Stolica Filipin oraz najważniejsze miasta na mapie Filipin
Z populacją co najmniej 99 mln osób, Filipiny są siódmym najbardziej zaludnionym krajem w Azji, a12 najbardziej zaludnionym krajem na świecie. Stolicą kraju jest Manila. Znajduje się na wschodnim brzegu Zatoki Manilskiej. Całkowita populacja Manili wynosi ponad 1,6 mln mieszkańców, co sprawia, że jest drugim najbardziej zaludnionym miastem w kraju. Ludność zamieszkuje powierzchnię zaledwie 38,55 km². Na północny-wschód od Manili położone jest Quezon City, które jest największym i najbardziej zaludnionym miastem na Filipinach. Obecnie zamieszkuje je ponad 2,7 mln mieszkańców. Dwa kolejne większe miasta Filipin to Caloocan i Davao. Każde z nich zamieszkuje ponad 1,4 mln. mieszkańców. Caloocan położone jest nad Zatoką Manilską na wyspie Luzon, natomiast Davao zlokalizowane jest nad Zatoką Davao na wyspie Mindanao. Inne większe miasta Filipin to min.: Cebu, Zamboanga, Antipolo, Pasig, Taguig i Cagayan de Oro.
Podział administracyjny Filipin
Filipiny są podzielone na trzy grupy wysp: Luzon, Visayas i Mindanao. Wyspy te są podzielone na 17 regionów, 81 prowincji, 144 miasta, 1491 gmin i 42,028 tzw. barangay. Wyspa Luzon podzielona jest na 8 regionów: Region Stołeczny, Cordillera Administrative Region, Ilocos Region, Cagayan Valley, Luzon Środkowy, CALABARZON, MIMAROPA i Bicol Region.Visayas dzieli się z kolei na trzy regiony: Western Visayas, Central Visayas oraz Eastern Visayas, natomiast Mindanao podzielona jest na następujące regiony: Zamboanga Peninsula, Mindanao Północne, Davao, SOCCSKSARGEN, Caraga i Muzułmańskie Mindanao.
Mapa fizyczna Filipin – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu
Filipiny są suwerennym krajem wyspiarskim w Azji Południowo-Wschodniej, w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Kraj składa się z 7107 wysp, które zasadniczo są sklasyfikowane w trzech głównych podziałach geograficznych: Luzon, Visayas i Mindanao. Filipiny mają około 300 000 km2 i są 64 największym krajem na świecie. Jego 36289 km linia brzegowa sprawia, że kraj ten posiada 5 najdłuższą linię brzegową na świecie. Największą z filipińskich wysp jest Luzon o powierzchni około 105.000 km2 a następnie wyspa Mindanao zajmująca 95 tyś. km2 powierzchni.
Topografia terenu Filipin
75% powierzchni Filipin stanowią góry z niewielką ilością dolin i nizin. Głównymi łańcuchami górskimi są znajdujące się na zachodzie wyspy Luzon, góry Cordillera Central, zaś na wschodzie Sierra Madre. Najwyższym szczytem jest znajdujący się na wyspie Mindanao, stratowulkan Apo, mierzący 2954 metrów nad poziomem morza. Najniższy punkt w kraju a jednocześnie trzeci najgłębszy na świecie to głębokość Galathea w Rowie Filipińskim, który znajduje się na Morzu Filipińskim. Najdłuższa rzeka kraju to Cagayan w północnej części Luzonu.
Mapa wulkanów na Filipinach
Na Filipinach znajdują się zarówno wulkany już nieaktywne, jak i te, które nadal grożą erupcją. Najwyższym wulkanem jest Ragang, przez mieszkańców często nazywany Górą Piapayungan lub Niebieską Górą. Jest to najbardziej aktywny stratowulkan na Mindanao oraz siódma najwyższa góra w kraju. Ragang ma 2815 metrów wysokości a jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1873 roku. Na uwagę zasługuje także wulkan Mayon, zlokalizowany w prowincji Albay, na wyspie Luzon na Filipinach. Wnosi się na 2462 metrów i jest najaktywniejszym wulkanem Filipin. Kolejnym czynnym wulkanem jest Kanlaon, znajdujący się na wyspie Negros w centrum Filipin. Kanlaon wnosi się na 2435 m n.p.m. a na jego zboczach są trzy gorące źródła. Wymieniając najważniejsze wulkany na Filipinach warto także wspomnieć o wulkanie Taal, który jest drugim najbardziej aktywnym wulkanem na Filipinach oraz o wulkanie Pinatubo, którego erupcja w 1991 roku spowodowała śmierć ok. 800 osób. Oba te wulkany położone są na wyspie Luzon w Filipinach.