W Warszawie mieszka ponad 1,7 mln osób. Rocznie odwiedza ją ponad 24 mln ludzi, w tym 3,2 mln stanowią turyści z zagranicy. Stolica Polski, województwa mazowieckiego i największe miasto w Polsce. Położona na Nizinie Środkowomazowieckiej nad Wisłą. Jedyna europejska stolica, która leży tak blisko parku narodowego – Kampinowski Park Narodowy. Prawa miejskie uzyskała przed 1300 rokiem. Oprócz długiej historii jest jedynym miastem w Polsce, które ma ustrój określony oddzielną ustawą. W 2002 roku Warszawa otrzymała status miasta na prawach powiatu. Składa się z 18 dzielnic.

Mapa Warszawy, źródło: GoogleMaps
W niej toczy się życie polityczne, kulturalne, naukowe i gospodarcze. Niezwykłe miejsca i zabytki, nowoczesna architektura mieszająca się z przedwojennymi kamienicami, tworzą niepowtarzalny klimat. Miasto pełne możliwości spędzania wolnego czasu, życia i pracy.
Mapa Warszawy dzielnice

Mapa administracyjna Warszawy, źródło: pl.wikipedia.org
Warszawa składa się z 18 dzielnic.
- Bemowo – powierzchnia 15,57 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Dzieli się na kilka obszarów: Boernerowo, Lotnisko, Fort Radiowo, Bemowo-Lotnisko, Fort Bema, Górce, Groty, Chrzanów, Jelonki Południowe i Jelonki Północne. Wśród ważniejszych obiektów: Park Górczewska, Park Leśny Bemowo, Lotnisko Babice, Forty.
- Białołęka – powierzchnia 73,04 km kw., dzielnica po prawej stronie Wisły. Dzieli się na kilka obszarów: przemysłowy, osiedla o dużej gęstości zaludnienia (dominują bloki, są to: Nowe Świdry, Nowodwory, Nowy Tarchomin), osiedla z domami jednorodzinnymi (Płudy, Choszczówka, Białołęka Dworska, Henryków), osiedla wbudowane w naturę- zabudowa w pobliżu pól uprawnych (Kobiałka, Brzeziny, Mańki-Wojdy, Lewandów, Białołęka Szlachecka). Ważniejsze obiekty: Zespół Dworski Mostowskich, Kościół św. Michała Archanioła, rezerwaty przyrody, Park Henrykowski.
- Bielany – powierzchnia 32,34 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Dzieli się na kilkanaście obszarów: Huta, Chomiczówka, Młociny, Piaski, Placówka, Las Bielański, Marymont- Ruda, Marymont-Kaskada, Słodowiec, Radiowo, Stare Bielany, Wólka Węglowa, Wawrzyszew, Wrzeciono. Ważniejsze miejsca: Fort I i Fort II, Pałac Brühla na Młocinach, Ulica Płatnicza, Las Bielański, Las Młociny.
- Mokotów – powierzchnia 35,42 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Jest to największa pod względem liczny ludności dzielnica Warszawy. Mokotów dzieli się na 12 obszarów: Siedlce, Augustówka, Stary Mokotów, Czerniaków, Stegny, Sadyba, Wyględów, Ksawerów, Wierzbno, Służew, Służewiec, Siekierki. Zielona dzielnica, najpopularniejsze miejsca: Pola Mokotowskie, park Sielecki, Arkadia, Jeziorko Czerniakowskie.
- Ochota – powierzchnia 9,72 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Ochota jest najgęściej zaludnioną dzielnicą. Dzieli się na cztery obszary: Stara Ochota, Filtry, Rakowiec, Szczęśliwice. Na jej obszarze liczne zabytki, pomniki i dużo obszarów zielonych.
- Praga Południe – powierzchnia 22,38 km kw., dzielnica po prawej stronie Wisły. Dzieli się na sześć obszarów: Grochów, Olszynka Grochowska, Gocław, Gocławek, Kamionek, Saska Kępa. Na terenie dzielnicy mieszczą się: Dworek Grochowski, pomnik Agnieszki Osieckiej, kilka parków oraz rezerwat przyrody.
- Praga Północ – powierzchnia 11,42 km kw., dzielnica po prawej części Wisły. Dzieli się na cztery obszary: Stara Praga, Nowa Praga, Pelcowizna, Szmulowizna. Cechą charakterystyczną Pragi Północ jest jej zabudowa. Duża część budynków pochodzi z końca XIX bądź początku XX wieku.
- Rembertów – powierzchnia 19,30 km kw., dzielnica po prawej stronie miasta Dzieli się na trzy obszary: Nowy Rembertów, Stary Rembertów, Kawęczyn-Wygoda. 30% powierzchni dzielnicy pokrywają lasy.
- Śródmieście – powierzchnia 15,57 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Dzieli się na dziewięć osiedli: Oleandrów, Centrum, Powiśle-Skarpa, Koszyki, Powiśle-Solec, Krucza, Staromiejskie, Muranów, Żelazna Brama. W obszarze Śródmieścia znajduje się Stare Miasto i Nowe Miasto- czyli najstarsza część Warszawy.
- Targówek – powierzchnia 24,22 km kw., dzielnica po prawej stronie Wisły. Dzieli się na siedem obszarów: Targówek Fabryczny, Targówek mieszkaniowy, Bródno, Bródno Podgrodzie, Utrata, Zacisze, Elsnerów. W obrębie dzielnicy Las Bródnowski.
- Ursus – powierzchnia 9,36 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Dzieli się na pięć części: Szamoty, Gołąbki, Czechowice, Skorosze, Niedźwiadek.
- Ursynów – powierzchnia 43,79 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Dzieli się na trzynaście obszarów: Jeziorki Północne, Jeziorki Południowe, Stary Imielin, Stary Służew, Pyry, Kabaty, Natolin, Skarpa Powsińska, Grabów, Wyczółki, Ursynów Centrum, Ursynów Północny, Skarpa Powsińska. Na terenach rezerwatu na Ursynowie rośnie najstarszy dąb na Mazowszu.
- Wawer – powierzchnia 79,70 km kw., dzielnica po prawej stronie Wisły. Jest to największa z warszawskich dzielnic pod względem powierzchni. Dzieli się na kilkanaście obszarów: Wawer, Radość, Sadul, Nadwiśle, Zerzeń, Las, Międzylesie, Miedzeszyn, Anin, Aleksandrów, Falenica, Marysin Wawerski.
- Wesoła – powierzchnia 22,94 km kw., dzielnica po prawej stronie Wisły. Dzieli się na kilka osiedli: Stara Miłosna, Wesoła-Centrum, Wola Grzybowska, Grzybowa i Zielona, Groszówka, Plac Wojska Polskiego. Na terenie dzielnicy kilka zabytków.
- Wilanów – powierzchnia 36,73 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Składa się z ośmiu obszarów: Wilanów Królewski, Wilanów Niski, Wilanów Wysoki, Błonia Wilanowskie, Kępa Zawadowska, Powsin, Powsinek, Zawady.
- Włochy – powierzchnia 28,63 km kw., dzielnica po lewej strony Wisły. Dzieli się na osiem osiedli: Stare Włochy, Nowe Włochy, Raków, Okęcie, Salomea, Pałuch, Załuski, Opacz Wielka.
- Wola – powierzchnia 19,26 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Składa się z ośmiu obszarów: Powązki, Mirów, Koło, Czyste, Nowolipki, Odolany, Ulrychów, Młynów.
- Żoliborz – powierzchnia 8,47 km kw., dzielnica po lewej stronie Wisły. Pod względem powierzchni jest to najmniejsza z warszawskich dzielnic. Dzieli się na trzy obszary: Marymont-Potok, Stary Żoliborz, Sady Żoliborskie. Ponad 1/3 powierzchni dzielnicy stanowią tereny zielone. W jej granicach liczne zabytki.
Część z dzielnic ma swobodny dostęp do terenów zielonych. Warszawa jest bowiem jedną z niewielu stolic, w których lasy znajdują się w granicach miasta.

