Mapa Izraela

Mapa Izraela – stolica, większe miasta

Mapa Izraela

Mapa Izraela

Izrael to kraj pustynny nad Morzem Śródziemnym, w Zachodniej Azji. Graniczy z Libanem, Syrią, Jordanią i Egiptem. Obok Izraela leży również Autonomia Palestyńska, ziemie wcześniej określane mianem Palestyny oraz Strefa Gazy. Zewnętrzne granice Palestyny są pod kontrolą władz izraelskich. Izrael ogłosił niepodległość 14 maja 1948 roku. Stolicą jest Jerozolima. W niej mieści się siedziba prezydenta i większość państwowych urzędów. A mimo to ONZ i większość państw nie uznaje Jerozolimy za stolicę. Jest też największym miastem Izraela, zarówno ze względu na powierzchnię jak i liczbę ludności. Jest jednym z ważniejszych miejsc na ziemi dla Żydów, Chrześcijan i Mułzumanów. To tu znajduje się Ściana Płaczu i Bazylika Świętego Grobu.

Drugim co do wielkości miastem jest Tel Awiw-Jafa. Położone na równinie Szaron nad Morzem Śródziemnym miasto jest najbogatszym w Izraelu. W nim mieszczą się największe centra technologiczne, a także ośrodki badawczo- rozwojowe międzynarodowych spółek. To również jedno z najchętniej wybieranych miast Izraela przez turystów. Trzecie pod względem wielkości miasto Hajfa mieści się nad Zatoką Hajfy. Kolejne duże miasta: Riszon le-Cijjon (na Równinie Szaron), Aszdod (północno- zachodnia pustynia Negev), Petach Tikwa (na Równinie Szaron).

Mapa administracyjna Izraela

Mapa administracyjna Izraela

Izrael podzielony jest na sześć dystryktów. Nazywają się one mehozot. Są to:
• Północny,
• Hajfa,
• Centralny,
• Tel Awiw,
• Jerozolima,
• Południowy.
Każdy dystrykt dzieli się na 15 poddystryków, określanych mianem nafot. A każdy z poddstryktów podzielony jest na 50 naturalnych regionów.

Mapa Klimatyczna Izraela

Mapa klimatyczna Izraela

Mapa klimatyczna Izraela, źródło: en.wikipedia.org, autor: Beck, H.E., Zimmermann, N. E., McVicar, T. R., Vergopolan, N., Berg, A., & Wood, E. F., licencja CC BY-SA 4.0

Izrael jest zróżnicowany pod względem warunków klimatycznych. Niewielki obszar, ale w ciągu jednego dnia można przejechać przez kilka stref klimatycznych. Mamy tu do czynienia z klimatem tropikalnym, umiarkowanym i śródziemnomorskim. Klimat tropikalny występuje w Dolinie Jordanu. Umiarkowany w centralnym paśmie wzgórz. Latem jest gorąco i sucho, wiosną ciepło, ale i deszczowo, a jesienią chłodno i deszczowo. Natomiast klimat śródziemnomorski w paśmie nizin leżących nad morzem, cechuje się długimi i gorącymi latami, a zima jest deszczowa i chłodna. Od maja do września w Izraelu rzadko pada deszcz. Jest upalnie i butelkę z wodą mineralną trzeba mieć przy sobie. Najniższa temperatura odnotowana w Izraelu to -13,7 °C. A najwyższa nie tylko w Izraelu, ale w całej Azji wyniosła 53,9 °C. Zanotowano ją w 1942 roku, w Dolinie Jordanu.

Mapa upraw Izraela

Mapa upraw Izraela

Mapa aktywności ekonomicznej Izraela

Mapa aktywności ekonomicznej Izraela

Geograficzna mapa topologiczna Izraela

Mapa topograficzna Izraela

Mapa topograficzna Izraela

Izrael jest w większości terenem pustynnym. Izrael ma również dostęp do Morza Czerwonego, na odcinku 7 km. Pomimo tego, że jest to mały kraj, to ma i pustynie, i góry, i morze. Pustynia Negev ciągnie się na południowych obszarach kraju. Zajmuje około 40% powierzchni kraju. Na pustyni Negav znajduje się jedna z najbardziej niesamowitych formacji geologicznych, krater Ramon. Na południu pustynię kończy Zatoka Akaba. Na samej pustyni wiele mniejszych i większych miasteczek, w tym popularne turystyczne regiony. Na pustyni otwarto również uczelnię, instytut oraz międzynarodową szkołę, które zajmują się między innymi kwestiami związanymi z rozwojem pustyni. Przez Negav okresowo przepływają rzeki.

