Mapa Afganistanu

Stolica Afganistanu oraz najważniejsze miasta na mapie Afganistanu

Mapa największych miast Afganistanu

Mapa największych miast Afganistanu

Ludność Afganistanu wynosi około 31 mln. Jedynym miastem, którego liczba mieszkańców przekracza 1 milion jest Kabul. To stolica Afganistanu i prowincji Kabul oraz największe miasto w kraju. Znajduje się we wschodniej części.  Ludność miasta wynosi około 3,3 mln mieszkańców.  Miasto Kandahar jest już znacznie mniej zaludnione niż Kabul, gdyż jego populacja wynosi 491,500. To stolica prowincji Kandahar, znajdująca się w południowej części kraju, na wysokości 1010 m nad poziomem morza. Trzecim co do wielkości miastem Afganistanu jest Herat, z populacją około 436.300. Miasto służy jako stolica prowincji Herat i jest położone w dolinie rzeki Hari. W północnym Afganistanie położone jest z kolei miasto Mazar-i Szarif, będące czwartym co do wielkości miastem w kraju, z populacją około 375.000. Inne większe miasta w Afganistanie to: Jalalabad, Lashkar Gar, Taloqan, Khost, Sheberghan i Ghazni.

Podział administracyjny Afganistanu

Mapa administracyjna Afganistanu

Mapa administracyjna Afganistanu

Afganistan jest administracyjnie podzielony na 34 prowincji (wilajety): Badachszan, Badghis, Baghlan, Balch, Bamian, Dajkondi, Farah, Farjab, Ghazni, Ghor, Helmand, Herat, Dżozdżan, Kabul, Kandahar, Kapisa, Chost, Kunar, Kunduz, Laghman, Logar, Nangarhar, Nimruz, Nuristan, Oruzgan, Paktija, Paktika, Panczszir, Parwan, Samangan, Sar-e Pol, Tachar, Wardak, Zabol. Prowincje są z kolei podzielone na około 398 mniejszych dystryktów, z których każdy obejmuje zwykle miasto lub kilka wiosek. Każdy dystrykt jest reprezentowany przez gubernatora. Gubernatorzy prowincji są powoływani przez Prezydenta Afganistanu.

Mapa fizyczna Afganistanu – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Afganistanu

Mapa fizyczna Afganistanu

Afganistan jest krajem śródlądowym w Azji Środkowej i Azji Południowej. Zajmuje obszar około 652.000 km2, co czyni go 41 największym narodem na świecie. Graniczy z Pakistanem na południu i na wschodzie, na zachodzie z Iranem, z Turkmenistanem, Uzbekistan i Tadżykistanem na północy. Afganistan przez  Korytarz Wachański znajdujący się na północnym wschodzie graniczy także z Chińską Republiką Ludową. Łączna długość granic lądowych Afganistanu wynosi 5 529 km.

Mapa Afganistanu sieć transportowa

Mapa transportowa Afganistanu

Mapa transportowa Afganistanu

Afganistan ma około 53 lotnisk. Największym z nich jest międzynarodowy Port Lotniczy w Kabulu. Inne ważne lotniska to Port Lotniczy Kandahar na południu, międzynarodowe lotnisko Herāt na zachodzie i port lotniczy Mazar-i Szarif na północy. Narodowym przewoźnikiem jest Ariana Afghan Airlines, posiadający krajowe loty  między takimi miastami jak: Kabul, Kandahar, Herat i Mazar -i Szarif. Loty międzynarodowe odbywają się m.in. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Niemiec, Turcji, Indii, Iranu, Pakistanu i wielu innych miejsc w Azji. Jako, że Afganistan jest krajem śródlądowym, nie posiada on portów morskich. Sieć drogowa obejmuje 12.350 km dróg utwardzonych i 29800 km dróg gruntowych. Ruch w Afganistanie jest prawostronny. Podstawowy system drogowy łączy główne miasta takie jak: Herat, Kandahar, Ghazni i Kabul z autostradami w sąsiednim Pakistanie.

Topografia terenu Afganistanu

Mapa topograficzna Afganistanu

Mapa topograficzna Afganistanu

Afganistan to górzysty kraj z równinami na północy i na południowym zachodzie. Góry zajmują 4/5 powierzchni kraju. Głównym pasmem górskim Afganistanu jest Hindukusz, rozciągający się od północnego wschodu na południowy zachód. W Hindukuszu Wschodnim zlokalizowany jest najwyższy punkt w kraju: Noszak osiągający 7492 m nad poziomem morza. Afganistan zajmuje także północno-wschodnią część Wyżyny Irańskiej. Południowo-wschodnią część Afganistanu, przy granicy z Pakistanem zajmuje piaszczysta pustynia Registan.

Interaktywna Mapa Afganistanu - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę