Mapa Gruzji

Stolica Gruzji oraz najważniejsze miasta na mapie Gruzji

Mapa największych miast Gruzji

Mapa największych miast Gruzji

Stolicą i największym miastem Gruzji jest Tbilisi, leżące nad brzegiem rzeki Mtkvari z populacją około 1,5 mln mieszkańców. Miasto leży we wschodniej części kraju i z trzech stron otoczone jest górami.  Jest to główne centrum naukowe, przemysłowe i kulturalne kraju. 221 km na zachód od Tbilisi znajduje się Kutaisi. Jest to drugie co do wielkości miasto Gruzji, będące stolicą zachodniego regionu Imeretii. Kutaisi położony jest po obu brzegach rzeki Rioni. Miasto leży na wysokości 125-300 metrów n.p.m. Liczba jego mieszkańców wynosi 196 tyś. Istotną rolę w kraju odgrywa także nadmorska miejscowość Batumi. Miasto to położone jest na wybrzeżu Morza Czarnego i pełni funkcję stolicy regionu Adżaria, autonomicznej republiki w południowo-zachodniej Gruzji. Z liczbą ludności 190.000 Batumi służy jako ważny port i centrum handlowe. Kolejne duże gruzińskie miasto to Rustavi, położone w południowo-wschodniej części Gruzji, w regionie Dolnej Kartlii, 25 km na południowy wschód od Tbilisi. Liczy 116.384 mieszkańców. W dziesiątce największych miast Gruzji, znajduje się także: Zugdidi, Gori, Poti, Sukhumi, Khashuri oraz Samtredia.

Podział administracyjny Gruzji

Mapa podziału administracyjnego Gruzji

Mapa podziału administracyjnego Gruzji

Gruzja jest podzielona na 9 regionów (Dolna Kartlia, Guria, Imeretia, Kachetia, Mccheta-Mtianetia, Megrelia-Górna Swanetia, Racza-Leczchumi i Dolna Swanetia, Samcche-Dżawachetia, Wewnętrzna Kartlia), 1 miasto wydzielone (Tbilisi) i 2 autonomiczne republiki (Abchazja i Adżaria). Na drugim szczeblu podziału administracyjnego jest podział na 67 municypiów oraz 5 miast wydzielonych.

Mapa fizyczna Gruzji – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Gruzji

Mapa fizyczna Gruzji

Gruzja to kraj w regionie Kaukazu Południowego, położony na skrzyżowaniu Azji Zachodniej i Europy Wschodniej. Od zachodu jest ograniczony przez Morze Czarne, na północy graniczy z Rosją, na południu z Turcją i Armenią, a na południowym wschodzie posiada granicę z Azerbejdżanem. Gruzja obejmuje obszar 69.700 kilometrów kwadratowych. Wybrzeże Gruzji ma 310 km długości.

Topografia terenu Gruzji

Mapa topograficzna Gruzji

Mapa topograficzna Gruzji

Mimo niewielkiej powierzchni, Gruzja jest jednym z najbardziej zróżnicowanych topograficznie byłych republik radzieckich. Dwie trzecie powierzchni kraju zajmują obszary górzyste. Gruzja leży głównie w górach Kaukazu, a jej północna granica jest częściowo określona przez zakres Wielkiego Kaukazu, w których znajduje się najwyżej wznoszący się punkt w kraju. Jest nim szczyt Szchara osiągający 5193 m n.p.m. wysokości. Południową część kraju zajmuje Mały Kaukaz. Jego najwyższy szczyt Mepisckaro ma wysokość 2 850 m n.p.m. Wielki Kaukaz oddzielony jest od Małego Kaukazu przez pas tektonicznych śródgórskich obniżeń, który składa się z Niziny Kolchidzkiej na zachodzie, Płaskowyżu Imereckiego i wulkanicznego Płaskowyżu Południowogruzińskiego. Wysokość tych terenów wznosi się na wysokość od 2 500 do 3 000 m n.p.m. Gruzja ma około 25.000 rzek , z których największą jest Kura (Mtkvari), płynąca od północno-wschodniej Turcji przez równiny wschodniej Gruzji, poprzez stolicę Tbilisi aż do Morza Kaspijskiego.

Mapa Gruzji drogowa sieć transportowa

Mapa dróg krajowych w Gruzji

Mapa dróg krajowych w Gruzji

Sieć dróg w Gruzji składa się z 1474 km międzynarodowych głównych autostrad, które są uważane za będące w dobrym stanie, oraz z 18.821 km dróg drugorzędnych i lokalnych, które na ogół są w złym stanie. Tylko 7854 km z ponad 20.000 km dróg gruzińskich posiada nawierzchnię utwardzoną. Przez terytorium Gruzji przebiega wiele tras europejskich: E60, E70, E117, E001, E691  i E692.

Interaktywna Mapa Gruzji - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę