Stolica Indonezji oraz najważniejsze miasta na mapie Indonezji
Największym miastem Indonezji jest Dżakarta, pełniąca funkcję stolicy kraju. Znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu Jawy i jest ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym i politycznym kraju, liczącym 9 833 788 mieszkańców. Drugim co do wielkości miastem w Indonezji z populacją ponad 3,1 mln jest Surabaja. To stolica prowincji Jawa Wschodnia. Znajduje się na północnym brzegu Jawy u ujścia rzeki Mas i wzdłuż krawędzi cieśniny Madura. Innym większym indonezyjskim miastem jest stolica Jawy Zachodniej, Bandung. Położony jest on 768 metrów nad poziomem morza, około 140 km na południowy wschód od Dżakarty. Ludność miasta wynosi 2,4 mln. Do większych miast w Indonezji zaliczyć należy także: Bekasi, Medan, Tangerang, Depok, Semarang, Palembang, Makasar czy choćby Tangerang Selatan.
Podział administracyjny Indonezji
Indonezja obejmuje 34 prowincje, w tym 3 specjalne okręgi: Aceh, Dżakarta i Yogyakarta. Prowincje są podzielone na dystrykty (kabupaten) i miejskie okręgi (kota). Na wyspie Jawa prowincjami są: Banten, Dżakarta jako okręg specjalny, Jawa Środkowa, Jawa Wschodnia, Jawa Zachodnia i Yogyakarta (okręg specjalny). W indonezyjskiej części Nowej Gwinei są prowincje: Papua Zachodnia oraz Papua. Prowincjami na wyspie Sumatra oraz wyspach Morza Południowochińskiego są: Aceh (okręg specjalny), Bengkulu, Jambi, Lampung, Riau, Sumatra Południowa, Sumatra Północna, Sumatra Zachodnia, Wyspy Bangka i Belitung oraz Wyspy Riau. Wyspa Celebes podzielona jest na prowincje: Celebes Południowo-Wschodni, Celebes Południowy, Celebes Północny, Celebes Środkowy, Celebes Zachodni, Gorontalo, natomiast wyspa Bali i Małe Wyspy Sundajskie na prowincje: Bali, Małe Wyspy Sundajskie Wschodnie i Małe Wyspy Sundajskie Zachodnie. Archipelag Moluków dzieli się na Moluki i Moluki Północne. Wyspa Kalimantan (indonezyjska część Borneo) ma następujące prowincje: Borneo Południowe, Borneo Północne, Borneo Środkowe, Borneo Wschodnie, Borneo Zachodnie.
Mapa fizyczna Indonezji – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu
Indonezja to kraj wyspiarki znajdujący się w Azji Południowo-Wschodniej i w Oceanii. Indonezja to archipelag składający 17 508 wysp, z czego około 6000 jest niezamieszkałych. Kraj dzieli granice lądowe z Papuą-Nową Gwineą, Timorem Wschodnim i Malezją. Od strony wschodniej kraj oblewają wody Pacyfiku, natomiast od strony zachodniej Oceanu Indyjskiego. Największymi wyspami są: Java, Sumatra, Borneo, część Nowej Gwinei i Sulawesi. Indonezjia obejmuje 1.919.440 kilometrów kwadratowych powierzchni i jest 15 co do wielkości krajem na świecie pod względem powierzchni gruntów i 7 co do wielkości krajem na świecie pod względem łącznego morza i gruntów. Najwyższym szczytem kraju jest wznoszący się na 4884 metrów Puncak Jaya na Nowej Gwinei. Największym jeziorem kraju jest Jezioro Toba na Sumatrze, o powierzchni 1145 kilometrów kwadratowych. Największe rzeki to Mahakam i Barito.
Mapa Indonezji sieć transportowa
W Indonezji dominuje transport drogowy, o całkowitej długości 437.759 km. Do transportu na drogach używa się wielu środków transportu, m.in. autobusów, które są dostępne na większości obszarów przyłączonych do sieci drogowej. Pomiędzy głównymi miastami, zwłaszcza na Sumatrze, Jawie i Bali, usługi autobusowe są częste i bezpośrednie. Wiele kursów odbywa się bez żadnych przystanków, aż do miejsca przeznaczenia. Droga AH2 jest jedną z głównych autostrad w Indonezji. Druga to AH25 na Sumatrze. System kolejowy ma cztery niezwiązane sieci na Jawie i Sumatrze, które są przeznaczone głównie do transportu towarów masowych oraz ruchu pasażerskiego dalekobieżnego. Ponieważ Indonezja obejmuje rozległy archipelag, żegluga morska zapewnia podstawowe połączenia pomiędzy różnymi częściami kraju. W powszechnym użyciu są duże kontenerowce, promy, statki pasażerskie, żaglowce oraz mniejsze statki. Główne porty i przystanie znajdują się m.in. w Cilacap, Cirebon, Dżakarta, Kupang, Palembang, Semarang, Surabaja i Makasar. Indonezja ma ponad 230 portów lotniczych. Głównym węzłem transportu lotniczego jest Port lotniczy Dżakarta-Soekarno-Hatta.
Mapa wulkanów Indonezji
Geografia Indonezji jest zdominowana przez wulkany. Na terenie kraju jest 127 aktywnych wulkanów. Na wyspie Sumatra zlokalizowanych jest 35 wulkanów. Najwyższym wulkanem na wyspie Sumatra oraz w całej Indonezji jest Kerinci. Ten stratowulkan osiąga wysokość 3805 m n.p.m. Wyspa Java jest stosunkowo niewielka w porównaniu do Sumatry, ale ma wyższe stężenie aktywnych wulkanów. Istnieje 45 aktywnych wulkanów na wyspie, z wyłączeniem 20 małych kraterów i stożków w kompleksie wulkanicznym Dieng i w kompleksie kaldery Tengger. Najbardziej aktywnymi na wyspie Jawa są Kelut, Merapi i Semeru.