal, Bhutan, Bangladesz i Iran, natomiast Azja Południowo-Wschodnia oznaczona na pomarańczowo obejmuje następujące kraje: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny.
Mapa fizyczna Azji
Azja jest największym kontynentem na Ziemi. Położona jest w całości na półkuli północnej i wschodniej. Niewielkie obszary Azji zajmują część zachodnią i południową. Obejmuje ona 8,8% całkowitej powierzchni Ziemi (lub 30 % powierzchni gruntów ), i ma największą linię brzegową, bo aż 62800 km. Azja obejmuje wschodnie cztery piąte Eurazji, którą tworzy wraz z Europą. Znajduje się na wschód od Kanału Sueskiego i Uralu, i na południe od Kaukazu, Morza Kaspijskiego i Morza Czarnego. Od wschodu ograniczona jest wodami Oceanu Spokojnego, od południa ma linię brzegową z Oceanem Indyjskim, zaś na północy z Oceanem Arktycznym. Około 7% obszaru Azji stanowią wyspy, a 8,7 mln km² zajmują półwyspy. Wyspy znajdują się wzdłuż południowo-wschodnich i wschodnich wybrzeży, w archipelagu Filipińskim, Japońskim i Malajskim.
Interaktywna mapa Mapa Azji