Mapa Armenii

Stolica Armenii oraz najważniejsze miasta na mapie Armenii

Mapa największych miast Armenii

Mapa największych miast Armenii

W dziesiątce największych miast Armenii pierwsze miejsce zajmuje Erywań, pełniący funkcję stolicy kraju. To także jedno z najstarszych na świecie nieprzerwanie zamieszkanych miast. Położony wzdłuż rzeki Hrazdan, jest centrum administracyjnym, kulturalnym i przemysłowym kraju. Jego populacja wynosi 1060.138 osób, co daje nam 35,1% ogółu ludności Armenii. Giumri jest drugim co do wielkości miastem w Armenii. To stolica prowincji Szirak w północno-zachodniej części kraju. Miasto liczy około 146 tyś. mieszkańców. Wanadzor zajmuje trzecią pozycję, wśród największych miast Armenii. To stolica prowincji Lori w północnej części kraju, zamieszkała przez 105 tyś. osób. W pozostałych miastach Republiki Armenii, populacja jest mniejsza niż 100 ooo. Należą do nich m.in.: Wagharszapat, Hrazdan, Abowian, Kapan czy Armawir.

Podział administracyjny Armenii

Mapa podziału Armenii na prowincje

Mapa podziału Armenii na prowincje

Armenia według podziału administracyjnego dzieli się na 10 prowincji (marzer, l.poj. marz): Aragacotn, Ararat, Armawir, Gegharkunik, Kotajk, Lori, Szirak, Sjunik, Tawusz, Wajoc Dzor i jedno miasto wydzielone, którym jest Erywań, posiadający specjalny status administracyjny jako stolica kraju. Na czele każdej z prowincji stoi gubernator, mianowany przez rząd Armenii, natomiast Erywaniem zarządza burmistrz mianowany przez prezydenta.

Mapa fizyczna Armenii – położenie na mapie Azji oraz ukształtowanie terenu

Mapa fizyczna Armenii

Mapa fizyczna Armenii

Armenia jest górzystym krajem w regionie Południowego Kaukazu, położona na skrzyżowaniu Azji Zachodniej i Europy Wschodniej. Republika Armenii znajduje się w północno-wschodniej części Wyżyny Armeńskiej. Graniczy z Turcją na zachodzie, na północy z Gruzją, Azerbejdżanem na wschodzie i Iranem na południu. Zajmuje 29,743 km² powierzchni, na które składa się 28,454 km² lądu i 1,289 km² wody.

Topografia terenu Armenii

Mapa topograficzna Armenii

Mapa topograficzna Armenii

Teren Armenii jest w większości górzysty. Prawie połowa powierzchni Armenii ma podniesienie do przynajmniej 2000 m n.p.m., a tylko 3 % powierzchni kraju leży poniżej 650 m. Na terenie kraju większą część powierzchni zajmuje łańcuch górski Małego Kaukazu. Najwyższy punkt w kraju wyznaczony jest przez wygasły wulkan Aragac osiągający wysokość 4090 metrów nad poziomem morza. Najniższe punkty są w dolinach rzeki Araks i rzeki Debet, które sięgają odpowiednio 380 i 430 m. Największym jeziorem w kraju a jednocześnie największym w regionie Kaukazu jest jezioro Sewan, o powierzchni 940 km2. Leży na wysokości 2070 m  nad poziomem morza, co czyni go jednym z najwyżej położonych jezior na świecie.

Mapa Armenii sieć transportowa

Mapa transportowa Armenii

Mapa transportowa Armenii

Armenia korzysta z transportu kolejowego, drogowego i lotniczego. Transport morski nie jest dostępny, ponieważ Armenia nie posiada dostępu do morza. Armeńska sieć kolejowa rozciąga się na 731,9 km. Sieć drogowa obejmuje 7 504 km, z czego 5089 km to drogi utwardzone. Armenia posiada 11 portów lotniczych, z czego 5 ma utwardzone pasy startowe. Głównym międzynarodowym portem lotniczym jest Port lotniczy Erywań, położony niedaleko miejscowości Zwartnoc, 10 km od centrum Erywania. Ważnym portem lotniczym jest także ten znajdujący się w Giumri.

Interaktywna Mapa Armenii - Mapa Samochodowa, Wyznacz Trasę