Mapa satelitarna Izraela nocna

Mapa satelitarna Izraela nocna

Przez północną część kraju ciągną się łańcuchy górskie. Galilea, Góra Karmel, Wzgórza Golan. Na wschód od Gór Judzkich, na całej wschodniej części Izraela, biegnie Rów Jordanu. Jest on częścią Rowu Abisyńskiego.
Najdłuższą rzeką Izraela jest Jordan (250 km). Swój bieg kończy w Morzu Martwym. Lustro rzeki jest w najniższym punkcie ziemi, 408 m n.p.m. i co ciekawe wciąż się obniża. Inne rzeki przepływające przez Izrael to między innymi: Besor, Aleksander, Jarmuk, Jarkon, Lachisz.

Mapa drogowa (samochodowa) Izraela

Mapa drogowa Izraela

Mapa drogowa Izraela

Izrael można zwiedzać na własną rękę, poruszając się wypożyczonym samochodem, pociągiem bądź autobusem. Inna opcja to zorganizowana wycieczka. Jednak najwięcej zobaczysz decydując się na samodzielne zwiedzanie. Drogi są w bardzo dobrym stanie, dużą część stanowią autostrady. Jedyny minus to duże korki i cierpliwość się przyda. Samochód może wypożyczyć osoba powyżej 25. roku życia. Można nim podróżować wyłącznie po Izraelu. Na terenie Autonomii Palestyńskiej auto nie ma ubezpieczenia. Wyjątkiem część drogi nr 1 i 90, która ciągnie się wzdłuż Morza Martwego. Płatna jest autostrada nr 6. Choć nie ma bramek za przejazd zapłacisz przy zwrocie auta. Tablice drogowe są w trzech językach, oprócz hebrajskiego i arabskiego, również w języku angielskim. Styl jazdy nieco różni się od tego, do którego przywykliśmy w Europie. Zamiast kierunkowskazu często używają klaksonu i niekoniecznie ustępują pierwszeństwa przy zmianie pasa bądź włączaniu się do ruchu.
Izrael możesz zwiedzać również pociągiem i autobusem. Pociągami dojedziesz do większości miast, są klimatyzowane i komfortowe. Zarówno pociągi jak i autobusy nie kursują w szabat, który zaczyna się w piątek o zachodzie słońca i kończy w sobotę o zachodzie słońca.

Mapa turystyczna Izraela – bezpieczeństwo

Mapa polityczna Izraela terytoria sporne

Mapa polityczna Izraela terytoria sporne

Pomimo konfliktów Izraelczycy są pozytywnie nastawieni do turystów. Jednak wciąż między sobą toczą walki i można się znaleźć niestety w ich centrum, dlatego należy być ostrożnym i uważnym. Izrael jest niesamowitym miejscem na ziemi, punktów na turystycznej mapie jest wiele, dlatego przed wyjazdem warto dokładnie zaplanować podróż.
• Święte Miasto, Jerozolima- Bazylika Grobu Pańskiego, Ściana Płaczu, Jad Waszem (centrum holokaustu), Kopuła na Skale, Góra Oliwna, Droga Krzyżowa.
• Pustynia Negew- Park Narodowy Ein Avdat, liczne kratery, szlaki piesze.
• Tel Awiw- miasto, które nigdy nie śpi, piękne plaże, sporty wodne, niezwykła architektura.
• Ejlat- dla miłośników ciepła o każdej porze roku. Miasto leży nad Morzem Czerwonym. Przyciąga pięknymi plażami, możliwościami nurkowania i podziwiania raf koralowych oraz rejsami łodziami z przeźroczystym dnem.
• Morze Martwe- szacuje się, że za pół wieku wyschnie. Panuje tam specyficzny mikroklimat, sprzyjający osobom, które mają problemy z układem oddechowym, astmę. To idealne miejsce dla wszystkich, którzy nie potrafią pływać, woda unosi człowieka.
Warte odwiedzenia jest również Jerycho uznawane za najstarsze miasto i Nazaret, miejsce, w którym wychował się Jezus.