Mapa lasów w Warszawie, źródło: lasymiejskie.waw.p
Mapa Warszawy – ulice

Mapa ulic Warszawy, źródło: bip.warszawa.pl
Długość sieci drogowej w Warszawie wynosi 2837 km. Składa się na nią 5182 ulice, ronda, aleje i place. Najdłuższa ulica to Wał Miedzeszyński, a najbardziej znane ulice to: Marszałkowska, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Aleje Jerozolimskie. Najwięcej ulic liczy największa pod względem powierzchni dzielnica Warszawy, Wawer.

System transportu drogowego w Warszawie, źródło: www.transport.um.warszawa.p
Mapa samochodowa Warszawy
Dobrze rozbudowana sieć drogowa sprawia, że bez problemu można dostać się wszędzie. Inna kwestia to korki, które są częścią dużych miast. Wygodną alternatywą dla samochodu jest metro i autobus. Przez Warszawę przebiegają drogi szybkiego ruchu, wojewódzkie i krajowe.
Warszawa ma dwa lotniska: Lotnisko Chopina i Lotnisko Warszawa Modlin. Lotnisko Chopina jest największym i najnowocześniejszym portem lotniczym w Polsce. Mieści się w dzielnicy Włochy, na osiedlu Okęcie, ok 10 km od centrum Warszawy. Drugie, międzynarodowe Lotnisko Warszawa Modlin znajduje się ok 40 km od centrum Warszawy w Nowym Dworze Mazowieckim.
Mapa Kolejowa Warszawy

Mapa kolejowa Warszawy, źródło: siskom.waw.pl
Warszawa posiada bardzo dobrze rozbudowaną sieć kolejową. Łączy wszystkie dzielnice i wiele gmin, stanowiąc atrakcyjną alternatywę do przemieszczania się samochodem. Długość linii kolejowych wynosi 93 km. Na trasie 5 stacji i 40 przystanków osobowych.
Mapa metra Warszawy

Mapa metra Warszawy, źródło: metro.waw.pl
Plany dotyczące budowy metra w Warszawie sięgają lat 20. ubiegłego wieku. Warszawa jest jedynym miastem w Polsce, które może pochwalić się koleją podziemną. W jej skąd wchodzą dwie linie M1 i M2. Pierwsza łączy centrum z północnymi i południowymi dzielnicami. M2 łączy osiedle Czyste na Woli ze Starą Pragą i Targówkiem. Budowa linii nie jest ukończona. Obecnie obejmuje 10 stacji. Ma być ukończona w 2022 roku, biegnąc z Bemowa na Targówek oraz Bródno.