Mapa Cypru

Stolica Cypru oraz najważniejsze miasta na mapie Cypru

Mapa największych miast Cypru

Mapa największych miast Cypru

Stolicą Republiki Cypru a jednocześnie jego największym miastem jest Nikozja. Znajduje się w centrum równiny Mesaria, nad brzegiem rzeki Pedieos. Nikozja jest siedzibą rządu Republiki Cypryjskiej. Miasto zamieszkuje ok 310 tyś. osób. Kolejnym większym miastem jest Limassol leżące na południowym wybrzeżu Cypru. To stolica okręgu o tej samej nazwie. Populacja tego miasta liczy 101 tysięcy mieszkańców. Port w Limassol jest jednym z najbardziej ruchliwych portów w basenie Morza Śródziemnego i największym portem na Cyprze. Niedaleko Nikozji położone jest Strovolos, które także można zaliczyć do największych miast Cypru. Populacja tego miasta wynosi 58525 osób. Larnaka to miasto na południowym wybrzeżu Cypru, będące trzecim co do wielkości miastem na wyspie. Zamieszkuje je 77902 mieszkańców. Znajduje się tu największy port lotniczy na wyspie, który jest położony na obrzeżach miasta.

Podział administracyjny Cypru

Mapa administracyjna Cypru

Mapa administracyjna Cypru

Republika Cypru jest podzielona na sześć dystryktów: Nikozja, Famagusta, Kirenia, Larnaka, Limassol i Pafos, których stolice mają takie same nazwy. Pod władzą Republiki Cypryjskiej znajdują się dwa dystrykty, zaś pod władzą Cypru Północnego znajduje się jeden dystrykt. Pozostałe dystrykty są podzielone. Pod administracją turecką jest Kirenia, większa część dystryktu Famagusta, ok. 1/3 Nikozji oraz niewielki fragment Larnaki.

Mapa fizyczna Cypru – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Cypru

Mapa fizyczna Cypru

Cypr  to wyspiarskie państwo na Morzu Śródziemnym, będące trzecim co do wielkości i trzecim najludniejszym krajem wyspiarskim na Morzu Śródziemnym. Cypr położony jest w południowo-zachodniej Azji i znajduje się na południe od Turcji, na zachód od Syrii i Libanu, na północny zachód od Izraela, na północ od Egiptu i na wschód od Grecji. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 9,3 tys. km². Wyspa mierzy 240 km długości i 100 km szerokości w jej najszerszym miejscu. Długość linii brzegowej wynosi 648 km.

Topografia terenu Cypru

Mapa topograficzna Cypru

Mapa topograficzna Cypru

Wyspa Cypr jest zdominowana przez dwa pasma górskie: góry Troodos i góry Kyrenia oraz centralną równinę Mesaria. Góry Troodos obejmują większość południowej i zachodniej części wyspy i stanowią około połowę jej powierzchni. Znajduje się tu najwyższy szczyt Cypru – Olimp wznoszący się na wysokość 1951 m n.p.m. Góry Kyrenia rozciągają się wzdłuż północnego wybrzeża na długości 160 km. Nie są one już tak wysokie, jak góry Troodos i zajmują znacznie mniej powierzchni. Niziny otaczają wyspę i występują jedynie na nadbrzeżach.

Mapa Cypru sieć transportowa

Mapa transportowa Cypru

Mapa transportowa Cypru

Do dostępnych środków transportu na Cyprze zaliczyć można transport drogowy, morski i powietrzny. Do użytku oddanych jest 10.663 km dróg, z czego 6249 km posiadają nawierzchnię utwardzoną, a 4414 km to drogi nieutwardzone. Cypr jest jednym z zaledwie czterech krajów UE, w których ruch jest lewostronny. Istnieje kilka nowoczesnych autostrad na Cyprze. A1 łączy Nikozję z Limassol. A2 łączy A1 w pobliżu Pera Chorio z A3 przez Larnakę. A3 prowadzi od Larnaki do Agia Napa. A5 łączy A1 w pobliżu Kofinou z A3 przez Larnakę. A6 do autostrada łącząca Pafos z Limassol, natomiast A9 prowadzi od Nikozji do Astromeritis. Republika Cypru ma kilka heliportów i dwa międzynarodowe porty lotnicze: lotnisko w Larnaka i port lotniczy Pafos. Główne porty morskie na wyspie są w Limassol i Larnace. Obsługują one statki towarowe, pasażerskie i wycieczkowe.

Interaktywna Mapa Cypru - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę